19
Fotogalerie

Pohlednice ze Slovakiaringu: dívky, jezdci a vedro

V silně nábožensky založeném Slovensku zažili včera pouť. Ale byla trochu jiná, než na jaké jsou zde běžně zvyklí. Dvacet pět tisíc Slováků (ale také Maďarů, Rakušanů, Němců, Italů a Čechů) totiž vyrazilo na nový závodní okruh Slovakiaring…

Na Slovakiaringu vzdáleném zhruba 40 kilometrů od Bratislavy se jel závod mistrovství světa cestovních automobilů WTCC. Bylo to nečekané a velké ocenění nového okruhu.

Nový závodní areál, který je zatím jediný svého druhu na Slovensku, vznikl hodně rychle. První etapa výstavby byla zahájena v říjnu 2008. Autorem projektu byl zkušený rakouský architekt Hans Roth, který je také autorem dalších podobných projektů v Rakousku a Maďarsku.

Postavil velmi zajímavý a přehledný okruh, z tribuny je vidět celou (!!) trať. Další výjimečností Slovakiaringu je to, že patří mezi nejdelší v Evropě, měří 5922 metrů.

Ale i další parametry dráhy jsou zajímavé: šířka tratě je 12 metrů, délka cílové rovinky - 900 metrů, šířka cílové rovinky - 20 metrů. Na trati jsou čtyři uměle vytvořená převýšení, takzvané horizonty.

V areálu se nachází i testovací „akcelerační dráha“, ta měří 1144 metrů a je široká 20 metrů. Boxy mají rozměry 8 x 5 metrů a 10 x 5 metrů.

Tvrdý oříšek

Okruh je hodně rychlý a náročný. Přesvědčili se o tom včera i jezdci týmu Chevrolet, který dosud suverénně vládl celému seriálu WTCC. Na první tři místa „na bedně“, jak byli dosud zvyklí, mohli zapomenout.

Vedoucí jezdec seriálu Francouz Yvan Muller po sobotních trénincích, kdy skončil jako nejlepší jezdec Chevroletu na šestém místě, jen nevěřícně vydechl: „Tady to bude hodně těžké. Trať je rychlá a obtížná. Tentokrát budeme rádi, když se vůbec na stupně vítězů dostaneme.“

Neděle mu pak dala za pravdu. První závod vyhrál Gabriele Tarquini před svým týmovým kolegou Alexejem Dudukalovem z týmu Lukoil Racing. Chevrolet zabral až ve druhém závodu, který vyhrál jeho jezdec Robert Huff před Yvanem Mullerem...

Zbývá pár minut do startu závodu WTCC na novém okruhu Slovakiaring...
... tyhle dívky v boxech to však zatím příliš nebere.