Porsche Carrera GT: brilantní stroj

Základem pro Carreru GT se stal závodní speciál, který vyhrál závody Le Mans. Silniční verze má pod kapotou motor 5.7 V10 s výkonem 612 koní, keramické brzdy, obsahuje moderní technologie, akceleruje na stovku za 3,9 s a stojí 16 miliónů.
Porsche Carrera GT: brilantní stroj
Seznam kapitol
  1. Představení, karoserie
  2. Interiér, sada zavazadel, motor a brzdy
  3. Akcelerace, přehled technických údajů a fotogalerie

Porsche Carrera GT

Pří vyslovení jména německé automobilky Porsche se většině mužů rozbuší srdce o něco rychleji a hned se otáčejí, kde nějaký ten kousek jede po silnici. Hlavou jim pak proletí myšlenka, jaká by to byla nádhera mít alespoň jedno auto této značky zaparkované v garáži. Aby ne, vždyť model Carrera 911 je považován za jeden z nejlepších sportovních vozů pro každodenní použití, slabší Boxster zase atakuje špici segmentu kabrioletů a Cayenne je oblíbené SUV. Pojďme se ale podívat na vlajkovou loď, čistokrevný supersport s jednoduchým označením Carrera GT.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tip: Stáhněte si plakáty nejsilnějšího Porsche všech dob.

Ze závodního speciálu

Ačkoliv plochý šestiválec v Carreře dosahuje výborných výkonů, Porsche se s modelem 911 nemohlo srovnávat s pořádnými supersporty. První myšlenky o silničním GT se zrodily v roce 1998, kdy závodní speciál Porsche pošestnácté zvítězil v nejslavnějším dvacetičtyřhodinovém závodě Le Mans. Vedení firmy rozhodlo, že se postaví silniční speciál na bázi závodního auta. Šlo tak trochu i o prestiž, protože silničním supersportům kraloval brutální McLaren F1, Ferrari oznámilo, že přijde s modelem F60 (dnešní Enzo), Mercedes-Benz už pracoval na SLR a do světa rychlých kol pronikaly i menší firmy, jako například Koenigsegg nebo Horacio Pagani a jeho Zonda.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Silniční verze závodního speciálu Porsche, model s označením GT1

Pro podvozek GT se stal základem podvozek ze závodního speciálu. Spodní část auta je celá zakryta tvarovaným uhlíkovým kompozitem. Zlepšuje se tak aerodynamika vozu a zvyšuje se maximální rychlost. Vpředu je spoiler, který dodává potřebný přítlak, vzadu podvozek končí difuzorem.

Karoserie

Karoserie je celá z uhlíkových kompozitů, hned při prvním pohledu je jasné, kam toto auto zařadit. U tvaru xenonových světlometů s čirou optikou s designem legendárního modelu 917 nebo lichoběžníkového víka kufru vidíme, že jde o prvky Porsche. Tři otvory nasávaní v masce ukrývají kapalinové chladiče pro motor a brzdy. Z profilu si všimnete mohutného prolisu, který má otvory pro odvětrávání brzd a přísun vzduchu do motoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bi-xenonové světlomety; brzdová světla z LED diod

Víko motoru má dvě vyboulení, které jsou z nerezové síťoviny a umožňují tak pohled na pohonnou jednotku. Jednoduché a prosté přítlačné křídlo se při rychlostech nad 130 km/h automaticky vysune o 16 cm a zvedne přítlak zadní části o 30 procent. Elektronika křidlo zasune zpět, když rychlost Porsche klesne pod 80 km/h. Na zádi jsou dva výfuky spolu se zadní mlhovkou a zpátečním světlem symetricky rozdělené místem pro registrační značku. Zadní brzdová světla skrývají „rychlé“ LED diody.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vysunutí zadního přítlačného křídla o 16 cm nastává při rychlosti 120 km/h

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Představení, karoserie
  2. Interiér, sada zavazadel, motor a brzdy
  3. Akcelerace, přehled technických údajů a fotogalerie
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků