Porsche 930 Turbo (1973-1989): Doping pro boxer

Devětsetjedenáctka s turbomotorem se stala fenoménem. Ač se později tento druh přeplňování ve výrobním programu zuffenhausenské automobilky rozšířil, řekne-li se „Porsche Turbo“, je jasné, o jakém modelu bude řeč...
Seznam kapitol
  1. Historie a konstrukce; Parametry supersportu
  2. Výbava; Závodní a odvozené verze
  3. Porsche 911 Turbo (930): Fotogalerie

Myšlenka výfukového turbodmychadla, nebo jak se tehdy říkalo turbokompresoru, samozřejmě není nová, i když se v poslední době prosazuje stále ve větší míře. Dnešní turbo-boom je však vynucen legislativou, zatímco kdysi obdobné zařízení sloužilo pouze ke zvyšování výkonu...

Před Porsche to v tomto ohledu nejdále dotáhli u BMW se svým dvoudveřovým tudorem 2002. Jenže 911, která právě tehdy slavila desáté narozeniny, byla jiná. Měla vzduchem chlazené ploché šestiválce v zádi a jednalo se o skutečné sportovní auto, nikoli derivát cestovního.

Verzi Turbo považovala automobilka za natolik výjimečnou, že dokonce dostala svébytný tovární kód 930. Vývoj ale začal už v roce 1969, kdy se ještě v laboratoři zkoušel pro 911 „dopovaný“ dvoulitrový šestiválec. Funkční vzorky vyjely do testovacího provozu o čtyři roky později, ty už se chlubily objemem 2,7 l.

Dárek pro Lisu

Na firemním stánku frankfurtské IAA konané v září 1973 se skvěla stříbrná devětsetjedenáctka s opravdu širokými podběhy, masivními blatníky a obřím přítlačným křídlem připomínajícím ocas kytovce. Měla hranaté nárazníky a vpředu pořádnou chladicí mřížku. Motor o objemu 2,7 l dával 206 kW (280 koní) a auto bylo schopné dosáhnout 257 km/h.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ve srovnání s pozdějším produkčním modelem (vpravo) měl prototyp Turba větší křídlo, širší blatníky a nárazník ve stylu Carrery RSR 

První vyrobený „produkční“ vůz vypadal ovšem úplně jinak, disponoval už úpravami tzv. série II pro modelový rok 1974, na bocích měl nápis Porsche a postrádal ony široké blatníky i mohutný spoiler. Od běžných devětsetjedenáctek se vlastně navenek moc nelišil. Ale motor narostl na rovné tři litry. K sedmdesátým narozeninám jej daroval Ferry Porsche své sestře Lise (Louise) Piëch.

Nejdříve 260 koní

Vývoj sériové verze stál dva miliony dolarů. měla premiéru v roce 1974 v Paříži a byla dokonce vybavena plastovým spoilerem na přídi. Nikoli samoúčelně, staral se o přítlak při vysokých rychlostech, záď vozu byla přece jen o dost těžší. První klienti se svých vozů dočkali ale až v březnu 1975, v západním Německu tehdy přišel každý kousek na 65 tisíc DM.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Porsche 930 dokázalo zrychlit na 100 km/h za 5,2 s a vyvinout až 250 km/h, což byly v polovině 70. let parametry opravdového supersportu

Celohliníkový třílitr s rozvodem DOHC pocházel z Carrery RS, měl osmkrát uložený klikový hřídel, vačky poháněly řetězy. Konstruktéři jej doplnili turbodmychadlem KKK 3-LDZ ze sportovního prototypu 917/30, který po změně předpisů FIA válčil na závodních drahách za oceánem v seriálu Can-Am. Bylo umístěno v sacím potrubí, pracovalo s plnicím tlakem 0,8 baru v 90 tisících otáčkách a jeho regulátor se nacházel v potrubí výfukovém.

Porsche 911: Sága rodu 1 (historie 1956-1972)

Porsche 911: Sága rodu 1 (historie 1956-1972)

Příslušný ukazatel v kokpitu chyběl, technický šéf a následně předseda představenstva Porsche Ernst Fuhrmann tvrdil, že zazobaná klientela nepotřebuje vědět, jak jejich auto v praxi funguje. Dodávku paliva mělo na povel kromě elektrického čerpadla též nepřímé vstřikování Bosch K-Jetronic, směs přivádělo k výbuchu bezdotykové tranzistorové zapalování BHZK stejné značky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukazatel plnicího tlaku na palubní desce chyběl, ale turbo foukalo tlakem 0,8 baru

Díky těmto úpravám dával motor o přesném objemu 2993 cm3 největší výkon 191 kW (260 k)/5500 min-1. Nucené vzduchové chlazení podporovalo axiální dmychadlo, Tlakové oběžné mazání se suchou klikovou skříní využívalo oleje v samostatné nádržce, jeho optimální teplotu udržoval chladič s termostatem.

Přenos na tehdejší dobu početného „stáda“ na silnici si vynutil zvětšení brzd, instalaci zesílené čtyřstupňové přímo řazené převodovky a hlavně úpravy na zavěšení. Čtyři rychlosti byly mimochodem krokem trochu vzad, atmosférické Carrery RS 3.0 totiž měly „o kolečko víc“. Převodovka dostala spolu s jednokotoučovou suchou spojkou na starosti 343 N.m v rozmezí od 3000 do 4000 otáček.

Porsche 911: Sága rodu 2 (historie 1973 – 1979)

Porsche 911: Sága rodu 2 (historie 1973 – 1979)

Podvozek s rozvorem 2272 mm a rozchodem kol vpředu 1432, respektive vzadu 1501 mm měl nezávislé zavěšení. Přední kola spočívala na příčných kyvných ramenech a vzpěrách McPherson, zadní na suvných trojúhelníkových ramenech se šikmými osami kývání.

Nejlepší stroj, jaký si můžete koupit

Odpružení obstarávaly podélné a příční zkrutné tyče, tlumiče Bilstein byly hydropneumatické a na obou nápravách nechyběly ani stabilizátory, velmi přesné hřebenové řízení oplývalo chutí vrhat se do zatáček. Jen na ten těžký zadek si pilot musel dávat pozor...

Britský Motor přesto označil Turbo za „nejlepší stroj, který si můžete koupit“. Kapalinový dvouokruhový brzdový systém vyžadoval přítomnost čtveřice vnitřně chlazených kotoučů. Blesková decelerace byla jaksi nutností. Proč?

Porsche 911 Turbo S pokoří metu 200 km/h za 10 sekund. Podívejte se

Porsche 911 Turbo S pokoří metu 200 km/h za 10 sekund. Podívejte se

Inu, 4,29 m dlouhá, skoro 1,78 m široká, 1,32 m nízká a 1140 kg lehká střela sprintovala z klidu na stovku během 5,2 s a kilometr s pevným startem zvládla během 24 s. Jela přes 250 km/h, tehdy ji ještě v rozletu nepřibrzdil žádný elektronický omezovač otáček. Impozantní výkony...

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
911 Turbo v čele modelové řady Porsche z roku 1976

Patnáctipalcová litá kola obouvala na přední nápravě pneumatiky rozměru 185/70, na zadní pak 215/60. Z dnešního pohledu úzké a vysokoprofilové... A spotřeba? Ta cestovní se pohybovala mezi 14 a 18 litry, osmdesátilitrová nádrž tak nebyla zrovna předimenzovaná. Turbo sice představovalo ultimativní sporťák, který jakoby mimochodem dostal registrační značku, ale nevzdávalo se rozhodně ani komfortu a luxusu.

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Historie a konstrukce; Parametry supersportu
  2. Výbava; Závodní a odvozené verze
  3. Porsche 911 Turbo (930): Fotogalerie
Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

včera | Miro Mihálik | 44 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků