Poslanci konečně změnili bodový systém, revoluce se však nekoná

Čeští poslanci se téměř po roce nekonečných hádek rozhodli změnit zákony související s provozem na silničních komunikacích včetně jeho nejviditelnější části, tzv. bodového systému. Pokud ovšem očekáváte, že zákon začne mít logiku a bude zaměřen na ty, kteří fakticky ohrožují jiné účastníky silničního provozu, budete zklamáni. Jelikož si je předkladatel, ministr dopravy Aleš Řebíček, vědom toho, že tvůrci současného paskvilu nepřiznají veřejně chybu při návrhu současné podoby a nepřistoupí na razantnější změny, bude novela pouze decentní a změní jen opravdové perly.

Jak se dalo předpokládat, ze zákona zmizí trest pro ty, kteří při nehodě zraní jen sami sebe. Cyklisti tak již nebudou muset mít obavu, že náhodou uklouznou a způsobí si zranění, za které budou muset zaplatit tučnou pokutu.

Zákon také mírně omezí možnosti zastavení a stání řidičům poštovních vozů a za stání na místech pro invalidy bude udělován jen peněžitý trest.

Novela navíc zpřísní postih za zakrývání poznávací značky, což je v oblibě hlavně mezi řidiči motocyklů.

Ptáte se, kde je odstranění udělování několika trestů za jeden přestupek, zastínění bodového systému okamžitým odebíráním řidičáku za jeden či dva vážnější přestupky bez ohledu na počet udělených bodů, nebo absence povinnosti sdělovat počet udělených bodů ze strany úřadů, které by znamenalo doplnění podstatného preventivního účinku do jinak ryze represivního zákona? Odpověď zní jednoduše, nikde. Sám autor tohoto návrhu konzultoval změny se všemi stranami, aby měla novela šanci na úspěch, a tak není překvapením, že výsledkem je nic. Ale nebuďme vůči panu Řebíčkovi příliš shovívaví, z jeho předchozích prohlášení je zřejmé, že jeho zájem na zásadní změnu zákona byl minimální a jeho názory na dopravní problematiku jsou ze strany rozumně smýšlejícího člověka obecně těžko akceptovatelné.

S opravdovou novelou, která by měla zákon vrátit do rozumných mezí, se počítá až po roce platnosti současné verze. Poté budou vyhodnoceny všechny aspekty, uzná se, že se počet dopravních nehod, usmrcených a zraněných nesnížil a pokud se toto nepřičte dobrému nebo špatnému počasí, bude zde prostor pro větší změny. Snad až příliš pozitivní závěr na to, že všichni dobře víme, že nesmyslné zákony se velmi snadno přijímají, ale velmi těžko mění...

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků