Postřeh z D1: silniční zákon není jen o rychlosti

Snad ve všech médiích se často hovoří o dodržování rychlostních limitů a musím z vlastní zkušenosti potvrdit, že většina lidí na dálnici rychlost okolo 130 km/h dodržuje. Ve středu jsem jel autobusem z Brna do Prahy vyzvednout motocykl na redakční test. Při cestě z Prahy jsem jel na motorce celou dobu rychlostí okolo 140 km/h (tacho, předpokládám, že skutečná rychlost byla někde na úrovni 130 km/h) a při změně rychlostního limitu na 100 km/h popř. na 80 km/h kvůli práci na vozovce jsem tyto rychlosti bez výjimky dodržoval. Na dvousetkilometrovém úseku dálnice D1 mě předjelo pouze pět aut!

Dodržování rychlosti na dálnici zřejmě není pro většinu řidičů problém. Nový zákon ale nepřišel jen s tvrdšími postihy, vyššími pokutami a bodovým systémem. Je v něm pár novinek, které se kvůli "masovému zastrašování řidičů" bodovým systémem odsunuly do pozadí. Konečně se dostávám k tématu: při cestě do Prahy jsem se s autobusem dostal do dvou velkých, téměř stojících kolon, a ani v jedné jsem neviděl, že by řidiči vytvořili tzv. průjezdný pruh.

Tip: Přečtěte si více informací o průjezdném pruhu a dalších novinkách v silničním zákoně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

Průjezdný pruh na dvou a tříproudé pozemní komunikaci slouží především k tomu, aby se vozy s předností v jízdě mohly rychleji dostat k místu nehody nebo k překážce.

Minitest Nissan Qashqai 1,6 DIG-T: Po faceliftu s hezčí tváří

Nissan Qashqai DIG-T 160 (minitest)

Co nabízí populární crossover po faceliftu a jaká je kombinace vbrcholné benzinové motorizace s manuální převodovkou a pohonem předních kol.

včera | Milan Lažanský | 1 příspěvek
TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků