Postaví Mazda sporťák s motorem Wankel? Šéf značky se už vyjádřil

Wankelův rotační motor odešel v roce 2012 na odpočinek společně s Mazdou RX-8. Od té doby fanoušci marně vyhlížejí náhradu. Na obzoru zatím bohužel nic není.

Mazda nedávno potvrdila, že se rotační motor sice vrátí, ale jen jako pomocník do elektromobilu, kde bude sloužit k prodlužování dojezdu. Generální ředitel automobilky Mazda, Akira Marumoto, potvrdil v rozhovoru pro Automotive News, že postavit nový sportovní vůz s rotačním motorem je něco, o čem automobilka sní, ale momentálně to nemůže udělat.

Koncept Mazda RX-Vision dostal nový motor Wankel Skyactiv-R

Koncept Mazda RX-Vision dostal nový motor Wankel Skyactiv-R

Máme tu koncepty jako RX-Vision nebo Vision Coupe a lidé se nás často ptají, jestli je plánujeme nasadit do výroby“, říká Marumoto. “Postavit automobil s rotačním motorem, a tím nemyslím rotační motor k prodloužení dojezdu elektromobilů, je snem všech lidí v Mazdě. Bohužel ale nyní nejsme v situaci, ve kterém bychom tyto vozy mohli začít stavět,“ prozradil.

Wankel, diesel i turbo... Takto škodovky s motorem vzadu asi neznáte

Wankel, diesel i turbo... Takto škodovky s motorem vzadu asi neznáte

Okolo rotačních motorů se v poslední době stále něco děje. Tu a tam se objeví informace přímo od někoho z automobilky, které udržují skalní fanoušky v očekávání. Komunita lidí okolo japonských aut neustále roste a hlad po sporťácích neutuchá. Zvěsti o Mazdě RX-9 ale například vyvrátil sám Marumoto. Nic takového se nechystá.

Auta s motorem Wankel (od r. 1964): Dočkáme se jich ještě někdy?

Auta s motorem Wankel (od r. 1964): Dočkáme se jich ještě někdy?

To ovšem neznamená, že se takový vůz jednou neobjeví. Podle automobilky by ale bylo v dnešní době náročné postavit vůz s rotačním motorem, který by splňoval všechny potřebné předpisy a regulace. Taková věc je tedy zatím hudba budoucnosti a s rotačním motorem si musíme prozatím vystačit v elektromobilech jako s prodlužovačem dojezdu.

Minitest Lexus LS 500 AWD: Pro ty, kteří vědí, co chtějí

Lexus LS 500 AWD (minitest)

Vrchol motorové nabídky vlajkové lodi Lexusu se musí spokojit s šesti válci. Bude mu to stačit?

dnes | Vladimír Kadera | 16 příspěvků
Řídili jsme nový Ford Ranger Raptor: Je perfektní! To nejdůležitější však schází

Ford Ranger Raptor (první svezení)

Ford Ranger Raptor dokazuje, že práce může být i zábava. Umí dřít, vypadá u toho skvěle a těžkým terénem jezdí jako pánbůh.

17.  5.  2019 | Jiří Baborský | 20 příspěvků
TEST Hyundai i30 N Fastback: Obří stádo koní v těsném výběhu

Hyundai i30 N Fastback

Vstup do světa ostrých aut se značce Hyundai povedl na výbornou již před dvěma lety. Nyní se modelová řada rozšiřuje. Bolístky zůstávají, jedna přibyla.

15.  5.  2019 | Vladimír Kadera | 149 příspěvků