Povinné denní svícení: co odborník, to jiný názor

Do rakouského parlamentu se dostává novela silničního zákona, která počítá se zrušením povinného celodenního svícení. Pokud novela projde, naši jižní sousedé tak nebudou muset před den svítit ani v letním, ani v zimním čase. Tuto povinnosti přitom zavedli teprve nedávno a hodně si od ni slibovali.

Novela vznikla na základě studie institutu Epigus, která dospěla k závěru, že celodenní svícení nepřináší žádné výhody v oblasti bezpečnosti a navíc navyšuje spotřebu paliva a tedy emise škodlivin. Dle studie celodenní svícení naopak zvyšuje nebezpečí, jelikož mnozí účastníci jsou tak méně vidět. Chodci, cyklisté a další, kteří svítit ani nemohou, jsou tak snáze přehlédnutelní a zranitelnější.

V zeleném Rakousku také rádi uslyšeli závěr o zvýšené spotřebě a tedy větších emisích. Toto je další z argumentů pro zrušení povinného svícení. Zde se nechal slyšet rakouský ministr dopravy, že se bude snažit u Evropské komise, prosadit direktivu, která bude výrobcům osobních vozů nařizovat, aby všechny vozy vybavili světly pro denní svícení, které mají výrazně menší energetické nároky.

Novela ovšem nepočítá s tím, že by jakkoli upravovala svícení přes den. To tedy nebude ani povinné ani zakázané.

Rakousko si od zrušení povinného svícení slibuje snížený počet úmrtí na silnicích, což je pravý opak toho, co si od této povinnosti slibovali čeští tvůrci současného silničního zákona a také od toho, co si někteří jiní odborníci z jiných státu o tomto problému myslí. Takové Dánsko naopak předkládá studie, které dokazují pravý opak, tedy že celodenní svícení přineslo vyšší bezpečnost a méně mrtvých.

Dlouhodobě se má za to, že celodenní svícení přináší pozitivní vliv, tedy reálné snížení počtu mrtvých v absolutních hodnotách. Soudí se, že efekt je hlavně u mrtvých v automobilech, kde dochází k většímu poklesu, ovšem u vybraných skupin dojde k mírnému růstu. V součtu ovšem úmrtnost poklesne. Jak je to ale doopravdy se asi nikdy reálně nedovíme a můžeme jen spekulovat, zda svícení přes den pomáhá, nebo naopak škodí. Snad v žádné zemi se nikdy nestalo, aby bylo povinné svícení zavedeno bez jakékoli další zákonné či jiné změny, a tak dle statistiky nelze přisoudit zavedení povinnému svícení ani jasně pozitivní ani jasně negativní vliv. Nikdy navíc nevíme, zda by se daná nehoda opravdu nestala, pokud by auto svítilo, nebo nesvítilo.

V Rakousku ale mají jasno, povinné svícení zavedli a nestalo se nic pozitivního, negativa byla zmíněna výše. A tak bude tato povinnost téměř jistě zrušena, návrh dvou ministrů tento týden schválila vláda a poslanci vládní koalice budou její vůli velmi pravděpodobně respektovat.

Jaký máte názor vy?

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků