Poslední nový Saab 9-3 jde do aukce. Jeho původní osud byl přitom úplně jiný

Je několik druhů aukcí, během kterých padají rekordní částky. Mohou to být aukce prvních kousků, nebo jako v tomto případě těch úplně posledních.

Zánik švédské automobilky Saab zdrtil nejednoho fanouška. I u nás jich najdete celé tlupy. Robustní velké železo v minulosti platilo za jednoho z průkopníků v několika oblastech. Ať už šlo o přeplňování turbodmychadlem nebo o bezpečnost.

Kupte si úplně poslední vyrobený Saab. V plné výbavě stojí jen půl milionu

Kupte si úplně poslední vyrobený Saab. V plné výbavě stojí jen půl milionu

Nyní se poslední vyrobený nový Saab 9-3, tehdejší zástupce střední třídy, chystá do aukce. Nabízí jej NEVS (National Electric Vehicle Sweden), švédská firma pro vývoj elektromobilů, která v roce 2012 zbytky automobilky Saab koupila.

Poslední kousek byl vyrobený v roce 2013 jako auto pro nárazové zkoušky. Pod jeho stříbrnou kapotou se nachází zážehový dvoulitr přeplňovaný turbodmychadlem. Na počítadle je pouze pět ujetých kilometrů. Vůz bude vystaven na oslavách muzea Saab Car Museum Festival ve švédském Trollhättanu. Tady to bude jakési rozloučení, než poputuje k novému majiteli.

Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Jak by vypadala nová 9-5, kdyby Saab nezkrachoval? Grafik tvrdí, že takto!

Samotná aukce se potom plánuje až později v tomto roce. Mluvčí společnosti NEVS také prozradil, že výtěžek z prodaného vozu bude věnován na charitu. A jak je možné, že jde o poslední kus, když se pak Saaby 9-3 ještě do roku 2014 vyráběly?

Když totiž společnost NEVS tehdy už zkrachovalý Saab koupila, zbyly jí díly na poslední rozlučkovou sérii. Všechny vozy tedy vyrobila a prodala. Zbyl jeden jediný kousek na crash testy. Najdete ho na první fotografii v galerii.

Saab

Saab je původem švédská automobilka. Saab byl divizí firmy Svenska Aeroplan vyrábějící zbraně. Ta vznikla v roce 1937 a první automobil opustil linku v roce 1944. V roce 1969 se Saab spojil se značkou Scania.

Momentálně Saab vlastní společnost National Electric Vehicles Sweden, ale nemá právo užívat jméno a logo Saabu, proto se vozidla od roku 2012 již nevyrábí.

Vylepšené Mini SE Countryman nás fakt bavilo! Tříválec do zásuvky má síly až až

Mini Cooper SE Countryman All4

Jen pár desítek hodin před tím, než Česká republika na vládním semaforu zčervenala, jsme si stihli odskočit do Německa na projížďku s vylepšeným plug-in hybridním Mini Countryman. A ta jízda fakt stála za to!

26.  9.  2020 | Jan Mička | 15 příspěvků
TEST Peugeot e-208 GT 100 kW: Cizelace městského auta pro nadšence

Peugeot e-208 GT

Peugeot 208 se prodává i v elektrické variantě. Zkusili jsme si kousek v nejvyšší výbavě GT.

24.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 13 příspěvků
Nový Hyundai i20 může vzbudit poprask! Řídili jsme prototyp s litrovým motorem

Hyundai i20 1.0 T-GDI

Nový Hyundai i20 je očekávaným soupeřem fabie a spol. Přijede až v říjnu, my už jsme jej ale exkluzivně vyzkoušeli.

20.  9.  2020 | Jiří BaborskýOndřej Mára | 47 příspěvků