Policie si posvítí na zahraniční řidiče. Bude je informovat o pravidlech na našich cestách

Cizinci u nás každoročně zaviní velký počet dopravních nehod. Nejnovější kampaň se tak zaměří na jejich vzdělání ohledně pravidel silničního provozu v Česku.

Česká republika se nachází ve středu Evropské unie, je proto významnou tranzitní zemí. A tak není divu, že řidiči s cizí státní příslušností zaviní ročně na našem území několik tisíc nehod, při nichž několik desítek osob zemře a více než tisícovka účastníků silničního provozu je zraněna.

Jednou z příčin nehodovosti cizinců je dozajista i nedostatečná znalost českých pravidel silničního provozu. Policie České republiky proto přistupuje v letošním roce společně s Platformou Vize 0 a Autoklubem ČR v rámci Evropského týdne mobility (16. - 22. září 2020) k informování všech řidičů o bezpečném pohybu na pozemních komunikacích.

Běžná silnice není rychlostní zkouška, varuje český soutěžák. Na silnici nejste sami

Běžná silnice není rychlostní zkouška, varuje český soutěžák. Na silnici nejste sami

Součástí Evropského týdne mobility, který pod záštitou organizace Roadpol sdružuje dopravní policie členských států, jsou rovněž takzvané Dny bezpečnosti – ty se zaměřují celkově na bezpečnost na pozemních komunikacích a osvětu všech účastníků silničního provozu. U nás se však Policie touto kampaní zaměří rozsáhleji právě na řidiče z ciziny.

Zahraniční řidiči zavinili na našem území za loňský rok 7689 dopravních nehod, při nichž bylo 48 osob usmrceno. To představuje téměř 9 % z celkového počtu obětí dopravních nehod za rok 2019. V rámci celé EU pak Evropská komise uvádí, že pravděpodobnost zahraničního řidiče spáchat přestupek, je zhruba třikrát vyšší než u domácího řidiče.

Poutání v Česku stále není samozřejmost. Podle statistik jsou zodpovědnější ženy

Poutání v Česku stále není samozřejmost. Podle statistik jsou zodpovědnější ženy

„Jednou z hlavních příčin páchání deliktů ze strany zahraničních řidičů bývá nejednou pocit beztrestnosti. Hodně lidí si myslí, že když vyjedou za hranice, tak se jich tamní pravidla netýkají. Na ochotě dodržovat pravidla silničního provozu se rovněž podepisují zvyklosti panující na silnicích v domovině zahraničních motoristů,“ dodává Roman Budský z Platformy Vize 0.

Prostředkem pro komunikaci s řidiči cizinci o nejdůležitějších pravidlech silničního provozu na území České republiky je leták v několika jazykových mutacích (němčina, polština, angličtina), který bude poskytován při dopravně preventivních akcích na vybraných hraničních přechodech se všemi sousedními státy a dále při běžných dopravních kontrolách.

V jakých botách řídíte? Špatné obutí řidiče může vést dokonce až k nehodě

V jakých botách řídíte? Špatné obutí řidiče může vést dokonce až k nehodě

Pro zahraniční řidiče je leták k dispozici i v elektronické verzi na webovém portálu Ministerstva zahraničních věcí České republiky, které materiály rozeslalo také příslušným zastupitelským úřadům. Pro další subjekty a například i pro půjčovny aut je informační materiál volně stažitelný na webových stránkách policie.cz, platformavize0.cz a autoklub.cz.

Z celkového počtu dopravních nehod zaviněnými cizinci byl v 59,5 % případů hlavní příčinou v roce 2019 nesprávný způsob jízdy (4574 nehod). Ve 22 % případů se jednalo o nedání přednosti v jízdě (1692 nehod), u dalších 16,9 % nehod byla na vině nepřiměřená rychlost. Nehody zaviněné pod vlivem alkoholu představovaly 6,9 % z celkového počtu (529 dopravních nehod) a 1,6 % nehod bylo způsobeno nesprávným předjížděním (124 dopravních nehod).

Třetina smrtelných nehod na dálnicích se stává v noci. Co patří mezi hlavní příčiny?

Třetina smrtelných nehod na dálnicích se stává v noci. Co patří mezi hlavní příčiny?

Apel v rámci informační kampaně ale nakonec směřuje i k českým řidičům. Základní přehled pravidel silničního provozu v české verzi bude distribuován i jim (k vidění v galerii). „Dodržování pravidel silničního provozu, rozvaha, předvídavost a ohleduplnost k ostatním účastníkům silničního provozu by mělo být jakýmsi automatismem řidiče při každém usednutí za volant doma i v zahraničí,“ dodává plk. Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

Minitest Toyota GR Supra Dynamic 2.0: Dobře maskovaná vzpomínka na Celicu?

Toyota GR Supra Dynamic 2.0

Menší výkon, nižší cena. Zaujme Toyota Supra i ve střízlivém provedení se čtyřválcem pod kapotou?

včera | Vladimír Kadera | 2 příspěvky
Minitest Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV Executive: Nákupní vozík v montérkách

Honda Jazz Crosstar 1.5 e:HEV

Moderní interpretace nákupního vozíku je dostupná ve dvou různých variantách. Po základní se nyní podíváme na tu, která míří více na lifestyle.

18.  10.  2020 | Vladimír Kadera | 92 příspěvků
Za volantem hybridního Renaultu Clio E-Tech: Sesadí Toyotu z trůnu? Šanci má!

Renault Clio 1.6 SCe E-Tech

Minulý týden jsme se poprvé projeli s novými elektrifikovanými Renaulty. Po plug-in hybridním crossoveru Captur přišla řada na full-hybridní Clio E-Tech, kterému se toho dá vytknout jen málo.

15.  10.  2020 | Jan Mička | 28 příspěvků