Poznejte úskalí dopravy (online simulace)

Snad každý z nás, kteří se pravidelně pohybujeme po silnicích, občas přemýšlí nad tím, jak by to na silnicích vypadalo, kdyby po nich jezdilo více či méně kamionů, řidiči byli slušnější, maximální povolená rychlost byla jinak nastavena apod. Těžko lze některé situace do důsledku domyslet, a tak se často přeme o to, zda je zvolené dopravní řešení na určitém místě to správné nebo nikoli. Podobné otázky se zřejmě honily hlavou i Martinu Treiberovi, který vytvořil důmyslný Java applet, umožňující simulaci několika dopravních situací. V nich můžete nastavovat zásadní parametry ovlivňující plynulost dopravy - množtsví projíždějících vozidel, povolenou rychlost, podíl kamionů, "faktor slušnosti" apod. Díky tomu lze snadno zjistit, jak za určitých situací ovlivňuje ten či onen faktor plynulost dopravy. Např. jak málo kamionů stačí na to, aby ve stoupání nebo uzavření jednoho pruhu došlo k úplnému zablokování dopravy, jak problematické může být přílišné omezení maximální povolené rychlosti při velkém počtu projíždějících vozidel nebo i další faktory, které mnohým zcela unikají, třeba přílišná slušnost. Pokud jsou na sebe řidiči při opakovaných změnách jízdního pruhu příliš slušní, neustále dávají přednost jeden druhému a doprava brzy zkolabuje.
 
Applet umožňuje simulaci celkem šesti dopravních situací a všechny skýtají nejedno poučení. Máte-li při sváteční neděli trochu času, určitě si s ním (samozřejmě s oním appletem...) na chvíli "pohrajte", jistě dojdete k nejednomu zajímavému závěru.
 
Applet je online spustitelný na této adrese (Java nutná).
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků