S tímto logem stuttgartské poznají na celé zeměkouli. Výrobce jej používá již od roku 1952, k drobným vylepšením došlo v letech 1963, 1973, 1994 a 2008. Zdroj: Porsche

S tímto logem stuttgartské poznají na celé zeměkouli. Výrobce jej používá již od roku 1952, k drobným vylepšením došlo v letech 1963, 1973, 1994 a 2008. Zdroj: Porsche

Perličkou je, že všechny tyto historické emblémy jsou stále k dostání v nabídce Porsche Classic a vznikají složitými postupy za pomoci speciálních nástrojů. Zdroj: Porsche
Aktualizace erbu nebyla prací na jedno odpoledne, týmu expertů trvalo jeho vyladění celé tři roky. „V procesu zrání, jako je tento, je velmi důležitý faktor času,“ popisuje iterativní postup návrhu loga Joachim Paetzel, specialista na barvy a dekory ve společnosti Style Porsche. „Ochranná známka se nenavrhuje "z fleku" během několika dní." Zdroj: Porsche
Co se tedy změnilo? Uprostřed máme propracovanější a detailnější symbol vzpínajícího se koně, opět s nápisem Stuttgart v horní části. Zdroj: Porsche
Změnila se zlatavá barva podkladového materiálu, která nyní působí světlejším dojmem. Zdroj: Porsche
18
Fotogalerie

Porsche zmodernizovalo své ikonické logo. Zdánlivá maličkost zabrala celé tři roky

Práce na novém znaku trvaly tři roky. Změny nejsou radikální stále v něm uvidíte všechny prvky originálu z roku 1952.

Zatímco u některých automobilek nezůstane po „rebrandingu“ kámen na kameni, erb Porsche s parožím, černými a červenými pásy a vzpínajícím se koněm patří k nejcennějším aspektům značky. Kdyby náhodou někomu nenapověděly tvary auta, s tímto logem stuttgartské poznají na celé zeměkouli.

Výrobce jej používá již od roku 1952, k drobným vylepšením došlo v letech 1963, 1973, 1994 a 2008. Perličkou je, že všechny tyto historické emblémy jsou stále k dostání v nabídce Porsche Classic a vznikají složitými postupy za pomoci speciálních nástrojů.

Aktualizace erbu nebyla prací na jedno odpoledne, týmu expertů trvalo jeho vyladění celé tři roky. „V procesu zrání, jako je tento, je velmi důležitý faktor času,“ popisuje iterativní postup návrhu loga Joachim Paetzel, specialista na barvy a dekory ve společnosti Style Porsche. „Ochranná známka se nenavrhuje "z fleku" během několika dní. Musíte se k ní znovu a znovu vracet, někdy i v delších intervalech. Druhý nebo třetí pohled může odhalit věci, které chcete optimalizovat, až nakonec dosáhne harmonického, přirozeného účinku. Teprve pak si můžete s uspokojením říci: „Přesně tak to má být!“.

Co se tedy změnilo? Uprostřed je propracovanější a detailnější symbol vzpínajícího se koně, opět s nápisem Stuttgart v horní části. Změnila se zlatavá barva podkladového materiálu, která nyní působí světlejším dojmem. Segmenty s parožím mají broušené pozadí místo strukturovaného u všech předchozích provedení. Červené pásy, které se v dalších segmentech střídají s černými, mají vzor včelí plástve. Erb začne automobilka používat koncem letošního roku, jako první nový model by ho měla dostat Panamera.

Věděli jste, že...
... vzpínající se kůň uprostřed znaku Porsche pochází z pečeti města Stuttgart? Název má původ v chovu koní ("stud garden"). V kombinaci s názvem města nad ním se tak Porsche identifikuje se svým domovem ve Švábsku.

... černá a červená barva a stylizované jelení paroží byly převzaty z tradičního znaku spolkové země Württembersko-Hohenzollernsko?

... první hledání ochranné známky Porsche proběhlo prostřednictvím otevřené soutěže? V březnu 1951 vyhlásil stuttgartský lékař a sběratel umění Ottomar Domnick soutěž na německých uměleckých akademiích. Nabízená cena za vytvoření loga byla 1000 německých marek. Žádný z předložených návrhů však neodpovídal představám vedení společnosti Porsche.

... se na tvorbě znaku podílel i americký dovozce automobilů Max Hoffman? Ten o myšlence loga hovořil s Ferrym Porschem během své návštěvy USA na konci roku 1951. Dne 27. prosince 1951 si Porsche udělal poznámku: "Věnec volantu zdobený nápisem 'Porsche' a stuttgartským znakem nebo podobným."

... původní znak Porsche nakreslil Franz Xaver Reimspieß? Tento velmi talentovaný kreslíř pravděpodobně v roce 1936 navrhl také logo Volkswagenu. Počátkem roku 1952 nakreslil první verzi znaku Porsche.

... znak Porsche je od roku 1952 chráněn jako ochranná známka (DE 657728)? Komerčně se smí používat pouze s výslovným souhlasem společnosti Porsche AG.

... se znak objevil na automobilech čtyři roky po nápisu Porsche? Koncem roku 1952 se znak poprvé objevil na věnci volantu a v listopadu 1954 byl integrován do kliky na kapotě vozu 356 Speedster. Od roku 1959 zdobil také poklice sportovních vozů ze Zuffenhausenu.

... nové vydání klasického znaku Porsche bylo podrobeno rozsáhlému testování, aby splňovalo nejvyšší standardy kvality? Ty zahrnovaly i testování v klimatickém cyklu ve vývojovém centru Porsche ve Weissachu.

... 1. dubna 2019 společnost Porsche představila první erb na světě s integrovaným QR kódem, takzvaným QREST?

Porsche

Porsche je německý výrobce sportovních automobilů. Firmu založil v roce 1931 Ferdinand Porsche. V roce 1961 vznikl první model legendární řady 911, která se stále vyrábí.

V roce 2009 Porsche – coby velmi profitabilní automobilku – ovládl Volkswagen.

Porsche 718 • Porsche 911 • Porsche Taycan • Porsche Panamera • Porsche Macan • Porsche Cayenne

Doporučujeme

Články odjinud