Pravidla aneb jak správně jezdit po dálnici

V dalším díle seriálu o pravidlech provozu se podíváme, jak správně jezdit po dálnici, řekneme si, co je předjíždění a co souběžné míjení a také připojíme pár bezpečnostních zásad, které by každý řidič měl při jízdě po dálnici či rychlostní komunikaci ovládat.
Pravidla aneb jak správně jezdit po dálnici

Vždy v pravém pruhu

Na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla platí povinnost jízdy v pravém jízdním pruhu. Ostatní pruhy (levý, popř. střední) slouží výhradně k předjíždění, popř. objíždění.

Pokud jsou na dálnici tři či více jízdních pruhů, jsou všichni řidiči bez rozdílu povinni používat jen pravý krajní jízdní pruh a ostatní pruhy vlevo od něho jsou určeny pouze k předjíždění. Toto neplatí pro jízdu po dálnici v obci, kde je možné použít jakýkoli jízdní pruh, ale v zájmu plynulosti provozu musí řidič levý pruh uvolnit vozidlu jedoucímu rychleji.

Tip: Přednost v jízdě na parkovištích

Předjíždění versus souběžná jízdy

Při přejíždění z jednoho jízdního pruhu do druhého nesmí řidič ohrozit ani nijak omezit vozidlo jedoucí v jízdním pruhu, do kterého přejíždí, přičemž musí dávat znamení o směru jízdy.

Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně, přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.

Stručně řečeno, pokud auto v pravém jízdním pruhu pojede rychleji díky tomu, že má v pruhu volněji, nejde o předjiždění, resp. podjíždění.

Nákladní vozy vpravo dle § 12, odst.1

Na dálnici o třech a více jízdních pruzích v jednom směru jízdy smí řidič nákladního automobilu nad 3 500 kg, jízdní soupravy delší než 7 m a zvláštního motorového vozidla užít k jízdě výhradně dvou jízdních pruhů nejbližších k pravému okraji vozovky (patří k nim i postranní jízdní pruh pro pomalá vozidla). V ostatních jízdních pruzích smí jet, pouze je-li to nutné k objíždění - nesmí je tedy využít ani pro předjíždění!

Nouzové stání

Při nouzovém stání zaparkujte vozidlo na krajnici, co nejdále od vozovky, částí klidně na trávníku, čímž zmenšíte riziko případného nárazu. V poslední době jsou na nejfrekventovanější dálnici D1 časté právě nehody způsobené nepozorným řidičem, který narazí zezadu do odstaveného porouchaného vozidla.

Výstražník trojúhelník umisťujeme do vzdálenosti nejméně 100 metrů za stojící vozidlo. Při dešti, sněžení či zhoršené viditelnosti se vzdálenost doporučuje ještě delší. Dále je nutné po celou dobu mít puštěná výstražná směrová světla.

Nezapomeňte

Na dálnicích je dovolen provoz jen motorových vozidel a jízdních souprav s konstrukční rychlostí vyšší než 80 km/hod. Před změnou to bylo 50 km/hod. Na dálnicích vjíždějte a sjíždějte jen na místech k tomu určených, tzn. označené sjezdy a nájezdy. Je zakázáno otáčení, couvání a vjíždění na střední dělící pás i tam, kde je přerušen. Dalším zákazem je bezdůvodné omezování plynulosti provozu pomalým předjížděním či pomalou jízdou.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

včera | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků