Podívejte se na nejdůležitější modely Seatu. Video ukazuje vývoj napříč historií

Seat letos oslavuje 70. výročí. Ke konci roku si tak ještě přichystal skvěle zpracované video shrnující jeho modelovou historii.

Za uplynulých 70 let uvedl španělský Seat na trh celkem 75 modelů. K letošnímu výročí založení značky se už výrobce ohlédl do své minulosti několikrát. Teď ovšem v krátkém a stručném videu vypichuje ty vůbec nejdůležitější modely své historie. Během ani ne dvou minut si prohlédnete celkem 48 aut.

Seat vzpomíná na své vlajkové lodě. Jak se měnily pilíře španělské značky?

Seat vzpomíná na své vlajkové lodě. Jak se měnily pilíře španělské značky?

Značka, která postavila Španělsko na kola a demokratizovala mobilitu, prošla od 9. května 1950 do dnešní doby mnoha zásadními proměnami. Všechno přitom odstartoval první model vyrobený Seatem, sedan 1400 z roku 1953. Neméně významný byl pak i legendární Seat 600, představený v roce 1957 a vyráběný pod licencí Fiatu – model, který značka označuje za symbol svobody a mobility Španělska.

Krokem blíže k současnosti lze zavzpomínat i na první generace Seatu Ibiza (1984), Toledo (1991) a Leon (1999), jež samozřejmě nesměly ve výčtu těch nejdůležitějších modelů značky chybět. Za významný rok považuje značka 2016, tehdy se Seat poprvé vydal do segmentu SUV s Atecou, načež popularitu této kategorie vozů utvrdily i Seaty Arona a Tarraco.

Seat ukázal nejlepší kousky jeho historie: Ibizu na rallye, auto pro krále i papamobil

Seat ukázal nejlepší kousky jeho historie: Ibizu na rallye, auto pro krále i papamobil

Nakonec nechybí ve videu ani modely samostatné značky Cupra, zastávající sportovně laděné verze modelů Ateca či Leon, ale také samostatné modely jako Formentor, navržený a vyvinutý exkluzivně pro Cupru. S ukončením časové osy v roce 2020 se už ale do videa nedostal chystaný Seat el-Born, první opravdový krok značky k elektromobilitě.

Seat

Seat byl založen v roce 1950 poté, co se španělská vláda a banky dohodly na spolupráci s Fiatem. První vůz Seat vznikl v roce 1953.

Spolupráce s Fiatem skončila v roce 1982, za čtyři roky do automobilky vlastnicky vstoupil Volkswagen.

Seat Ibiza • Seat Leon •​ Seat Alhambra •​ Seat Ateca •​ Seat Tarraco •​ Seat Arona

TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků
TEST Audi e-tron 55 quattro Sportback: Tichý a hodně nápadný žrout elektřiny

Audi e-tron 55 quattro SB

Audi e-tron jsme tu měli už předloni. Tenkrát jsme s ním vyrazili do Rakouska a zažili pár neočekávaných dobrodružství. Dnes tu máme elegantnější verzi Sportback. Do žádných akcích se ale nehrneme, mrkneme na jeho schopnosti hezky v domácích podmínkách.

10.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 118 příspěvků
Renault Captur E-Tech v dlouhodobém testu: Povedený start! Rychlík to ale není

Renault Captur E-Tech 160 (1. díl)

Testovací auta se u nás zpravidla zdrží necelý týden. S plug-in hybridním Renaultem Captur však máme troch větší plány.

8.  1.  2021 | Jan Mička | 14 příspěvků