Podzim je tady, pozor na srážky se zvěří. Jak se správně zachovat po nehodě?

Společně s jarem je aktuální roční doba nejnebezpečnější z hlediska nehod, v nichž figuruje lesní a polní fauna. Poradíme, jak se chovat při srážce i po ní.

Dle statistik panuje v podzimním období zvýšené riziko srážek se zvěří, protože se více kryje čas, kdy ještě panuje hustší provoz s dobou, kdy zvířata vyrážejí za potravou. Jde o soumrak a úsvit, při kterém jsou srny, divoká prasata a další aktivní.

K nehodám dochází častěji za snížené viditelnosti, proto se vyplatí nepodcenit stav světlometů, snížit rychlost a mít oči na stopkách. Obecně lze jen doporučit přizpůsobení tempa aktuálním podmínkám, například na mokré nebo zasněžené vozovce se před zvěří hůře brzdí i vyhýbá.

Nejrizikovější silnice v Česku: Na těchto nejčastěji dochází ke střetům se zvěří

Nejrizikovější silnice v Česku: Na těchto nejčastěji dochází ke střetům se zvěří

Co dělat při nehodě se zvěří?

Pokud vám zvíře skočí do cesty a srážka je nevyhnutelná, volte čelní náraz. Určitě se nevyplatí strhnout volant a vlétnout třeba bokem do lesa, následky takové bouračky mohou pro váš vůz znamenat konečnou. A pro posádku konec konců také. Příď průměrných vozů na českých silnicích vás při srážce dobře ochrání a nejsme ve Finsku, kde se potulují půltunoví losi, kteří při nehodě způsobí extrémní škody. Po srážce spusťte výstražná světla, vezměte si reflexní vestu a místo nehody označte výstražným trojúhelníkem.

Pokud došlo k úmrtí nebo vážnému zranění zvířete, je vaší povinností vždy zavolat policii. A to i v případě, že na vozidle nemáte žádnou škodu. Policie musí uvědomit strážce honitby, který zajistí odvoz sraženého zvířete a jeho následnou likvidaci podle pravidel.

Poláka v Suzuki vystřelil kruhový objezd. Letěl 64 metrů, zde jsou fotky po dopad

Poláka v Suzuki vystřelil kruhový objezd. Letěl 64 metrů, zde jsou fotky po dopad

Pokud nehodu nenahlásíte a zvíře si odvezete s vidinou kančího guláše nebo srnčího ragú, dopouštíte se pytláctví, za které hrozí tučná pokuta. Zvíře může mít také nemoc, ze které vám v případě konzumace hrozí vážné zdravotní problémy. Místo nehody je zapotřebí pečlivě vyfotit a zvíře také, tyto materiály slouží jako podklady pro pojišťovnu. Klasické povinné ručení srážky se zvěří nekryje, je nutné zvolit připojištění nebo zvolit vhodné havarijní pojištění.

TEST VW Caddy Maxi California 2.0 TDI: Boží chatka na kolech za super peníze

VW Caddy Maxi California 2.0 TDI DSG

Základními lidskými potřebami je mít kde se vyspat, zůstat v teple a najíst se. S Californií to jde snadno a každý den jinde.

24.  10.  2021 | Richard Herbich | 16 příspěvků
Za volantem Chevrolet Corvette C1: Je to kousavá mrcha, nebo pohodlné GT?

Chevrolet Corvette C1

Chevrolet Corvette 1. generace je skutečná kráska. Po nastartování ale vymění něžnost za získání respektu širokého okolí. Je třeba se této nespoutané elegance bát?

23.  10.  2021 | Vladimír Kadera
TEST Mercedes-Benz EQA 250: Zlatíčko do zásuvky jen pro holky? Tak to pozor!

Mercedes-Benz EQA 250

Nejlevnější model rodiny EQ automobilky Mercedes-Benz působí spíše jako auto pro holky. Byla by ale škoda ho takhle povrchně škatulkovat. Obzvláště, když jeho vlastnosti ocení i chlapáci.

22.  10.  2021 | Jan Mička | 6 příspěvků