Pohonné hmoty podraží, ropy je nedostatek

Historické rekordy trhá jak texasská, tak severomořská ropa; ceny se dostaly na 45 dolarů za barel, což v souvislosti s celosvětově rostoucí poptávkou zvýší ceny pohonných hmot. Na ně má vliv i snížení produkce ropy v Iráku, který pod vlivem častých teroristických útoků snížil těžbu ropy na polovinu předválečného stavu, a nějasný stav okolo ruské společnosti Jukon. V Česku zatím vzrostly ve větší míře ceny nafty, průměrně o padesát haléřů. Další růst nás ale ještě čeká, plně se do něj totiž promítne probíhající krize.

Hodně je nárůst cen patrný v USA. Zatímco při mé loňské návštěvě se průměr pohyboval 1,50 USD za galon (3,8 l), letos je cena na dvou dolarech. Zatím nejdražší byl benzín v San Franciscu (okolo 2,30 USD), nejlevnější pak v Utahu a Arizoně v okolí dálnic (1,80 USD). Přesto není cena v přepočtu na litry a českou měnu vyšší než 15 korun. Na druhou stranu než někam v USA dojedete, zejména na západě země, spálíte klidně i tři nádrže paliva - viz náš přejezd z Yellowstonu do San Diega...

Test ojetiny Škoda Citigo: Skvělé auto s jednou velkou chybou

Ojetina: Škoda Citigo 1.0 MPI

Ceny ojetých minivozů koncernu Volkswagen klesají pod osmdesát tisíc. Jak jsou na tom se spolehlivostí?

včera | David Rusol | 25 příspěvků
Minitest Renault Espace 1,8 TCe: Jak v obrovi slouží motor Alpine A110?

Minitest Renault Espace 1.8 TCe

Renault Espace patří do kategorie velkých MPV. Tedy takových aut, která by mnohým často velmi hodila, ale nakonec si je koupí jen málokdo. Renault nyní připravil verzi, která je z mnoha hledisek velmi zajímavá.

9.  12.  2017 | Radek Pecák | 10 příspěvků
TEST Volkswagen Polo 1.0 TSI Highline – Golfův revír

Volkswagen Polo 1.0 TSI

Segment malých vozů pomalu dorůstá modely nižší střední třídy. Nový Volkswagen Polo je toho důkazem, z vyšších tříd si navíc půjčil i několik užitečných technologií.

7.  12.  2017 | Jan Mička | 30 příspěvků