Postřeh z D1: silniční zákon není jen o rychlosti

Snad ve všech médiích se často hovoří o dodržování rychlostních limitů a musím z vlastní zkušenosti potvrdit, že většina lidí na dálnici rychlost okolo 130 km/h dodržuje. Ve středu jsem jel autobusem z Brna do Prahy vyzvednout motocykl na redakční test. Při cestě z Prahy jsem jel na motorce celou dobu rychlostí okolo 140 km/h (tacho, předpokládám, že skutečná rychlost byla někde na úrovni 130 km/h) a při změně rychlostního limitu na 100 km/h popř. na 80 km/h kvůli práci na vozovce jsem tyto rychlosti bez výjimky dodržoval. Na dvousetkilometrovém úseku dálnice D1 mě předjelo pouze pět aut!

Dodržování rychlosti na dálnici zřejmě není pro většinu řidičů problém. Nový zákon ale nepřišel jen s tvrdšími postihy, vyššími pokutami a bodovým systémem. Je v něm pár novinek, které se kvůli "masovému zastrašování řidičů" bodovým systémem odsunuly do pozadí. Konečně se dostávám k tématu: při cestě do Prahy jsem se s autobusem dostal do dvou velkých, téměř stojících kolon, a ani v jedné jsem neviděl, že by řidiči vytvořili tzv. průjezdný pruh.

Tip: Přečtěte si více informací o průjezdném pruhu a dalších novinkách v silničním zákoně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

Průjezdný pruh na dvou a tříproudé pozemní komunikaci slouží především k tomu, aby se vozy s předností v jízdě mohly rychleji dostat k místu nehody nebo k překážce.

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 18 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků