Porsche má jasno: hybrid a líh ano, naftu ne

Automobilka Porsche představila své ekologické plány pro blízkou budoucnost. Z nich v první řadě vyplývá, že automobilka chce již v průběhu příštího roku nabídnou vozy, které budou nejen plnit budoucí emisní normu Euro 5, jenž vstoupí v platnost v roce 2009, ale také emisní normu Euro 6, jejíž platnost byla stanovena na rok 2014.

Porsche chce tohoto výsledku dosáhnout nasazením vozů, které budou schopny spalovat směs benzínu a lihu, tedy známé palivo E85. Čerpací stanice i rafinerie na toto palivo rostou po světě jako houby po dešti, a tak se není třeba bát, že by zákazníci neměli kde čerpat palivo do těchto benzínových gurmánů.

Jak ukázal v Ženevě švédský Koenigsegg, není problém vyrobit ultimativní supersporty na lihový pohon, výkony, zážitky a ani charisma tím neutrpí. Jen místo aturalu, budou zákazníci čerpat jiné palivo a nepřijdou o výhody a zážitky z benzínových motorů.

Druhým krokem k ekologii má být nasazení hybridního pohonu. Ten bude vycházet z dnešní klasiky, tedy spojení benzínového motoru a jednoho až dvou elektromotorů. Zde tedy nepůjde o žádnou světovou revoluci, pouze o implementaci tohoto systému do velmi výkonných vozů.

Za své ovšem v posledním prohlášení vzaly spekulace, které hovořily o tom, že Porsche si půjčí dvanáctviálcvý nafťák od Audi a nasadí jej do svých modelů. Šéf Porsche dal jasně najevo, že tato automobilka se v blízké budoucnosti nevydá cestou naftových motorů, protože lze úspory dosáhnout ekologičtějšími prostředky.

Připustil ovšem, že pokud by se naftový motor přeci jenom v budoucnu objevil, pak půjde výhradně o vozy kategorie SUV, tedy v současnosti o Cayenne a v budoucnu o jeho nástupce.

Líh a hybrid má tedy automobilce Porsche pomoci dosáhnout budoucích emisních norem a také má pomoci splnit emisní limit CO2, který chce Evropská komise zavést.

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků