Porsche ČR čeká klíčový rok. Hybridy a elektromobily vezmou český trh útokem

Prodej nových osobních aut na českém trhu meziročně klesl. Pokles prodejů se očekává i v letošním roce, podle importéra Porsche Česká republika bude klíčové uvedení nových elektrických a hybridních vozů - chce být ten, kdo udává trend.

V loňském roce bylo na českém trhu registrováno 249.915 osobních, meziročně o 4,4 % méně, což souviselo se zaváděním metodiky měření spotřeby a emisí WLTP. Dealeři museli vyprázdnit sklady, protože od září 2018 prakticky nebylo možné prodávat vozy se starou homologací, následovaly výpadky výroby a nedostatek nově homologovaných vozidel, což vykrystalizovalo v propady u osobních vozů. Užitkové vozy ale vytrvale rostou. Loni jich bylo na našem trhu dodáno 38.584, o 6,7 % více než v roce 2018.

Porsche ČR v roce 2018: Po rekordu nastal pokles. Důvodem je hlavně WLTP

Porsche ČR v roce 2018: Po rekordu nastal pokles. Důvodem je hlavně WLTP

V případě společnosti Porsche Česká republika, importéra značek Volkswagen, Audi, Seat a Volkswagen Užitkové vozy, se bavíme o meziročním poklesu dodávek o 7 % na 41.734 vozů. Největší propad zaznamenala značka Volkswagen, která loni dodala zákazníkům 23.415 vozů, tedy o téměř 17 % méně než v roce 2018. Šéf českého zastoupení VW Jiří Štoček to vysvětlil nedostatkem motorů 1.5 TSI, po kterých je hlad nejenom v Česku, a delším životním cyklem sedmé generace modelu Golf. Nástupce se na české silnice dostane až za pár týdnů, původně se s ním však počítalo mnohem dřív. Poptávka po sedmé generaci nadále byla, zákazníkům však nebylo co nabídnout.

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

Zajímavý vývoj na českém trhu zažil model Touareg, vlajková loď Volkswagenu. Zatímco původně bylo loni v plánu na českém trhu prodat zhruba 500 kusů, nakonec jich bylo předáno 769. Touareg letos dorazí i v plug-in hybridní verzi R o výkonu okolo 500 koní. Jiří Štoček si pochvaloval i vřelé přijetí elektromobilu ID.3, který se na silnicích objeví v polovině roku. Ještě letos se nabídka modelů ID rozroste o crossover ID.4, který byl zatím k vidění pouze v zamaskované podobě.

TEST VW Touareg 3.0 TSI Black Style: Když nafta nevoní a spotřeba nevadí

TEST VW Touareg 3.0 TSI Black Style: Když nafta nevoní a spotřeba nevadí

Vedle nových elektromobilů Volkswagen v letošním roce představí řadu nových a modernizovaných modelů. Během února dorazí up! a e-up! po faceliftu a nová generace golfu, druhý kvartál je vyhrazen otevřené verzi modelu T-Roc a elektromobilu ID. 3, ve třetím kvartálu čekejte omlazený Arteon včetně verze Shooting Brake a ke konci roku uvidíme ID.4 a Golf Variant. Rok 2020 bude pro Volkswagen rok golfu. Vedle provedení hatchback a kombi totiž dorazí také deriváty GTD, GTI, R a Alltrack.

Nový Volkswagen ID.3 poprvé naživo. Důležitější auto tady už dlouho nebylo!

Nový Volkswagen ID.3 poprvé naživo. Důležitější auto tady už dlouho nebylo!

Značka Audi se v loňském roce snažila stabilizovat. Na český trh dodala 2771 vozů, o 21 vozů více než v roce 2018 a po dvou letech poklesu už zase nepatrně roste. Tržní podíl 1,1 % však zůstal zachován. Loni značka uvedla na český trh 22 nových modelů (nebo jejich derivátů) a o 32 % vzrostl počet zákaznických objednávek. Letos můžeme očekávat uvedení nové generace hatchbacku A3, dorazí i modernizované SUV Q5 a plug-in hybridní verze modelů A6, A7 a Q7.

Brutální Audi RS Q8 má kompletní české ceny. V rámci mezí jde o výhodnou koupi

Brutální Audi RS Q8 má kompletní české ceny. V rámci mezí jde o výhodnou koupi

Dařilo se i Seatu, který loni uvedl na český trh sportovní značku Cupra. V Česku dodal 8209 vozů (v roce 2018 to bylo 6806 vozů) a šlo o jeho druhý nejlepší rok v historii působení na českém trhu. Největší novinkou letošního roku je nová generace modelu Leon, který se světu oficiálně představil před pár hodinami. Na trhu se objeví v druhém kvartálu, praktičtější Sportstourer dorazí o něco později. Očekávejte i modernizované SUV Ateca a dva nové modely značky Cupra – crossover Formentor a Leon. V závěru roku sestavu doplní elektromobil el-Born, sourozenec Volkswagenu ID.3, který jsme zatím mohli vidět ve formě konceptu blízkého sériové produkci.

Cupra ukázala nejostřejší české SUV. Limitovaná Ateca sází na karbon a hlasitý výfuk

Cupra ukázala nejostřejší české SUV. Limitovaná Ateca sází na karbon a hlasitý výfuk

Rekord si připisuje značka Volkswagen Užitkové vozy, která letos překonala Peugeot, usadila se na první příčce v kategoriích N1 a M1 a zvýšila tržní podíl na 16,9 %. Značka koncem loňského roku uvedla na náš trh modernizovaný Volkswagen T6 (označení T6.1), který pro ni bude klíčový. Pátá generace modelu Caddy, který jsme vám ukázali na prvních skicách, se k nám totiž dostane až začátkem příštího roku. V polovině června značka ve velkém stylu oslaví 70 let Volkswagenu Transporter – v Praze chystá koncert šesti kapel či spanilou jízdu centrem města.

Volkswagen T6.1 dorazil do Česka. Je vybavenější, hezčí a téměř blbuvzdorný

Volkswagen T6.1 dorazil do Česka. Je vybavenější, hezčí a téměř blbuvzdorný

 „Stojíme na prahu nové doby, která přináší elektromobilitu a my budeme tím, kdo udává trend. Kromě čistě elektrických modelů představíme rovněž hybridní vozy, jež jsou nedílnou součástí nových trendů mobility. S tím musí jít ruku v ruce vybavenost dealerů. U nich intenzivně probíhají školení personálu s cílem nejen prodávat, ale také servisovat hybridy a elektromobily, a proces vybavenosti potřebnými zařízeními, zejména pak dostatečným množstvím nabíječek,“ komentoval zlomové období Jan Hurt, jednatel Porsche Česká republika

Minitest Opel Astra 1.2 Turbo (96 kW) Elegance: Tříválec na dlouhé cesty

Opel Astra 1.2 Turbo

Faceliftovaná Astra generace K dostala pod kapotu výhradně tříválcové motory, všechny pocházejí od General Motors, nikoli z dílen PSA. Vyzkoušeli jsme silnější verzi základní dvanáctistovky, která v mnoha ohledech velmi mile překvapila.

15.  2.  2020 | Petr Schnagl | 37 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz V300d: Šestiválec vám už chybět nebude

Mercedes-Benz V300d

Skoro 240 koní v dodávce. Kdo to potřebuje? Když se nad tím zamyslíte, tak možná právě vy...

13.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 20 příspěvků
TEST Toyota GR Supra: Nekonečné čekaní se vyplatilo. Tohle je extraliga!

Toyota GR Supra

Nová Toyota Supra je technicky příbuzná s BMW Z4. Je to až takový problém, jak se některým zdá?

11.  2.  2020 | Vladimír Kadera | 22 příspěvků