Poznejte ženu, která vtiskla duši ostrým Golfům. Bez ní by to nebylo ono

Málokdo má v automobilovém průmyslu tak hluboký zářez jako Gunhilda Liljequistová. Její nápady do prvního Golfu GTI žijí již skoro padesát let.

Asi každý zná legendární prvky interiéru Golfu GTI. Sedadla s károvým vzorem a hlavice řadící páky s motivem golfového míčku jsou poznávacím znamením ostrých hatchbacků od Volkswagenu již po sedm generací. Vsadíme se, že ani v té osmé to nebude jinak. Kdo se ale pod tento legendární vzor v roce 1976 podepsal? 

Minitest Volkswagen Golf GTI TCR: Německá paprička pálí hned dvakrát

Minitest Volkswagen Golf GTI TCR: Německá paprička pálí hned dvakrát

Automobilka vzpomíná na rok 1964, když do designového oddělení přijala Gunhildu Liljequistovou, malířku porcelánu a návrhářku krabic od bonboniér. Tehdy jí bylo 28 let a v automobilce měla na starosti lakování detailů interiéru. 

Když se pak první Golf GTI dostal do výroby, dala automobilka designérce za úkol vymyslet mu několik sportovních elementů do interiéru. Gunhilda se proto inspirovala svými četnými cestami po Anglii, kde se nechala ovlivnit spoustou velmi kvalitních látek s pravidelnými vzory. Přesně to tedy implementovala i do návrhu potahů sedadel. Dá se tedy říct, že v GTI je trocha britské inspirace.

Minitest VW Golf GTI Performance: Odpověď na většinu otázek

Minitest VW Golf GTI Performance: Odpověď na většinu otázek

A co hlavice řadící páky připomínající golfový míček? To byl Gunhildin spontánní nápad, když se začala rozvíjet její láska k tomuto sportu. I když se její nápady zpočátku sešly s nepochopením, nakonec se všechny dostaly do sériové výroby. Ještě, že se tak stalo. Velký vliv těchto prvků na celkového ducha ostrých golfů je nepopíratelný. Postupně se rozšířil i do ostatních ostrých modelů značky.

Gunhilda ve Volkswagenu pracovala třicet let. Mezi její další práce se řadilo například zpracování unikátní edice Golfu Mk1 Etienne Aigner pro stejnojmennou značku výrobce kožených módních doplňků. 

Minitest BMW 440i xDrive Cabrio: Jízda s panem Dokonalým. Možná už naposledy

BMW 440i xDrive Cabrio

Kabriolety střední velikosti se už pomalu stávají ohroženým druhem. Buďme rádi za každého zástupce této dokonalé třídy!

16.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 14 příspěvků
TEST SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT: Zákaznicí, koukejte. Konkurenti, učte se!

SsangYong Korando 1.6XDI 4x4 AT

Naftový motor, automatická převodovka, pohon všech kol a více než slušná výbava. Korando je na souboj s evropskými konkurenty perfektně připraveno.

14.  11.  2019 | Vladimír Kadera | 36 příspěvků
Za volantem Fordu Transit PHEV: Vážně někdo potřebuje dodávku do zásuvky?

Fordu Transit Custom PHEV

Bez elektriky se to neobejde ani u užitkových vozidel. A pokud chce Ford i nadále patřit v tomto segmentu ke špičce, musel se současnému trendu přizpůsobit. Nové mild-hybridní a plug-in hybridní modely jsme již měli možnost vyzkoušet.

10.  11.  2019 | Svět motorů | 41 příspěvků