Policejní poradna: Další odpovědi na vaše otázky - část 10.

V desáté části odpovědí na otázky, které jste zaslali do naší policejní poradny se mimo jiné dozvíte, kde je možné začít dělat řidičský průkaz nebo zda je nutné měnit SPZ.
Policejní poradna: Další odpovědi na vaše otázky - část 10.
Dotaz:
Využívám Vaší služby, kterou velice oceňuji a chtěl bych se zepat na následující věc. Vlastním auto znacky Seat Ibiza obsah 1000cmm s platnými doklady, vzhledem k tomu, že oprava karoserie a převodovky se již nevyplatí, chtěl bych si koupit jiné auto te samé značky a typu/bez CZ dokladů/ s tím rozdílem, že obsah "nového" je 1200cmm a přepsat toto auto na mé platné doklady. Otázká z ní, zdali je to možné a co vše je potřeba podstoupit ? Předem děkuji za kladné vyřízení.

Odpověď:
Bude-li se jednat o skutečně stejné vozidlo, u něhož lze tuto výměnu provést (a to Vám nejlépe potvrdí zástupce importéra do ČR), pak se jedná pouze o výměnu motoru, kterou zapíše okresní úřad do dokladů k vozidlu. Nebude-li se jednat o zaměnitelné díly podle minulé věty, pak se jedná o přestavbu vozidla, o kterou je nutno před jejím provedením požádat okresní úřad, který rozhodne o tom, zda ji povolí, či nikoliv.

V každém případě doporučuji nejprve navštívit OÚ a zjistit podmínky, za nichž se uvedené úkony provádějí. (od 1. července 2001 to totiž již nepatří do činností Policie)

Dotaz:
Mám dotaz pro policistu. Jsem sváteční řidič a slyšel jsem mnoho názorů na povinnost nechat si vylepit registrační známku na SPZ (v pořadí již třetí). Vím jen, že v praxi (tedy na OkÚ Chrudim) to chodí tak, že řidič cestou z STK se musí dostavit na evidenci mot. vozidel s demontovanou zadní SPZ a zde se mu po zaplacení příslušného poplatku nalepí zmiňovaná známka. Ale teď dotaz - v souvislosti s připravovanou povinnou(?) výměnou SPZetek, která má být jistě dokončena v nějakém termínu (v jakém?), jak to bude s těmi třemi platnými nálepkami?(z STK + registrační)

Odpověď:
Žádné povinné výměny SPZ (registračních značek) se nechystají, takže ani není nutno měnit nálepky.

Dotaz:
Následující dotaz jsem Vám posílal již 2x a dosud jste mi neodpověděl. Protože mi každý odpovídá jinak, myslím si, že odpověď nebude jednoznačná.

Moje manželka vlastní průkaz ZTP a s tímto i příslušné označení našeho osobního vozidla. Vozidlo s tímto označením je dle příslušného zákona osvobozeno od dálničního poplatku. Moje manželka není držitelem řidičského průkazu, takže např. do lázní ji musím zavést já. A nyní dotaz: mohu při zpáteční cestě použít dálnici (když se mnou manželka nejede)? Mohu já sám užívat dálnici? Pokud ne, k čemu nám potom taková výhoda je, když si stejně dálniční známku musím zakoupit? V zákoně je řečeno, že vozidlo užívané pro převoz osob se ZTP je od poplatku osvobozeno a mé vozidlo je užíváno pro tento účel (i když ne při každé jízdě).

Odpověď:
V daném případě je nutno mít na zřeteli ust. § 22 odst 1 písm. E) zákon č. 13/1997 Sb., kde je stanoveno, že dálniční poplatek nemusí být placen u vozidel používaných k dopravě těžce zdravotně postižených občanů, kterým byly podle zvláštního právního předpisu přiznány výhody II. stupně, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo III. stupně, pokud držitelem motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.

Při cestě zpět byste musel prokázat, že se jedná o zpáteční cestu (např. potvrzením sanatoria, kam byla postižená osoba dopravena).

Dotaz:
Do jaké skupiny - kategorie zaradíte "vozítko" - obycejnou kolobezku s pomocným spalovacím motorkem, jehoz kubatura je cca 22 ccm. Muze jezdit po komunikacích? Je potreba nejaké ridicské oprávnení? Podle ceho musí být "vozítko - kolobezka" vybaveno (osvetlení apod.)? Hlinica Petr

Odpověď:
Policie již vozidla do kategorií nezařazuje, činí tak ministerstvo dopravy (v případě typového schvalování) nebo okresní úřad (v případě jednotlivého vozidla). Tyto orgány také stanoví rozsah řidičského oprávnění pro některé druhy vozidel, pro něž to není zcela zřejmé z jejich technického charakteru. Vybavení záleží právě na tom, kam bude vozidlo zařazeno.

Dotaz:
Chci se zeptat jak je to s řidičákem. Narodil jsem se 29.května.1984 to znamená že mi bude v květnu 18. Kdy si mohu začít dělat řidičák? Nikdo mi to není schopen určitě říct.

Odpověď:
Začít můžete v podstatě kdykoliv, ale zkoušku byste měl dělat nejdříve v den, kdy splníte věkovou hranici podle požadovaného rozsahu řidič. oprávnění.
TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

22.  3.  2018 | Jan Mička | 56 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 73 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků