Poslanci chtějí zrušit jednodenní známky, EU protestuje

Od našeho vstupu do Evropské unie vzrostl provoz na našich dálnicích o cca 30 procent. S tím, jak bude v Německu zavedeno elektronické mýtné pro kaminony, se předpokládá, že doprava na dálnicích vzroste o dalších deset procent. Poslanci se chtějí bránit zavedením třídenní známky za 650 Kč místo současné jednodenní za 250 Kč.

S tím ale nesouhlasí EU, resp. generální ředitel Evropské komise pro energetiku a dopravu. Prohlásil totiž, že by zrušení jednodenních známek byl velmi vážným porušením legislativy Evropské unie, a to i za předpokladu, že by jednodenní známku nahradila známka třídenní. Jednodenní známku bohužel nelze zdražit, Evropská unie totiž stanovuje cenu osm eur.

V Česku se celkem prodá cca 450 tisíc jednodenních známek ročně. Lze tedy snadno spočítat, jak vysoký by finanční přínos po zavedení třídenních známek byl; vydělali bychom o 180 milionů korun více. Česko má nyní v podstatě jen dvě možnosti: zavést co nejrychleji mýtné pro kamiony nebo vyjednat v Evropské unii výjimku, aby bylo možné jednodenní známku zdražit.

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 3 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků