Poznejte úskalí dopravy (online simulace)

Snad každý z nás, kteří se pravidelně pohybujeme po silnicích, občas přemýšlí nad tím, jak by to na silnicích vypadalo, kdyby po nich jezdilo více či méně kamionů, řidiči byli slušnější, maximální povolená rychlost byla jinak nastavena apod. Těžko lze některé situace do důsledku domyslet, a tak se často přeme o to, zda je zvolené dopravní řešení na určitém místě to správné nebo nikoli. Podobné otázky se zřejmě honily hlavou i Martinu Treiberovi, který vytvořil důmyslný Java applet, umožňující simulaci několika dopravních situací. V nich můžete nastavovat zásadní parametry ovlivňující plynulost dopravy - množtsví projíždějících vozidel, povolenou rychlost, podíl kamionů, "faktor slušnosti" apod. Díky tomu lze snadno zjistit, jak za určitých situací ovlivňuje ten či onen faktor plynulost dopravy. Např. jak málo kamionů stačí na to, aby ve stoupání nebo uzavření jednoho pruhu došlo k úplnému zablokování dopravy, jak problematické může být přílišné omezení maximální povolené rychlosti při velkém počtu projíždějících vozidel nebo i další faktory, které mnohým zcela unikají, třeba přílišná slušnost. Pokud jsou na sebe řidiči při opakovaných změnách jízdního pruhu příliš slušní, neustále dávají přednost jeden druhému a doprava brzy zkolabuje.
 
Applet umožňuje simulaci celkem šesti dopravních situací a všechny skýtají nejedno poučení. Máte-li při sváteční neděli trochu času, určitě si s ním (samozřejmě s oním appletem...) na chvíli "pohrajte", jistě dojdete k nejednomu zajímavému závěru.
 
Applet je online spustitelný na této adrese (Java nutná).
TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 46 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 68 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků