Pozor na sůl, vadnou po ní brzdy

Čeští silničáři považují bohužel sůl stále za nejlepší řešení posypu. Výsledkem je sice odstranění sněhu a náledí, ale často provází posyp břečka, ve které bývají auta nezvladatelná. Ve Skandinávii se nesolí a přesto je počet nehod menší.

Krásná bílá silnice s ujetým sněhem je nejen příjemnější, ale není ani o nic víc klouzavá než s rozbředlým sněhem. A sůl ovlivňuje i účinnost brzd, dokáže dokonce ohrozit bezpečí. Sůl obsažená v rozstřikované vodě může vytvářet solné škraloupy na brzdách a jejich účinnost se tak snižuje, aniž to řidič bezprostředně postřehne. Proto se při jízdě na vozovkách ošetřených solí doporučuje brzdy průběžně prověřovat. Samozřejmě „testovat“ můžeme jen tehdy, když to umožňují okolnosti v provozu a povrch vozovky je drsný. Ukáže-li se, že brzdný účinek je nižší než obvykle, je vhodné přibrzdit během jízdy prudčeji (opět na vhodném místě a za vhodných provozních podmínek) a tím solný povlak obrousit. Správná účinnost brzd se pak obnoví.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 24 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků