Porsche odhalilo tajné studie. Postavilo dodávku, malý sporťák i silniční 919

Německá značka postupně odhalí několik starších konceptů, které veřejnost dosud neměla šanci vidět.

Ne všechna auta a koncepty se z určitých důvodů dostanou na veřejnost. O to více tedy potěší fakt, že Porsche se nyní rozhodlo své dosud tajné designové studie odhalit. V následujících týdnech tak plánuje v rámci projektu Porsche Unseen ukázat celkem 15 konceptů z let 2005 až 2019, které zatím veřejnost neměla možnost spatřit.

Toto Porsche 911 Turbo S je zdarma. I tak ale musíte utratit přes 200 milionů

Toto Porsche 911 Turbo S je zdarma. I tak ale musíte utratit přes 200 milionů

U některých vozů se zavrhla sériová produkce, další vznikly čistě jako interní designová cvičení týmu studia Porsche ke stanovení nových nápadů a směřování jazyku značky. Nepůjde přitom jen o on-line prezentaci. Konceptům se bude na 328 stranách věnovat i nová kniha Porsche Unseen a některé z vozů budou příští rok vystaveny v muzeu značky ve Stuttgartu. Prozatím se ale Porsche zaměřuje detailněji na tuto trojici:

Porsche Vision „Renndienst“

Ačkoliv si koncept bere částečně inspiraci v minulosti, přesněji u týmové dodávky VW závodního týmu Porsche z 60. let, myšlenku dodávky sportovní značky rozšiřuje i do civilní sféry. Jde tak o vizi prostorového „family-friendly“ vozu až pro 6 osob, přičemž řidič má v kabině středovou pozici. Elektrické pohonné ústrojí s ohledem na futuristický design asi nepřekvapí.

Porsche 919 Street

Pokud by muselo Porsche vytvořit ze závodního Le Mans speciálu 919 Hybrid silniční homologační verzi, vypadala by nejspíš takto. Koncept vychází z techniky použité v závoďáku, má identický rozvor i celkové rozměry, pevný karbonový monokok a hybridní pohonné ústrojí o síle 900 koní. „Vzrušující zážitek z řízení závodního auta třídy LMP1 dostupný pro amatérské řidiče,“ popisuje zaměření konceptu Porsche.

Porsche Vision Spyder

Kompaktní, lehký a puristický sporťák s odkazem na staré Porsche 550-1500 RS Spyder z roku 1954. Tento koncept vznikl teprve minulý rok. Měl za úkol dále vyvinout identitu designu Porsche a fungovat jako sbírka nápadů do budoucna. V tomto směru zmiňuje značka například „ultra-moderní“ ochranný rám za posádkou.

 

Porsche

Porsche je německý výrobce sportovních automobilů. Firmu založil v roce 1931 Ferdinand Porsche. V roce 1961 vznikl první model legendární řady 911, která se stále vyrábí.

V roce 2009 Porsche – coby velmi profitabilní automobilku – ovládl Volkswagen.

Porsche 718 • Porsche 911 • Porsche Taycan • Porsche Panamera • Porsche Macan • Porsche Cayenne

Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

včera | Jan Mička | 157 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků