Pozor na sůl, vadnou po ní brzdy

Čeští silničáři považují bohužel sůl stále za nejlepší řešení posypu. Výsledkem je sice odstranění sněhu a náledí, ale často provází posyp břečka, ve které bývají auta nezvladatelná. Ve Skandinávii se nesolí a přesto je počet nehod menší.

Krásná bílá silnice s ujetým sněhem je nejen příjemnější, ale není ani o nic víc klouzavá než s rozbředlým sněhem. A sůl ovlivňuje i účinnost brzd, dokáže dokonce ohrozit bezpečí. Sůl obsažená v rozstřikované vodě může vytvářet solné škraloupy na brzdách a jejich účinnost se tak snižuje, aniž to řidič bezprostředně postřehne. Proto se při jízdě na vozovkách ošetřených solí doporučuje brzdy průběžně prověřovat. Samozřejmě „testovat“ můžeme jen tehdy, když to umožňují okolnosti v provozu a povrch vozovky je drsný. Ukáže-li se, že brzdný účinek je nižší než obvykle, je vhodné přibrzdit během jízdy prudčeji (opět na vhodném místě a za vhodných provozních podmínek) a tím solný povlak obrousit. Správná účinnost brzd se pak obnoví.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků