Pohonné hmoty podraží, ropy je nedostatek

Historické rekordy trhá jak texasská, tak severomořská ropa; ceny se dostaly na 45 dolarů za barel, což v souvislosti s celosvětově rostoucí poptávkou zvýší ceny pohonných hmot. Na ně má vliv i snížení produkce ropy v Iráku, který pod vlivem častých teroristických útoků snížil těžbu ropy na polovinu předválečného stavu, a nějasný stav okolo ruské společnosti Jukon. V Česku zatím vzrostly ve větší míře ceny nafty, průměrně o padesát haléřů. Další růst nás ale ještě čeká, plně se do něj totiž promítne probíhající krize.

Hodně je nárůst cen patrný v USA. Zatímco při mé loňské návštěvě se průměr pohyboval 1,50 USD za galon (3,8 l), letos je cena na dvou dolarech. Zatím nejdražší byl benzín v San Franciscu (okolo 2,30 USD), nejlevnější pak v Utahu a Arizoně v okolí dálnic (1,80 USD). Přesto není cena v přepočtu na litry a českou měnu vyšší než 15 korun. Na druhou stranu než někam v USA dojedete, zejména na západě země, spálíte klidně i tři nádrže paliva - viz náš přejezd z Yellowstonu do San Diega...

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 17 příspěvků