Poslední nový Saab 9-3 jde do aukce. Jeho původní osud byl přitom úplně jiný

Je několik druhů aukcí, během kterých padají rekordní částky. Mohou to být aukce prvních kousků, nebo jako v tomto případě těch úplně posledních.

Zánik švédské automobilky Saab zdrtil nejednoho fanouška. I u nás jich najdete celé tlupy. Robustní velké železo v minulosti platilo za jednoho z průkopníků v několika oblastech. Ať už šlo o přeplňování turbodmychadlem nebo o bezpečnost.

Kupte si úplně poslední vyrobený Saab. V plné výbavě stojí jen půl milionu

Kupte si úplně poslední vyrobený Saab. V plné výbavě stojí jen půl milionu

Nyní se poslední vyrobený nový Saab 9-3, tehdejší zástupce střední třídy, chystá do aukce. Nabízí jej NEVS (National Electric Vehicle Sweden), švédská firma pro vývoj elektromobilů, která v roce 2012 zbytky automobilky Saab koupila.

Poslední kousek byl vyrobený v roce 2013 jako auto pro nárazové zkoušky. Pod jeho stříbrnou kapotou se nachází zážehový dvoulitr přeplňovaný turbodmychadlem. Na počítadle je pouze pět ujetých kilometrů. Vůz bude vystaven na oslavách muzea Saab Car Museum Festival ve švédském Trollhättanu. Tady to bude jakési rozloučení, než poputuje k novému majiteli.

Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Samotná aukce se potom plánuje až později v tomto roce. Mluvčí společnosti NEVS také prozradil, že výtěžek z prodaného vozu bude věnován na charitu. A jak je možné, že jde o poslední kus, když se pak Saaby 9-3 ještě do roku 2014 vyráběly?

Když totiž společnost NEVS tehdy už zkrachovalý Saab koupila, zbyly jí díly na poslední rozlučkovou sérii. Všechny vozy tedy vyrobila a prodala. Zbyl jeden jediný kousek na crash testy. Najdete ho na první fotografii v galerii.

První jízda se Škodou Kamiq 1.0 TSI: Revoluci nečekejte, poctivý kus auta ano

Škoda Kamiq 1.0 TSI DSG (první svezení)

Už se těším, až si dnes večer sednu s šálkem horké kávy k počítači a zabořím se do diskuze pod tímto článkem. Na první dojem je totiž Škoda Kamiq opravdu dobrá.

21.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 193 příspěvků
TEST Subaru BRZ Spec. S: BRZy, jazyk, nazývat… věci pravými jmény

Subaru BRZ Spec. S

Pokud máme věci nazývat pravými jmény, je nutno poznamenat, že zlí jazykové tvrdí, že BRZ „nejede“. A je fér přiznat, že jakkoli pro modelový rok 2019 a speciálně v limitované edici Spec. S prodělalo řadu změn, včetně například jiného naladění řídící jednotky, je na tomto tvrzení kus pravdy. To však ani náhodou neznamená, že by BRZ nebylo skvělé auto.

19.  8.  2019 | Petr Schnagl | 13 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 78 příspěvků