Povinné denní svícení: co odborník, to jiný názor

Do rakouského parlamentu se dostává novela silničního zákona, která počítá se zrušením povinného celodenního svícení. Pokud novela projde, naši jižní sousedé tak nebudou muset před den svítit ani v letním, ani v zimním čase. Tuto povinnosti přitom zavedli teprve nedávno a hodně si od ni slibovali.

Novela vznikla na základě studie institutu Epigus, která dospěla k závěru, že celodenní svícení nepřináší žádné výhody v oblasti bezpečnosti a navíc navyšuje spotřebu paliva a tedy emise škodlivin. Dle studie celodenní svícení naopak zvyšuje nebezpečí, jelikož mnozí účastníci jsou tak méně vidět. Chodci, cyklisté a další, kteří svítit ani nemohou, jsou tak snáze přehlédnutelní a zranitelnější.

V zeleném Rakousku také rádi uslyšeli závěr o zvýšené spotřebě a tedy větších emisích. Toto je další z argumentů pro zrušení povinného svícení. Zde se nechal slyšet rakouský ministr dopravy, že se bude snažit u Evropské komise, prosadit direktivu, která bude výrobcům osobních vozů nařizovat, aby všechny vozy vybavili světly pro denní svícení, které mají výrazně menší energetické nároky.

Novela ovšem nepočítá s tím, že by jakkoli upravovala svícení přes den. To tedy nebude ani povinné ani zakázané.

Rakousko si od zrušení povinného svícení slibuje snížený počet úmrtí na silnicích, což je pravý opak toho, co si od této povinnosti slibovali čeští tvůrci současného silničního zákona a také od toho, co si někteří jiní odborníci z jiných státu o tomto problému myslí. Takové Dánsko naopak předkládá studie, které dokazují pravý opak, tedy že celodenní svícení přineslo vyšší bezpečnost a méně mrtvých.

Dlouhodobě se má za to, že celodenní svícení přináší pozitivní vliv, tedy reálné snížení počtu mrtvých v absolutních hodnotách. Soudí se, že efekt je hlavně u mrtvých v automobilech, kde dochází k většímu poklesu, ovšem u vybraných skupin dojde k mírnému růstu. V součtu ovšem úmrtnost poklesne. Jak je to ale doopravdy se asi nikdy reálně nedovíme a můžeme jen spekulovat, zda svícení přes den pomáhá, nebo naopak škodí. Snad v žádné zemi se nikdy nestalo, aby bylo povinné svícení zavedeno bez jakékoli další zákonné či jiné změny, a tak dle statistiky nelze přisoudit zavedení povinnému svícení ani jasně pozitivní ani jasně negativní vliv. Nikdy navíc nevíme, zda by se daná nehoda opravdu nestala, pokud by auto svítilo, nebo nesvítilo.

V Rakousku ale mají jasno, povinné svícení zavedli a nestalo se nic pozitivního, negativa byla zmíněna výše. A tak bude tato povinnost téměř jistě zrušena, návrh dvou ministrů tento týden schválila vláda a poslanci vládní koalice budou její vůli velmi pravděpodobně respektovat.

Jaký máte názor vy?

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 29 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků