Povinné denní svícení v Rakousku skončí, přineslo jen negativa

V záplavě automobilových novinek z frankfurtského autosalonu trochu zapadla relativně malá, ale přesto významná zpráva ze sousedního Rakouska. Ministři dopravy a vnitra dnes na tiskové konferenci vystoupili s tím, že navrhnou zrušení povinného denního svícení s účinností od prvního ledna 2008. A vzhledem k současnému rozložení politických sil v Rakousku je prakticky jisté, že se tak opravdu stane.

Důvody jsou zřejmé. Zavedení povinného svícení nepřineslo žádný prokazatelný pozitivní efekt, bezpečnosti provozu spíše uškodilo. Studie, o kterou se návrh pánů ministrů opírá, uvádí mj. to, že povinné svícení zvyšuje riziko přehlédnutí těch, kteří svítit nemohou (chodci, cyklisté), nebo kteří jedou bez rozsvícených světel. V Rakousku je pochopitelně důležitý i ekologický aspekt, který je dalším z negativ. Každý rakouský řidič kvůli této povinnosti spálí ročně desítky litrů paliva navíc a to z hlediska celkové dopravy na rakouském území znamená nepřehlédnutelné množství zbytečných emisí škodlivých plynů, o zbytečně spotřebovaném palivu ani nemluvě.

Rakousko tak jako první, navíc velmi rychle odhalilo nesmyslnost této povinnosti, která se zejména po východní Evropě rozšiřuje jako mor. Přitom přínos bezpečnosti provozu je minimálně sporný, pozitiva v nejlepším případě vyrovnají negativa. A v době, kdy všichni hovoří o ekologii a automobilky šetří každý decilitr paliva na sto kilometrů, je akceptování této povinnosti jako „jasného dobra” přinejmenším podivné.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků