Povinné denní svícení: co odborník, to jiný názor

Do rakouského parlamentu se dostává novela silničního zákona, která počítá se zrušením povinného celodenního svícení. Pokud novela projde, naši jižní sousedé tak nebudou muset před den svítit ani v letním, ani v zimním čase. Tuto povinnosti přitom zavedli teprve nedávno a hodně si od ni slibovali.

Novela vznikla na základě studie institutu Epigus, která dospěla k závěru, že celodenní svícení nepřináší žádné výhody v oblasti bezpečnosti a navíc navyšuje spotřebu paliva a tedy emise škodlivin. Dle studie celodenní svícení naopak zvyšuje nebezpečí, jelikož mnozí účastníci jsou tak méně vidět. Chodci, cyklisté a další, kteří svítit ani nemohou, jsou tak snáze přehlédnutelní a zranitelnější.

V zeleném Rakousku také rádi uslyšeli závěr o zvýšené spotřebě a tedy větších emisích. Toto je další z argumentů pro zrušení povinného svícení. Zde se nechal slyšet rakouský ministr dopravy, že se bude snažit u Evropské komise, prosadit direktivu, která bude výrobcům osobních vozů nařizovat, aby všechny vozy vybavili světly pro denní svícení, které mají výrazně menší energetické nároky.

Novela ovšem nepočítá s tím, že by jakkoli upravovala svícení přes den. To tedy nebude ani povinné ani zakázané.

Rakousko si od zrušení povinného svícení slibuje snížený počet úmrtí na silnicích, což je pravý opak toho, co si od této povinnosti slibovali čeští tvůrci současného silničního zákona a také od toho, co si někteří jiní odborníci z jiných státu o tomto problému myslí. Takové Dánsko naopak předkládá studie, které dokazují pravý opak, tedy že celodenní svícení přineslo vyšší bezpečnost a méně mrtvých.

Dlouhodobě se má za to, že celodenní svícení přináší pozitivní vliv, tedy reálné snížení počtu mrtvých v absolutních hodnotách. Soudí se, že efekt je hlavně u mrtvých v automobilech, kde dochází k většímu poklesu, ovšem u vybraných skupin dojde k mírnému růstu. V součtu ovšem úmrtnost poklesne. Jak je to ale doopravdy se asi nikdy reálně nedovíme a můžeme jen spekulovat, zda svícení přes den pomáhá, nebo naopak škodí. Snad v žádné zemi se nikdy nestalo, aby bylo povinné svícení zavedeno bez jakékoli další zákonné či jiné změny, a tak dle statistiky nelze přisoudit zavedení povinnému svícení ani jasně pozitivní ani jasně negativní vliv. Nikdy navíc nevíme, zda by se daná nehoda opravdu nestala, pokud by auto svítilo, nebo nesvítilo.

V Rakousku ale mají jasno, povinné svícení zavedli a nestalo se nic pozitivního, negativa byla zmíněna výše. A tak bude tato povinnost téměř jistě zrušena, návrh dvou ministrů tento týden schválila vláda a poslanci vládní koalice budou její vůli velmi pravděpodobně respektovat.

Jaký máte názor vy?

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků