Poradíme vám krok za krokem, jak vybrat ojetý vůz

Rozhodnutí koupit ojetý automobil se může změnit v noční můru, pokud nedodržíte několik základních pravidel. Investujte do nákupu prověřené ojetiny a s jejím nákupem nespěchejte.

1. Projděte si nabídky ojetých vozů

Předpokládejme, že víte, jaký typ vozu hledáte. Omezte svůj výběr na co nejméně značek a modelů, bude se vám lépe a rychleji hledat. Srovnávejte si ceny a najeté kilometry. Se znalostí trhu snadněji odhalíte zajímavou ojetinu. Pamatujte také na to, že nižší cena nemusí znamenat výhodnější nabídku. Podívejte se i na prodej ojetých aut z autosalonů, neopomíjejte ani klasické autobazary. Vyberte si svých několik favoritů a zkuste si s majiteli nejprve zavolat. Z jednoho telefonátu zjistíte mnohem víc informací, než z neosobního e-mailu. Ptejte se také na to, kdo a kam s autem jezdil, a jestli bylo garážováno. V zavedených autosalonech máte vždy větší jistotu, že vám doloží historii vozu a jeho technický stav.

2. Domluvte si předváděcí jízdu

Při prohlídce vozu hledejte znaky opotřebení, oprav a koroze. Má karoserie stejný odstín laku, jsou někde vidět sváry nebo je některý díl, včetně prvků v interiéru, výrazně méně ošoupaný než ty ostatní? Vyměněné díly mohou ukazovat na auto po bouračce. Menší koroze a ohmataný volant u auta s nájezdem 200 tisíc kilometrů je znakem skutečného stáří vozu. Chtějte také vidět servisní knihu a zapište si kód VIN, který prověřte online. Zkontrolujte i vyražené VIN číslo na karoserii, čelním skle a pod koberečky, u kradených vozů jsou někdy symboly přeražené jinými znaky.

Auto pořádně projeďte, vyzkoušejte jízdu po dálnici i rozbité okresce. Při jízdě vypněte rádio a poslouchejte. Opotřebená ložiska se projevují hučením v zatáčkách, vytlučené silentbloky a špatné tlumiče pocítíte při projetí první díry. Dívejte se i na otáčkoměr a poslouchejte – jak zní motor a kdy zapíná turbo?

36670-na-co-si-dat-pozor-pri-koupi-ojeteho-auta.jpg

3. Auto vezměte na prohlídku do servisu

S původním majitelem se domluvte na prohlídce vozu v autoservisu. Vyberte si takový, kde s vámi vybranou značkou aut mají zkušenosti. Mechanici prohlédnou vozidlo na zvedáku i ze spodu, takže rychle odhalí korozi nebo špatné díly. Základní obhlídka vozu vyjde na pár stovek a rovnou se na ní i dozvíte, kolik by stála případná oprava.

4. Vyjednávejte o ceně ojetého vozu a sepište smlouvu

Jakmile znáte stav vozu, zkuste vyjednávat o ceně. Zohledněte cenu náhradních dílů a práce servisu. Původního majitele můžete konfrontovat se závadami, o kterých nevěděl. Využijte vaše znalosti cen obdobných vozů a připravte si protinabídku. S původním vlastníkem vždy sepište písemnou smlouvu. Nezapomeňte na důkladnou identifikaci prodávajícího i kupujícího, zapište všechny vady vozu a domluvte se i na přepisu auta. Ten musí proběhnout do 10 dnů od data pořízení. Pokud se rozhodnete kupovat auto u ověřeného dealera, odpadnou vám starosti s papírováním a sepisováním smluv, o vše se postará pracovník autosalonu.

5. Uzavřete povinné ručení a navštivte registr vozidel

Nové vozidlo nesmí být ani jeden den bez povinného ručení. Původní majitel vypoví smlouvu k datu prodeje, ke kterému vy musíte uzavřít smlouvu novou. Častou chybou je domněnka nového vlastníka, že majitelem se stává až v momentě zapsání do velkého technického průkazu. Údaje z velkého techničáku lze pojišťovně nahlásit až zpětně. Nejvýhodnější povinné ručení auta hledejte na internetu, kde si snadno porovnáte nabídky různých pojišťoven. Cenu ročního pojištění můžete snížit až o několik tisíc korun ročně!

Doporučujeme

Články odjinud