Pozor na sůl, vadnou po ní brzdy

Čeští silničáři považují bohužel sůl stále za nejlepší řešení posypu. Výsledkem je sice odstranění sněhu a náledí, ale často provází posyp břečka, ve které bývají auta nezvladatelná. Ve Skandinávii se nesolí a přesto je počet nehod menší.

Krásná bílá silnice s ujetým sněhem je nejen příjemnější, ale není ani o nic víc klouzavá než s rozbředlým sněhem. A sůl ovlivňuje i účinnost brzd, dokáže dokonce ohrozit bezpečí. Sůl obsažená v rozstřikované vodě může vytvářet solné škraloupy na brzdách a jejich účinnost se tak snižuje, aniž to řidič bezprostředně postřehne. Proto se při jízdě na vozovkách ošetřených solí doporučuje brzdy průběžně prověřovat. Samozřejmě „testovat“ můžeme jen tehdy, když to umožňují okolnosti v provozu a povrch vozovky je drsný. Ukáže-li se, že brzdný účinek je nižší než obvykle, je vhodné přibrzdit během jízdy prudčeji (opět na vhodném místě a za vhodných provozních podmínek) a tím solný povlak obrousit. Správná účinnost brzd se pak obnoví.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků