Poslanci chtějí zrušit jednodenní známky, EU protestuje

Od našeho vstupu do Evropské unie vzrostl provoz na našich dálnicích o cca 30 procent. S tím, jak bude v Německu zavedeno elektronické mýtné pro kaminony, se předpokládá, že doprava na dálnicích vzroste o dalších deset procent. Poslanci se chtějí bránit zavedením třídenní známky za 650 Kč místo současné jednodenní za 250 Kč.

S tím ale nesouhlasí EU, resp. generální ředitel Evropské komise pro energetiku a dopravu. Prohlásil totiž, že by zrušení jednodenních známek byl velmi vážným porušením legislativy Evropské unie, a to i za předpokladu, že by jednodenní známku nahradila známka třídenní. Jednodenní známku bohužel nelze zdražit, Evropská unie totiž stanovuje cenu osm eur.

V Česku se celkem prodá cca 450 tisíc jednodenních známek ročně. Lze tedy snadno spočítat, jak vysoký by finanční přínos po zavedení třídenních známek byl; vydělali bychom o 180 milionů korun více. Česko má nyní v podstatě jen dvě možnosti: zavést co nejrychleji mýtné pro kamiony nebo vyjednat v Evropské unii výjimku, aby bylo možné jednodenní známku zdražit.

TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

dnes | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků