Policie vyšetřuje kauzu ředění nafty topnými oleji

V nedávném testu kvality paliv čerpacích stanic, který provedla České obchodní inspekce, byl zhruba každý desátý vzorek vadný. U celkem 472 čerpacích stanic bylo nalezeno 45 vadných vzorků. Asi největší rozruch způsobila nafta „říznutá“ topným olejem, z něhož není nutné platit spotřební daň. Celkem se to týkalo sedmi vzorků ze všech testovaných.

Topný olej, který byl použit k zředění nafty, se sice svým složením hodně podobá naftě, má však větší podíl síry. Spalování síry se nejen poškozuje životní prostředí, ale také vznikají kysličníky síry, které jsou přičinou korozí a poškození katalyzátoru. To je nevratné a musí následovat jeho výměna, která není právě levná.

Zatím nejsou známy podrobné informace o tom, jak dlouho byla říznutá nafta prodávána, ani to, jak se do nafty topný olej dostal. To vše je nyní předmětem vyšetřování policie. Až do konce vyšetřování ale ministerstvo průmyslu a obchodu nechce zveřejnit žádné podrobnosti a ani to, o jaké čerpací stanice se jednalo. Nechce totiž mařit vyšetřování.

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků