Pohonné hmoty podraží, ropy je nedostatek

Historické rekordy trhá jak texasská, tak severomořská ropa; ceny se dostaly na 45 dolarů za barel, což v souvislosti s celosvětově rostoucí poptávkou zvýší ceny pohonných hmot. Na ně má vliv i snížení produkce ropy v Iráku, který pod vlivem častých teroristických útoků snížil těžbu ropy na polovinu předválečného stavu, a nějasný stav okolo ruské společnosti Jukon. V Česku zatím vzrostly ve větší míře ceny nafty, průměrně o padesát haléřů. Další růst nás ale ještě čeká, plně se do něj totiž promítne probíhající krize.

Hodně je nárůst cen patrný v USA. Zatímco při mé loňské návštěvě se průměr pohyboval 1,50 USD za galon (3,8 l), letos je cena na dvou dolarech. Zatím nejdražší byl benzín v San Franciscu (okolo 2,30 USD), nejlevnější pak v Utahu a Arizoně v okolí dálnic (1,80 USD). Přesto není cena v přepočtu na litry a českou měnu vyšší než 15 korun. Na druhou stranu než někam v USA dojedete, zejména na západě země, spálíte klidně i tři nádrže paliva - viz náš přejezd z Yellowstonu do San Diega...

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG: Opravdu má spotřebu dieselu?

TEST VW Golf 1.5 TSI Evo DSG

Volkswagen dopřál motoru 1.5 TSI Evo Bluemotion řadu systémů, které dnes stále nejsou úplně běžné. Výsledkem má být zážehový agregát se spotřebou vznětového. Platí to i mimo laboratoře?

19.  6.  2018 | Jan Mička | 68 příspěvků
Minitest Renault Twingo GT: Rošťák svázaný svou vlastní koncepcí

Renault Twingo GT (minitest)

Renault Sport si tentokrát v rámci své kúry GT posvítil na toho nejmenšího. Co přináší oproti standardní verzi?

14.  6.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
TEST Toyota Yaris GRMN: Tryskomyš ze staré školy

Toyota Yaris GRMN

Co se stane, když do Yarisu namontujete kompresorovou osmnáctistovku Toyoty dodávanou pro Lotus Elise? Když je za tím Gazoo Racing, který staví auta pro Le Mans i WRC, tak možná tušíte.

12.  6.  2018 | Miro Mihálik | 9 příspěvků