Praha chce bojovat proti vrakům v ulicích. Návrh vypadá slibně

Vraků v pražských ulicích rozhodně není málo. Jejich odstranění ale není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Projednávaná novela zákona o pozemních komunikacích by mohla celý proces urychlit.

Tuzemské ulice „zdobí“ tisíce nepojízdných vozidel, policisté však s mnohými z nich nemohou nic dělat. Poslanci již několik měsíců projednávají novelu zákona o pozemních komunikacích, která by měla odtah vraků usnadnit. Pražští zastupitelé nyní chtějí zákon, který prošel zatím prvním čtením, ještě zpřísnit. Plánují především posílit pravomoci policistů.

Bodový systém je tvrdý a nefér, řidičáky jsou zabavovány neprávem, říká právník

Bodový systém je tvrdý a nefér, řidičáky jsou zabavovány neprávem, říká právník

„Když jsme novelu analyzovali s vedením pražské městské policie, tak jsme zjistili, že je ta úprava nedostatečná. Přímo ředitel městské policie upozornil na to, že jim nedává dostatečné pravomoci,“ řekla radní pro legislativu Hana Marvanová (STAN). Příslušný pozměňovací návrh k projednávané novele podal za magistrát opoziční zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

Policisté a strážníci by měli podle pražského návrhu mít možnost rozhodnout o okamžitém odtahu vraku a až poté eventuelně řešit správní řízení. Původní návrh totiž počítá s tím, že vlastník komunikace, tedy většinou obce, musejí nejprve majiteli poslat výzvu k odstranění vozidla a po uplynutí dvou měsíců bez odpovědi mohou teprve přistoupit k odtahu. „To však neumožňuje rychlé řešení těchto situací a v praxi může nastat problém s doručením výzvy,“ uvádějí pražští zastupitelé.

Záznam o dopravní nehodě: Kdy jej vyplnit a kdy raději hned volat policii?

Záznam o dopravní nehodě: Kdy jej vyplnit a kdy raději hned volat policii?

Složité odstraňování nepojízdných vozidel z ulic přičítají starostové měst novele zákona z roku 2015, která podle nich nastavila neúměrně přísnou definici toho, co je vlastně vrak. Podle tohoto zákona je vrakem vozidlo, které má silně poškozenou karoserii nebo mu chybí motor. „Proces odstraňování vraků je velmi komplikovaný a trvá několik měsíců. Vrak je hodnocen podle svého stavu, nikoli podle délky doby, po jakou je vozidlo zaparkované,“ řekl například před časem mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě? Vše bod po bodu + vzor ke stažení

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě? Vše bod po bodu + vzor ke stažení

Nynější poslanecký návrh proto počítá s tím, že by mohlo být odtažené i auto, které má alespoň půl roku propadlou technickou kontrolu. Pražští zastupitelé navrhují tuto dobu zkrátit na tři měsíce, což přitom vláda v minulosti označila za příliš přísné. „O tom bude ještě debata, zda je tři měsíce hodně nebo málo. Někdy se nemusí jednat o vrak, ale o zanedbání v důsledku nějaké životní situace. Majitel auta může být například v nemocnici nebo na dovolené a mezitím mu propadne technická. Za mě je ale půl roku příliš dlouhá doba,“ míní Nacher. Pozměňovací návrh zastupitelů počítá také s tím, že by se směly okamžitě odtáhnout vozidla odstavená na chodníku.

Autor: Nguyen Thuong Ly

Článek vyšel na serveru E15.cz >>>

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků