Pokuty se platebními kartami prozatím platit nebudou

Placení blokových pokut platební kartou, jakožto součást boje proti korupci, se prozatím odkládá. Hlavní překážkou pro zavedení bezhotovostních plateb jsou poplatky, které by musela policie z každé vybrané pokuty zaplatit. Při počtu pokut, které policie ukládá, by to představovalo desítky milionu korun ročně, což je pro policii nepřijatelné. Policie navíc všechny vybrané peníze převádí do státního rozpočtu, a tak není možné, aby ze svého platila poplatky za transakci. A ze zákona nemůže účtovat žádné jiné poplatky hříšníkovi, který přestupek spáchá a chtěl by zaplatit kartou.

Vedení policie sice s bankami vyjednává, aby jim tyto poplatky odpustily, ale banky se vyjádřily, že není možné, aby byl poplatek policii odpuštěn a jiným subjektům ne. Banky přesto doufají v dohodu a chtějí policii nabídnout nadstandardní smlouvy, které by zmírnily náklady na tyto transakce.

Je otázkou, jestli přístup policie není trochu krátkozraký, poplatky za platby kartou mohou být v úhrnu výrazně levnějším řešením vydávání složenek a následné vymáhání pokut přestupcem uznaných a na místě nezaplacených. Háček bude zřejmě v tom, že tyto náklady jdou na vrub finančním úřadům a ne policie, a tak jí příliš nezajímají, celková efektivita operace je až na druhé koleji...

TEST Jeep Compass 2,0 MultiJet: Horal mezi praktičtějšími crossovery

Jeep Compass 2,0 MultiJet

Nový Jeep Compass chce na rozdíl od hranatého předchůdce více cílit na městské zákazníky a bodovat svým stylem. Přesto mezi konkurenty zůstává drsnější variantou.

12.  12.  2017 | Milan Lažanský | 2 příspěvky
Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

10.  12.  2017 | David Rusol | 32 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Renault Espace 1.8 TCe (minitest)

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 13 příspěvků