Praha jde do boje s rychlými řidiči, utratila téměř 40 milionů za nové radary

Pražský magistrát vstupuje do další fáze boje proti neukázněným řidičům. Po některých opatřeních, které mají zlepšit bezpečnost provozu, přichází na řadu vysoká rychlost. Magistrát se totiž rozhodl nakoupit dvacet radarů v ceně 37 mil. Kč, které budou měřit na vybraných místech rychlost.

O tom, že nepůjde pouze o opatření, které má za svůj jediný cíl vybrat z peněženek řidičů co nejvíce peněz, se snažil veřejnost přesvědčit náměstek primátora. Ten uvedl, že všechna místa budou označena cedulemi, které budou upozorňovat řidiče na blížící se místo měření. Některé radary budou měřit průměrnou rychlost vozidla během určitého úseku a jiné budou měřit přímo okamžitou rychlost vozidla.

Měřící systému budou pořizovat i potřebnou dokumentaci na jejímž základě budou řidiči předvolávaní k podání vysvětlení a v případě prokázání přestupku jim bude udělena pokuta a po 1. červenci i přičten patřičný počet bodů. Vybrané peníze pak poputují do městského rozpočtu a město je pak bude využívat k dalším opatřením pro zlepšení bezpečnosti.

Od pátku 5. května budou zprovozněna měřící zařízení na Jižní spojce, Podolském nábřeží, Strakonické, Evropské, Bělohorské, Ústecké a Poděbradské ulici. Do konce srpna pak magistrát rozmístí i zbytek radarů, které se pak objeví na ulicích Slezská, Korunní, Vinohradská, Koněvová, Vídeňská, Plzeňská, Kamýcké, Podbabské, Strakolínské a Mírového hnutí.

Na závěr si neodpustíme jednu štiplavou poznámku. Na jednu stranu oceňujeme korektní přístup vedení města a pochopení faktu, že rychlost měříme proto, aby řidiči dodržovali stanovené limity a ne proto, abychom je nachytali při tom, jak ohrožují své okolí a následně (kdy už může být pozdě) je za to trestali. Na druhou stranu je třeba říci, že bezpečnosti dopravy v Praze by mnohem více prospěla oprava místních komunikací, které jsou mnohdy v žalostném stavu a jsou pro řidiče nebezpečné samy o sobě. Investovat za takové situace 40 milionů do měření rychlosti je pro mnohé řidiče, kteří si na pražských silnicích denně likvidují auta, těžko pochopitelný luxus...

Klepněte pro větší obrázek
Mapka zobrazující přesné umístění radarů s měřením průjezdové i okamžité rychlosti
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků
Minitest VW T-Roc 1.5 TSI a 2.0 TSI: Dvakrát podstatně jinak

VW T-Roc 1.5 TSI vs 2.0 TSI (minitest)

Vyzkoušeli jsme dvě zážehové zážehové verze Volkswagenu T-Roc. Významně se liší i výbavou.

7.  6.  2018 | Milan Lažanský | 36 příspěvků