Počet mrtvých na silnicích stále roste, příznivci „411” mlčí

Ještě ani neskončil první rok platnosti silničního zákona s unikátním dvojitým bodovým systémem a je zcela zřejmé, že nepřinesl zhola nic. Tedy krom většího množství buzerace a peněz do stání kasy.

Paskvil z dílny bývalého ministra dopravy Milana Šimonovského měl být spásou pro naše silnice. Měl přinést zlepšení situace a do tří let měl snížit počet usmrcených na silnicích o polovinu. Po prvních optimistických měsících ovšem přišlo vystřízlivění a ukazuje se to, co od počátku říkali odpůrci tohoto zákona. Že v dlouhodobém horizontu nepřinese nic, protože situaci řeší jen represivně a navíc ani tato represe nijak nereflektuje reálné nebezpeční jednotlivých přestupků.

První měsíce, kdy situace vykazovala jakýsi náznak poklesu usmrcených osob, byla média doslova zasypány tendenčními články policie a také bývalého vedení resortu dopravy o tom, jak je zákon skvělý a jak se situace zlepšila. Bohužel ani ne šest měsíců po nástupu nového zákona o něm není ani zmínka. Dokonce ani známý propagátor tohoto nesmyslu, deník iDnes, se již k tématu příliš nevyjadřuje.

A proč ta změna? První čtvrtletí tohoto roku totiž ukázalo, že situace na silnicích je ještě horší, než v minulém roce. Je horší i než v roce 2005 a 2004. A když vypustíme rok 2003, stalo se letošní první čtvrtletí prvním obdobím od roku 1998, kdy počet usmrcených na silnicích vzrostl. Každoročně klesal počet usmrcených o zhruba pět až deset procent, ovšem letos meziročně stoupl počet usmrcených o 11 procent.

Za první tři měsíce letošního roku u nás zemřelo 209 osob, což je o 21 více, než ve stejném období loňského roku. V roce 2005 ve stejném období zemřelo 195 osob a v roce 1994 pak 202 osob. Obdobná situace panuje i v počtu lehce a těžce zraněných. Navíc i počet dopravních nehod vzrostl o více než patnáct procent.

„Odborníci” budou tento vývoj přisuzovat dobrému počasí (a kdyby bylo počasí ošklivé, přisuzovali by ho špatnému počasí), ovšem reálně se ukazuje, že žádný zákon bez změny myšlení řidičů a snahy o hledávání a postihování opravdu nebezpečného chování na silnici nic nezmění.

Za podobné situace by mělo být běžné, že si tvůrci nefunkční novely uvědomí své vlastní selhání a začnou razit jiné přístupy vedoucí k naplnění cíle, který je jistě společný nám všem. Jenže to u nás nelze očekávat a spíše dojde k dalšímu zpřísnění postihů v rámci současného stupidního systému, který se ukazuje být zcela nefunkčním. Co takhle 10 000 Kč a okamžité odebrání řidičáku za 100 km/h mimo obec? Divíme se, že to ještě nikoho nenapadlo...

TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 17 příspěvků
Minitest Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD: Velké rodiny děkují!

Ford Galaxy 2,0 TDCi AWD (minitest)

Již čtvrtá generace velkého MPV je stále autem, které je po technické, a hlavně prostorové stránce, na vrcholu tohoto segmentu.

11.  3.  2018 | Radek Pecák | 24 příspěvků
Minitest Toyota Auris TS Hybrid Freestyle: Ideální kombi do města...

Toyota Auris TS Hybrid Freestyle (minitest)

Otestovali jsme hybridní Auris v edici Freestyle. Vyplatí se koupit ještě před uvedením nové generace na trh? Více než kdy jindy tady závisí na vašich prioritách.

8.  3.  2018 | Milan Lažanský | 53 příspěvků