Poslední nový Saab 9-3 jde do aukce. Jeho původní osud byl přitom úplně jiný

Je několik druhů aukcí, během kterých padají rekordní částky. Mohou to být aukce prvních kousků, nebo jako v tomto případě těch úplně posledních.

Zánik švédské automobilky Saab zdrtil nejednoho fanouška. I u nás jich najdete celé tlupy. Robustní velké železo v minulosti platilo za jednoho z průkopníků v několika oblastech. Ať už šlo o přeplňování turbodmychadlem nebo o bezpečnost.

Kupte si úplně poslední vyrobený Saab. V plné výbavě stojí jen půl milionu

Kupte si úplně poslední vyrobený Saab. V plné výbavě stojí jen půl milionu

Nyní se poslední vyrobený nový Saab 9-3, tehdejší zástupce střední třídy, chystá do aukce. Nabízí jej NEVS (National Electric Vehicle Sweden), švédská firma pro vývoj elektromobilů, která v roce 2012 zbytky automobilky Saab koupila.

Poslední kousek byl vyrobený v roce 2013 jako auto pro nárazové zkoušky. Pod jeho stříbrnou kapotou se nachází zážehový dvoulitr přeplňovaný turbodmychadlem. Na počítadle je pouze pět ujetých kilometrů. Vůz bude vystaven na oslavách muzea Saab Car Museum Festival ve švédském Trollhättanu. Tady to bude jakési rozloučení, než poputuje k novému majiteli.

Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Samotná aukce se potom plánuje až později v tomto roce. Mluvčí společnosti NEVS také prozradil, že výtěžek z prodaného vozu bude věnován na charitu. A jak je možné, že jde o poslední kus, když se pak Saaby 9-3 ještě do roku 2014 vyráběly?

Když totiž společnost NEVS tehdy už zkrachovalý Saab koupila, zbyly jí díly na poslední rozlučkovou sérii. Všechny vozy tedy vyrobila a prodala. Zbyl jeden jediný kousek na crash testy. Najdete ho na první fotografii v galerii.

TEST Opel Corsa 1.2 Turbo (96 kW) GS Line: O důvod víc, proč kašlat na původ

Opel Corsa 1.2 Turbo GS Line

Na novém Opelu Corsa se hodně makalo. Výsledek je jedním slovem super, ale v určitých případech se dá snadno zaměnit.

včera | Vladimír Kadera | 26 příspěvků
Poprvé za volantem nového Hyundaie i10 1.2 MPi: Když se chce, všechno jde!

Hyundai i10 1.2 MPi

Hyundai představil třetí generaci nejmenšího modelu i10. Nabízí ji s dvěma zážehovými motory a manuální či robotizovanou převodovkou. Kromě designu chce lákat i racionálním zaměřením a stále příznivou cenou.

23.  1.  2020 | Svět motorů | 13 příspěvků
TEST Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG: Hodně rychlá horská turistika

Škoda Superb Scout 2.0 TSI 4x4 DSG

Nabídka verzí Škody Superb je teď nejširší v historii. Jednou z nich je i oplastovaný Scout, který u tohoto modelu slaví premiéru. Vyplatí se o něm uvažovat, nebo jsou lehce přizvednuté kombíky v době vzestupu vozů SUV už přežitkem?

21.  1.  2020 | Jan Mička | 76 příspěvků