Policie rozjede akci v měření rychlosti. Už zítra očekávejte hlídky po celé ČR

Právě letní prázdniny a dovolené jsou na silnicích označovány za nejtragičtější období roku.

Řidiče v Česku čeká další celostátní policejní akce, která se v období prázdnin a dovolených opět zaměří na překračování povolené rychlosti. Akce proběhne v rámci preventivní kampaně České asociace pojišťoven a BESIPu. Zvýšený výskyt policejních kontrol a měření rychlosti očekávejte ve dnech 9. a 13. srpna.

Do rozsáhlého monitorování rychlosti řidičů se zapojí tisícovky policistů po celé ČR. Ze spolupráce výše zmíněných orgánů zaznívá, že překračování povolené rychlosti patří dlouhodobě mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod. A právě letní prázdniny a dovolené jsou na silnicích označovány za nejhorší období roku.

Nepřizpůsobení rychlosti má za prvních šest měsíců tohoto roku na svědomí 78 zmařených lidských životů a 195 těžce zraněných. Dopravní policie už přitom na začátku prázdnin zvýšila dohled nad bezpečností a plynulostí provozu. „V současné chvíli na jednotlivých krajských ředitelstvích probíhají dopravně-bezpečnostní akce, které budou sledovat zejména překračování povolené rychlosti,“ řekla kpt. Hana Rubášová.

„Řidiče budeme také upozorňovat na rizika vážných dopravních nehod souvisejících s nepřiměřenou rychlostí prostřednictvím informačních letáků kampaně Zpomal, dokud není skutečně pozdě,“ doplnila. Od začátku roku bylo projednáno více než 65.000 dopravních přestupků souvisejících s překračováním rychlostních limitů.

Ačkoliv rychlost zůstává nejtragičtější příčinou nehod, řidiči její vliv na smrtelné nehody podceňují. Přestože je počet nehod v letošním roce na historickém minimu, podíl usmrcených z důvodu nepřiměřené rychlosti je stejný, jde téměř o 40 % z celkového počtu obětí.

„Pokud dojde k nehodě, vysoká rychlost způsobuje vážnější následky a častěji těžká zranění. Přitom závod s časem se vyhrát nedá a těch pár ušetřených minut za zmařené lidské životy nestojí,“ říká výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

Kromě celostátní akce Policie ČR zaměřené na monitorování rychlosti pak BESIP spouští také preventivně-edukativní roadshow. Ve vybraných městech Česka se v průběhu srpna a září v interaktivním stanu lidé přesvědčí, že spěchat se nevyplácí. Expozice bude doplněna i o část bořící nejčastější mýty o rychlosti a nabídne také osobní zpovědi viníků nehod. Harmonogram akce najdete zde na stránkách kampaně.

Diskuze (36) Další článek: Byl pěknou hračkou do první bouračky. Krásný E-Type čeká po 57 letech oprava

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,