Poznejte úskalí dopravy (online simulace)

Snad každý z nás, kteří se pravidelně pohybujeme po silnicích, občas přemýšlí nad tím, jak by to na silnicích vypadalo, kdyby po nich jezdilo více či méně kamionů, řidiči byli slušnější, maximální povolená rychlost byla jinak nastavena apod. Těžko lze některé situace do důsledku domyslet, a tak se často přeme o to, zda je zvolené dopravní řešení na určitém místě to správné nebo nikoli. Podobné otázky se zřejmě honily hlavou i Martinu Treiberovi, který vytvořil důmyslný Java applet, umožňující simulaci několika dopravních situací. V nich můžete nastavovat zásadní parametry ovlivňující plynulost dopravy - množtsví projíždějících vozidel, povolenou rychlost, podíl kamionů, "faktor slušnosti" apod. Díky tomu lze snadno zjistit, jak za určitých situací ovlivňuje ten či onen faktor plynulost dopravy. Např. jak málo kamionů stačí na to, aby ve stoupání nebo uzavření jednoho pruhu došlo k úplnému zablokování dopravy, jak problematické může být přílišné omezení maximální povolené rychlosti při velkém počtu projíždějících vozidel nebo i další faktory, které mnohým zcela unikají, třeba přílišná slušnost. Pokud jsou na sebe řidiči při opakovaných změnách jízdního pruhu příliš slušní, neustále dávají přednost jeden druhému a doprava brzy zkolabuje.
 
Applet umožňuje simulaci celkem šesti dopravních situací a všechny skýtají nejedno poučení. Máte-li při sváteční neděli trochu času, určitě si s ním (samozřejmě s oním appletem...) na chvíli "pohrajte", jistě dojdete k nejednomu zajímavému závěru.
 
Applet je online spustitelný na této adrese (Java nutná).
Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

včera | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků