Povinné zimní pneu zřejmě budou, tentokrát však s rozumem

Stačí, aby napadlo pár centimetrů sněhu a mimo obvyklé dopravní kolapsy napříč naší republikou přichází i diskuse o zavedení povinností používat zimní pneumatiky.

Tyto nápady přichází každoročně a až do dnešní doby se nijak výrazně nelišily. Dle dřívějších návrhů by se vymezilo roční období a v této době by musely mít všechny vozy zimní pneumatiky. U osobních vozů vcelku řešitelné, ale nesmyslné, u těžkých nákladních poměrně značný problém.

Nová vláda a hlavně nový ministr dopravy Aleš Řebíček přichází s mírně odlišným návrhem, který se inspiruje z motoristicky vyspělějšího Německa. Největší změnou návrhu je, že povinnost mít zimní pneumatiky by neměly všechny vozy plošně v určitém ročním období.

Návrh, který vychází z Německého modelu, by ukládal povinnost mít zimní výbavu (pneumatiky) tak, aby odpovídala daným povětrnostním podmínkám. Jednoduše řečeno, pokud pojedete po sněhu musíte mít zimní pneumatiky, pokud bude silnice jen mokrá, nebo suchá, pak by zimní pneumatiky být nemusely.

Tento návrh by tak přesunul část odpovědnosti na řidiče a také by umožnil v klidu provozovat vůz i na letních pneu, pokud to počasí nevyžaduje. Např. letošní zima je až na pár dnů mírná a bez jakýchkoli problémů jsme si doposud vystačili letními. Po většinu „zimy” dokonce představovaly lepší řešení, při teplotách kolem 10°C se zimní pneu na suchých silnicích pouze zbytečně opotřebovávaly.

Řidičům by tak umožnil rozhodnout se, zda budou jezdit celou zimu na zimních a tedy i ve dnech se sněhovou pokrývkou na silnici, nebo bude jezdit jen ve dnech, kdy nebudou silnice pokryty vrstvou sněhu a ledu. To by ostatně řidiči s letními pneumatikami měli dělat již dnes, ale ne všichni to ctí.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 65 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků