Povinné zimní pneu zřejmě budou, tentokrát však s rozumem

Stačí, aby napadlo pár centimetrů sněhu a mimo obvyklé dopravní kolapsy napříč naší republikou přichází i diskuse o zavedení povinností používat zimní pneumatiky.

Tyto nápady přichází každoročně a až do dnešní doby se nijak výrazně nelišily. Dle dřívějších návrhů by se vymezilo roční období a v této době by musely mít všechny vozy zimní pneumatiky. U osobních vozů vcelku řešitelné, ale nesmyslné, u těžkých nákladních poměrně značný problém.

Nová vláda a hlavně nový ministr dopravy Aleš Řebíček přichází s mírně odlišným návrhem, který se inspiruje z motoristicky vyspělějšího Německa. Největší změnou návrhu je, že povinnost mít zimní pneumatiky by neměly všechny vozy plošně v určitém ročním období.

Návrh, který vychází z Německého modelu, by ukládal povinnost mít zimní výbavu (pneumatiky) tak, aby odpovídala daným povětrnostním podmínkám. Jednoduše řečeno, pokud pojedete po sněhu musíte mít zimní pneumatiky, pokud bude silnice jen mokrá, nebo suchá, pak by zimní pneumatiky být nemusely.

Tento návrh by tak přesunul část odpovědnosti na řidiče a také by umožnil v klidu provozovat vůz i na letních pneu, pokud to počasí nevyžaduje. Např. letošní zima je až na pár dnů mírná a bez jakýchkoli problémů jsme si doposud vystačili letními. Po většinu „zimy” dokonce představovaly lepší řešení, při teplotách kolem 10°C se zimní pneu na suchých silnicích pouze zbytečně opotřebovávaly.

Řidičům by tak umožnil rozhodnout se, zda budou jezdit celou zimu na zimních a tedy i ve dnech se sněhovou pokrývkou na silnici, nebo bude jezdit jen ve dnech, kdy nebudou silnice pokryty vrstvou sněhu a ledu. To by ostatně řidiči s letními pneumatikami měli dělat již dnes, ale ne všichni to ctí.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků