Postřeh z D1: silniční zákon není jen o rychlosti

Snad ve všech médiích se často hovoří o dodržování rychlostních limitů a musím z vlastní zkušenosti potvrdit, že většina lidí na dálnici rychlost okolo 130 km/h dodržuje. Ve středu jsem jel autobusem z Brna do Prahy vyzvednout motocykl na redakční test. Při cestě z Prahy jsem jel na motorce celou dobu rychlostí okolo 140 km/h (tacho, předpokládám, že skutečná rychlost byla někde na úrovni 130 km/h) a při změně rychlostního limitu na 100 km/h popř. na 80 km/h kvůli práci na vozovce jsem tyto rychlosti bez výjimky dodržoval. Na dvousetkilometrovém úseku dálnice D1 mě předjelo pouze pět aut!

Dodržování rychlosti na dálnici zřejmě není pro většinu řidičů problém. Nový zákon ale nepřišel jen s tvrdšími postihy, vyššími pokutami a bodovým systémem. Je v něm pár novinek, které se kvůli "masovému zastrašování řidičů" bodovým systémem odsunuly do pozadí. Konečně se dostávám k tématu: při cestě do Prahy jsem se s autobusem dostal do dvou velkých, téměř stojících kolon, a ani v jedné jsem neviděl, že by řidiči vytvořili tzv. průjezdný pruh.

Tip: Přečtěte si více informací o průjezdném pruhu a dalších novinkách v silničním zákoně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

Průjezdný pruh na dvou a tříproudé pozemní komunikaci slouží především k tomu, aby se vozy s předností v jízdě mohly rychleji dostat k místu nehody nebo k překážce.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků