Policie vyšetřuje kauzu ředění nafty topnými oleji

V nedávném testu kvality paliv čerpacích stanic, který provedla České obchodní inspekce, byl zhruba každý desátý vzorek vadný. U celkem 472 čerpacích stanic bylo nalezeno 45 vadných vzorků. Asi největší rozruch způsobila nafta „říznutá“ topným olejem, z něhož není nutné platit spotřební daň. Celkem se to týkalo sedmi vzorků ze všech testovaných.

Topný olej, který byl použit k zředění nafty, se sice svým složením hodně podobá naftě, má však větší podíl síry. Spalování síry se nejen poškozuje životní prostředí, ale také vznikají kysličníky síry, které jsou přičinou korozí a poškození katalyzátoru. To je nevratné a musí následovat jeho výměna, která není právě levná.

Zatím nejsou známy podrobné informace o tom, jak dlouho byla říznutá nafta prodávána, ani to, jak se do nafty topný olej dostal. To vše je nyní předmětem vyšetřování policie. Až do konce vyšetřování ale ministerstvo průmyslu a obchodu nechce zveřejnit žádné podrobnosti a ani to, o jaké čerpací stanice se jednalo. Nechce totiž mařit vyšetřování.

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 28 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků