Policejní poradna: Další odpovědi na vaše otázky - část 10.

V desáté části odpovědí na otázky, které jste zaslali do naší policejní poradny se mimo jiné dozvíte, kde je možné začít dělat řidičský průkaz nebo zda je nutné měnit SPZ.
Policejní poradna: Další odpovědi na vaše otázky - část 10.
Dotaz:
Využívám Vaší služby, kterou velice oceňuji a chtěl bych se zepat na následující věc. Vlastním auto znacky Seat Ibiza obsah 1000cmm s platnými doklady, vzhledem k tomu, že oprava karoserie a převodovky se již nevyplatí, chtěl bych si koupit jiné auto te samé značky a typu/bez CZ dokladů/ s tím rozdílem, že obsah "nového" je 1200cmm a přepsat toto auto na mé platné doklady. Otázká z ní, zdali je to možné a co vše je potřeba podstoupit ? Předem děkuji za kladné vyřízení.

Odpověď:
Bude-li se jednat o skutečně stejné vozidlo, u něhož lze tuto výměnu provést (a to Vám nejlépe potvrdí zástupce importéra do ČR), pak se jedná pouze o výměnu motoru, kterou zapíše okresní úřad do dokladů k vozidlu. Nebude-li se jednat o zaměnitelné díly podle minulé věty, pak se jedná o přestavbu vozidla, o kterou je nutno před jejím provedením požádat okresní úřad, který rozhodne o tom, zda ji povolí, či nikoliv.

V každém případě doporučuji nejprve navštívit OÚ a zjistit podmínky, za nichž se uvedené úkony provádějí. (od 1. července 2001 to totiž již nepatří do činností Policie)

Dotaz:
Mám dotaz pro policistu. Jsem sváteční řidič a slyšel jsem mnoho názorů na povinnost nechat si vylepit registrační známku na SPZ (v pořadí již třetí). Vím jen, že v praxi (tedy na OkÚ Chrudim) to chodí tak, že řidič cestou z STK se musí dostavit na evidenci mot. vozidel s demontovanou zadní SPZ a zde se mu po zaplacení příslušného poplatku nalepí zmiňovaná známka. Ale teď dotaz - v souvislosti s připravovanou povinnou(?) výměnou SPZetek, která má být jistě dokončena v nějakém termínu (v jakém?), jak to bude s těmi třemi platnými nálepkami?(z STK + registrační)

Odpověď:
Žádné povinné výměny SPZ (registračních značek) se nechystají, takže ani není nutno měnit nálepky.

Dotaz:
Následující dotaz jsem Vám posílal již 2x a dosud jste mi neodpověděl. Protože mi každý odpovídá jinak, myslím si, že odpověď nebude jednoznačná.

Moje manželka vlastní průkaz ZTP a s tímto i příslušné označení našeho osobního vozidla. Vozidlo s tímto označením je dle příslušného zákona osvobozeno od dálničního poplatku. Moje manželka není držitelem řidičského průkazu, takže např. do lázní ji musím zavést já. A nyní dotaz: mohu při zpáteční cestě použít dálnici (když se mnou manželka nejede)? Mohu já sám užívat dálnici? Pokud ne, k čemu nám potom taková výhoda je, když si stejně dálniční známku musím zakoupit? V zákoně je řečeno, že vozidlo užívané pro převoz osob se ZTP je od poplatku osvobozeno a mé vozidlo je užíváno pro tento účel (i když ne při každé jízdě).

Odpověď:
V daném případě je nutno mít na zřeteli ust. § 22 odst 1 písm. E) zákon č. 13/1997 Sb., kde je stanoveno, že dálniční poplatek nemusí být placen u vozidel používaných k dopravě těžce zdravotně postižených občanů, kterým byly podle zvláštního právního předpisu přiznány výhody II. stupně, s výjimkou postižených úplnou nebo praktickou hluchotou, nebo III. stupně, pokud držitelem motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.

Při cestě zpět byste musel prokázat, že se jedná o zpáteční cestu (např. potvrzením sanatoria, kam byla postižená osoba dopravena).

Dotaz:
Do jaké skupiny - kategorie zaradíte "vozítko" - obycejnou kolobezku s pomocným spalovacím motorkem, jehoz kubatura je cca 22 ccm. Muze jezdit po komunikacích? Je potreba nejaké ridicské oprávnení? Podle ceho musí být "vozítko - kolobezka" vybaveno (osvetlení apod.)? Hlinica Petr

Odpověď:
Policie již vozidla do kategorií nezařazuje, činí tak ministerstvo dopravy (v případě typového schvalování) nebo okresní úřad (v případě jednotlivého vozidla). Tyto orgány také stanoví rozsah řidičského oprávnění pro některé druhy vozidel, pro něž to není zcela zřejmé z jejich technického charakteru. Vybavení záleží právě na tom, kam bude vozidlo zařazeno.

Dotaz:
Chci se zeptat jak je to s řidičákem. Narodil jsem se 29.května.1984 to znamená že mi bude v květnu 18. Kdy si mohu začít dělat řidičák? Nikdo mi to není schopen určitě říct.

Odpověď:
Začít můžete v podstatě kdykoliv, ale zkoušku byste měl dělat nejdříve v den, kdy splníte věkovou hranici podle požadovaného rozsahu řidič. oprávnění.
Minitest Volkswagen Golf Sportsvan 1.5 TSI DSG: Lepší než originál

VW Golf Sportsvan (minitest)

Ač se označení „sportující van“ může zdát hodně přitažené za vlasy, minimálně ve srovnání se stejně velkými crossovery a ve spojení s motorem o výkonu 150 koní to zase není takový nesmysl.

dnes | Miro Mihálik | 27 příspěvků
TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 52 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků