Pouze 36 % řidičů řeší kontrolku motoru včas. Znáte význam dalších kontrolek?

A co u vás? Taky je kontrolka motoru již nedílnou součástí osvětlení vaší přístrojové desky?

Asi většina z nás bude znát člověka, kterému v autě svítí kontrolka motoru snad nepřetržitě od chvíle, kdy jsme poprvé usedli do jeho auta. O to méně překvapující jsou výsledky průzkumu webu Reviews.com, srovnávajícího pojištění vozů i nemovitostí, který se zeptal celkem 1239 amerických řidičů, kdy začínají řešit svítící kontrolku motoru.

Pouhých 36,1 % dotázaných řidičů totiž začíná řešit kontrolku motoru během prvního týdne, kdy se rozsvítí. Celkem 25 % řidičů pak uvedlo, že svítící kontrolka pro ně není důvodem navštívit servis. Více jak měsíc až jeden rok poté čeká 29,6 % řidičů, než se rozhodnou zpropadené světýlko na přístrojové desce vůbec řešit.

Jak jezdit na kruhovém objezdu? Podle průzkumu to neví dva ze tří řidičů!

Jak jezdit na kruhovém objezdu? Podle průzkumu to neví dva ze tří řidičů!

Na projev závažného problému čeká po rozsvícení kontrolky 9,2 % dotázaných. U mužů (32 %) je přitom pravděpodobnější než u žen (18,4 %), že budou příčinu rozsvícení kontroly ignorovat. Věk hraje také roli, ve skupině nad 45 let uvedlo 43,4 % řidičů, že ihned řeší problém s mechanikem, zatímco ve skupině pod 35 let takto koná jen 26,6 % dotázaných.

A proč lidé dle průzkumu svítící kontrolu motoru ignorují? Anonymní odpověď jednoho z účastníků průzkumu shrnuje realitu asi nejtrefněji: „Nechci vědět, co se pokazilo. Zřejmě to bude něco, co si teď nemůžu finančně dovolit řešit.“ Další řidič uvedl, že v jeho staré Toyotě svítí kontrolka motoru už dva roky, žádný zásadní problém na voze ale dosud nezaznamenal.  

Brzdíte provoz? Pomalá jízda může být smrtelně nebezpečná, říkají experti

Brzdíte provoz? Pomalá jízda může být smrtelně nebezpečná, říkají experti

Kontrolka motoru může značit naprostou banalitu, kterou není nutné v nejbližší době řešit (jako třeba zanesený senzor), ale na druhou stranu i závažný problém, který není radno dlouho přehlížet a může napáchat drahou škodu na voze. Pravidlem zůstává, že pokud kontrolka začne blikat, je zde větší pravděpodobnost druhého scénáře.

Pokud si chcete osvěžit paměť či doplnit znalosti, v galerii si můžete projít nejčastější varovné kontrolky společně s jejich významem.

TEST Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost Hybrid: Obr se bez zásuvky neobejde

Ford Explorer 3.0 V6 EcoBoost

Je vám Ford Galaxy malý? Chcete plnotučné SUV s výkonem Mustangu? Milujete ticho? Pokud jste odpověděli třikrát ano, vlajková loď americké značky na českém trhu může být to pravé.

včera | Richard Herbich
TEST SsangYong Korando 1.5 T-GDI 4x4: Vše, co potřebujete. Za míň, než čekáte

SsangYong Korando 1.5 TGDI

SsangYong Korando se hlásí v redakční garáží počtvrté. Tentokrát v plné náloži jako borec se čtyřkolkou a automatem.

16.  4.  2021 | Vladimír Kadera | 1 příspěvek
TEST Volkswagen Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant: Nejlepší jízda na trhu?

VW Golf 1.5 eTSI DSG R-Line Variant

Volkswagen Golf Variant prodělal mezigeneračně více změn, než se může na první pohled zdát. Vyzkoušeli jsme sportovněji střiženou verzi R-Line se 150koňovým turbobenzinem a popravdě toho není moc ke kritizování.

14.  4.  2021 | Jan Mička