Pokuty se platebními kartami prozatím platit nebudou

Placení blokových pokut platební kartou, jakožto součást boje proti korupci, se prozatím odkládá. Hlavní překážkou pro zavedení bezhotovostních plateb jsou poplatky, které by musela policie z každé vybrané pokuty zaplatit. Při počtu pokut, které policie ukládá, by to představovalo desítky milionu korun ročně, což je pro policii nepřijatelné. Policie navíc všechny vybrané peníze převádí do státního rozpočtu, a tak není možné, aby ze svého platila poplatky za transakci. A ze zákona nemůže účtovat žádné jiné poplatky hříšníkovi, který přestupek spáchá a chtěl by zaplatit kartou.

Vedení policie sice s bankami vyjednává, aby jim tyto poplatky odpustily, ale banky se vyjádřily, že není možné, aby byl poplatek policii odpuštěn a jiným subjektům ne. Banky přesto doufají v dohodu a chtějí policii nabídnout nadstandardní smlouvy, které by zmírnily náklady na tyto transakce.

Je otázkou, jestli přístup policie není trochu krátkozraký, poplatky za platby kartou mohou být v úhrnu výrazně levnějším řešením vydávání složenek a následné vymáhání pokut přestupcem uznaných a na místě nezaplacených. Háček bude zřejmě v tom, že tyto náklady jdou na vrub finančním úřadům a ne policie, a tak jí příliš nezajímají, celková efektivita operace je až na druhé koleji...

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

včera | Milan Lažanský | 38 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků