Povinné denní svícení v Rakousku skončí, přineslo jen negativa

V záplavě automobilových novinek z frankfurtského autosalonu trochu zapadla relativně malá, ale přesto významná zpráva ze sousedního Rakouska. Ministři dopravy a vnitra dnes na tiskové konferenci vystoupili s tím, že navrhnou zrušení povinného denního svícení s účinností od prvního ledna 2008. A vzhledem k současnému rozložení politických sil v Rakousku je prakticky jisté, že se tak opravdu stane.

Důvody jsou zřejmé. Zavedení povinného svícení nepřineslo žádný prokazatelný pozitivní efekt, bezpečnosti provozu spíše uškodilo. Studie, o kterou se návrh pánů ministrů opírá, uvádí mj. to, že povinné svícení zvyšuje riziko přehlédnutí těch, kteří svítit nemohou (chodci, cyklisté), nebo kteří jedou bez rozsvícených světel. V Rakousku je pochopitelně důležitý i ekologický aspekt, který je dalším z negativ. Každý rakouský řidič kvůli této povinnosti spálí ročně desítky litrů paliva navíc a to z hlediska celkové dopravy na rakouském území znamená nepřehlédnutelné množství zbytečných emisí škodlivých plynů, o zbytečně spotřebovaném palivu ani nemluvě.

Rakousko tak jako první, navíc velmi rychle odhalilo nesmyslnost této povinnosti, která se zejména po východní Evropě rozšiřuje jako mor. Přitom přínos bezpečnosti provozu je minimálně sporný, pozitiva v nejlepším případě vyrovnají negativa. A v době, kdy všichni hovoří o ekologii a automobilky šetří každý decilitr paliva na sto kilometrů, je akceptování této povinnosti jako „jasného dobra” přinejmenším podivné.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 17 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků