Podívejte se na linku Škody v roce 1996. Šéf značky chvíli poté tragicky zahynul

Výňatek ze starého dokumentu nahlédne do výroby Felicie. Na posledních záběrech připomene i nedlouho poté zesnulého Ludvíka Kalmu.

Na facebooku se dá najít ledacos. Třeba video zahraniční série dokumentující země výhodní Evropy v období přechodu mezi komunismem a kapitalismem, který se ohlíží i na českou Škodu Auto. Záběry z montážní linky nahlížejí na výrobu modelu Felicia, kdy novinář Albert Clack zmiňuje na standardy roku 1996 velký počet živé pracovní síly a absenci robotů.

Tatra 700 Miloše Zemana pořád jezdí. Je nádherná, dochovala se i unikátní výbava

Tatra 700 Miloše Zemana pořád jezdí. Je nádherná, dochovala se i unikátní výbava

Clack to samozřejmě zmiňuje v kontextu působení Škody pod křídly technologicky se rozvíjejícího koncernu Volkswagen, kterému se ovšem levná ruční práce lidí v Česku ještě mnohonásobně vyplatila. Britský novinář uvádí, že pracovníci škodovky jsou jedni z nejlépe placených zaměstnanců v Česku.

K působení v koncernu VW se vyjádří i tehdejší šéf mladoboleslavské automobilky Ludvík Kalma, který zmiňuje perspektivu české značky do budoucna, rovněž se záměrem německého koncernu konkurovat dle jeho slov „agresivní konkurenci z Asie“.

Unikátní video ukazuje českou dopravu v roce 1996. Kolik napočítáte Škodovek?

Unikátní video ukazuje českou dopravu v roce 1996. Kolik napočítáte Škodovek?

Nakonec dojde i na slova o rozmachu sdílení platforem napříč značkami koncernu a nové zbrani proti konkurenci, zbrusu nové Škodě Octavia, které byl Kalma v podstatě otcem. Se záběry z října 1996 je tedy docela mrazivý fakt, že zhruba měsíc poté Kalma v předprodukčním exempláři Octavie tragicky zahyne.

O příběhu „otce moderní Octavie“ jsme už psali podrobněji dříve.

Škoda Octavia

Škoda Octavia je nejprodávanější automobil v ČR a současně nejprodávanější model značky Škoda. V roce 2020 byla uvedena na trh Octavia IV – čtvrtá generace novodobé Octavie, tentokrát se čtyřmi variantami pohonů: spalovací motor, mild-hybrid, plug-in hybrid a stlačený zemní plyn.

Ceny a výbava • První jízda Škody Octavia RS iV • Škoda Octavia Scout • Hybridní modely • Škoda Octavia RS • Test Škoda Octavia 2.0 TDI Evo

TEST Range Rover P400 Autobiography: Další důvod, proč se stát milionářem

Range Rover P400

Range Rover není autem pro každého, ale každý by si ho měl zkusit. Nyní má nový motor o výkonu 400 koní s hybridní technikou. Jaký je?

29.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 61 příspěvků
TEST Toyota RAV4 2.5 Hybrid 4x4 Black Edition: Ta nejčernější myslí jen zeleně

Toyota RAV4 Hybrid Black Edition

Současná generace Toyoty RAV4 se vzdala naftového motoru. Oblíbené SUV koupíte buď s ryze benzinovým, nebo hybridním pohonem, přičemž elektrifikovaná verze nedávno dorazil na český trh v atraktivním provedení Black Edition. Vyzkoušeli jsme tu nejlepší možnou konfiguraci.

26.  11.  2020 | Jan Mička | 81 příspěvků
TEST BMW X6 xDrive30d: Starbucks, špinavé nohavice a příjemná jízda

BMW X6 xDrive30d

Jednou z největších premiér loňského roku bylo nové BMW X6, obří stylovka pro hordy movitých majitelů, kteří se nebojí expresivního stylu. Zkusili jsme naftový základ v podobě verze xDrive30d.

22.  11.  2020 | Vladimír Kadera | 64 příspěvků