Povinné denní svícení v Rakousku skončí, přineslo jen negativa

V záplavě automobilových novinek z frankfurtského autosalonu trochu zapadla relativně malá, ale přesto významná zpráva ze sousedního Rakouska. Ministři dopravy a vnitra dnes na tiskové konferenci vystoupili s tím, že navrhnou zrušení povinného denního svícení s účinností od prvního ledna 2008. A vzhledem k současnému rozložení politických sil v Rakousku je prakticky jisté, že se tak opravdu stane.

Důvody jsou zřejmé. Zavedení povinného svícení nepřineslo žádný prokazatelný pozitivní efekt, bezpečnosti provozu spíše uškodilo. Studie, o kterou se návrh pánů ministrů opírá, uvádí mj. to, že povinné svícení zvyšuje riziko přehlédnutí těch, kteří svítit nemohou (chodci, cyklisté), nebo kteří jedou bez rozsvícených světel. V Rakousku je pochopitelně důležitý i ekologický aspekt, který je dalším z negativ. Každý rakouský řidič kvůli této povinnosti spálí ročně desítky litrů paliva navíc a to z hlediska celkové dopravy na rakouském území znamená nepřehlédnutelné množství zbytečných emisí škodlivých plynů, o zbytečně spotřebovaném palivu ani nemluvě.

Rakousko tak jako první, navíc velmi rychle odhalilo nesmyslnost této povinnosti, která se zejména po východní Evropě rozšiřuje jako mor. Přitom přínos bezpečnosti provozu je minimálně sporný, pozitiva v nejlepším případě vyrovnají negativa. A v době, kdy všichni hovoří o ekologii a automobilky šetří každý decilitr paliva na sto kilometrů, je akceptování této povinnosti jako „jasného dobra” přinejmenším podivné.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků