Postřeh z D1: silniční zákon není jen o rychlosti

Snad ve všech médiích se často hovoří o dodržování rychlostních limitů a musím z vlastní zkušenosti potvrdit, že většina lidí na dálnici rychlost okolo 130 km/h dodržuje. Ve středu jsem jel autobusem z Brna do Prahy vyzvednout motocykl na redakční test. Při cestě z Prahy jsem jel na motorce celou dobu rychlostí okolo 140 km/h (tacho, předpokládám, že skutečná rychlost byla někde na úrovni 130 km/h) a při změně rychlostního limitu na 100 km/h popř. na 80 km/h kvůli práci na vozovce jsem tyto rychlosti bez výjimky dodržoval. Na dvousetkilometrovém úseku dálnice D1 mě předjelo pouze pět aut!

Dodržování rychlosti na dálnici zřejmě není pro většinu řidičů problém. Nový zákon ale nepřišel jen s tvrdšími postihy, vyššími pokutami a bodovým systémem. Je v něm pár novinek, které se kvůli "masovému zastrašování řidičů" bodovým systémem odsunuly do pozadí. Konečně se dostávám k tématu: při cestě do Prahy jsem se s autobusem dostal do dvou velkých, téměř stojících kolon, a ani v jedné jsem neviděl, že by řidiči vytvořili tzv. průjezdný pruh.

Tip: Přečtěte si více informací o průjezdném pruhu a dalších novinkách v silničním zákoně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 

 

 

 

Průjezdný pruh na dvou a tříproudé pozemní komunikaci slouží především k tomu, aby se vozy s předností v jízdě mohly rychleji dostat k místu nehody nebo k překážce.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

včera | Michal Žďárský | 1 příspěvek
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků