Poznejte úskalí dopravy (online simulace)

Snad každý z nás, kteří se pravidelně pohybujeme po silnicích, občas přemýšlí nad tím, jak by to na silnicích vypadalo, kdyby po nich jezdilo více či méně kamionů, řidiči byli slušnější, maximální povolená rychlost byla jinak nastavena apod. Těžko lze některé situace do důsledku domyslet, a tak se často přeme o to, zda je zvolené dopravní řešení na určitém místě to správné nebo nikoli. Podobné otázky se zřejmě honily hlavou i Martinu Treiberovi, který vytvořil důmyslný Java applet, umožňující simulaci několika dopravních situací. V nich můžete nastavovat zásadní parametry ovlivňující plynulost dopravy - množtsví projíždějících vozidel, povolenou rychlost, podíl kamionů, "faktor slušnosti" apod. Díky tomu lze snadno zjistit, jak za určitých situací ovlivňuje ten či onen faktor plynulost dopravy. Např. jak málo kamionů stačí na to, aby ve stoupání nebo uzavření jednoho pruhu došlo k úplnému zablokování dopravy, jak problematické může být přílišné omezení maximální povolené rychlosti při velkém počtu projíždějících vozidel nebo i další faktory, které mnohým zcela unikají, třeba přílišná slušnost. Pokud jsou na sebe řidiči při opakovaných změnách jízdního pruhu příliš slušní, neustále dávají přednost jeden druhému a doprava brzy zkolabuje.
 
Applet umožňuje simulaci celkem šesti dopravních situací a všechny skýtají nejedno poučení. Máte-li při sváteční neděli trochu času, určitě si s ním (samozřejmě s oním appletem...) na chvíli "pohrajte", jistě dojdete k nejednomu zajímavému závěru.
 
Applet je online spustitelný na této adrese (Java nutná).
Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

dnes | Milan Lažanský
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků