Po stopách rallye Paříž-Dakar s BMW X5

Prvním úkolem, který čekal na účastníky školy jízdy na BMW X5 bylo upuštění vzduchu z mohutných pneumatik X5. “Upuštění vzduchu je dobré na přilnavost pneumatik k vozovce” říká instruktorka BMW Jutta Kleinschmidtová, “jen tak bezpečně projedete Saharou”
Po stopách rallye Paříž-Dakar s BMW X5
Prvním úkolem, který čekal na účastníky školy jízdy na BMW X5 bylo upuštění vzduchu z mohutných pneumatik X5. “Upuštění vzduchu je dobré na přilnavost pneumatik k vozovce” říká instruktorka BMW Jutta Kleinschmidtová, “jen tak bezpečně projedete Saharou” . Jutta Kleinschmidtová tuto pětidenní cestu Marokem v novém BMW Sports Activity Vehicle X5 sestavovila z autentických částí cesty rallye Paříž-Dakar. Trať vedla z Marrakesche přes pohoří Atlas až na okraj Sahary. 

Požadavek jak šitý na míru X5, která spojuje jízdní vlastnosti a komfort jízdy typický pro BMW s nejmodernější technologií pohonu všech kol. X5 můžeme charakterizovat asi takto: Sílný 4,4-litrový osmiválec s 286 ks, permanentní pohon všech kol, dynamická kontrola stability (DSC) a inteligentní regulace jízdy z kopce (HDC). 

První kilometry Vás sblíží s vozem, který se dokáže pohybovat jak v terénu, tak po silnici.. X5 totiž není žádné terénní vozidlo, ale vozidlo určené také do terénu, ale hlavně na silnice. Okamžitá reakce plynového pedálu nechává auta a ostatní dopravní prostředky (oslí povozy) za námi. Palmy kynou z údolí na pozdrav a z dálky nás zdraví čtyřtisícové sněhem pokryté vrcholky hor. Trať nás nutí jet pod skalní převisy, přes řeky bez mostů, příkrými sjezdy. Vůz se však chová stále výborně - perfektně seřízený podvozek vede X5 měkce a bezpečně přes nerovnosti. 

Na problematických místech shromáždí Jutta Kleinschmidtová skupinu a probere, jak se zachovat: Díra? Nohu z brzdy! Překonání řeky bez škod způsobených vodou? Pomalu a nepřetržitě! Obzvlášť záludná situace? Ostrá suť nebo říční písek - hrozí defekt ! 

Později se slovo “silnice” v plánu cesty už nevyskytuje, mluví se už jen o vyježděné trati a silně se práší. Polední odpočinek trávíme ve stínu dřišťálu. O občerstvení se postará mátový čaj - marocký národní nápoj, k tomu couscous a chleba z ohniště. 

Vyrážíme na další etapu a za sebou necháváme pohoří, místo něho je k vidění poušť a velbloudi, doprovázeni pastýři na chatrných kolech. Jutta Kleinschmidtová kontroluje účastníky – respektive nahuštění jejich pneumatik. 

Nechat X5 při překonávání dun nahnout dopředu už vyžaduje trochu odvahy. Působí to obdivuhodně, ale ve skutečnosti to není těžké, alespoň s tímto vozem. Tento vůz se bezpečně prohrabe i hlubokým pískem. Přejíždění přes duny je zábavné a rozšiřuje představy, jaké všechny “nemožné” půdní poměry dokáže tak moderní auto, jako BMW X5, zvládnout bez námahy. 

Na další noc jsme strávili opět v blízkosti dřišťálů. Časně zrána začalo hřmě a pršet, i kdyžt zde téměř neprší - taková poslední etapa nebyla v plánu cesty. Vádí, neboli vyschlé řečiště, se změnilo v mohutný proud. Tam, kde ještě včera byl most, rozlila se blátivá řeka. Jutta Kleinschmidtová vystupuje a říká odhodlaně: “Jedu!” Jet? Ne, pěšky, spoléhající na staré přísloví terénních jezdců - dokud se řekou dá brodit, prodere se i dobrý terénní vůz. 

Dopadlo to dobře BMW X5 jsou dnes jediná vozidla, která zvládla překročit řeku. 

Pokud Vás cesta zaujala, můžete ji absolvovat také. BMW obvykle pořádá podobný kurz 2 krát ročně, za cenu cca 154 000 Kč.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

TEST Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR: Padne jako ulitý!

Seat Ibiza 1.5 TSI ACT FR

Pokud si u nás chce koupit Seat Ibiza se čtyřválcovým motorem, musíte chtě nechtě sáhnout po patnáctistovce TSI, navíc výhradně v provedení FR. Je to zároveň kombinace, která nás fakt baví!

včera | Jan Mička | 41 příspěvků
TEST Toyota C-HR 1,8 Hybrid: S nudou je třeba skoncovat!

Toyota C-HR 1,8 Hybrid

Největší světová automobilová značka přestala vyznávat teorii šedého středu. Crossover C-HR je toho zářným příkladem.

20.  3.  2018 | Radek Pecák | 66 příspěvků
TEST Opel Insignia Country Tourer 2.0 CDTi 4x4: Poslední opravdový Opel

Opel Insignia CT 2.0 CDTi 4x4

Po převzetí značky Opel koncernem PSA přišla řada modelů, které už technicky nemají s vozy s bleskem ve znaku moc společného. Insignia je ale jiná – je totiž poslední pravý Opel.

15.  3.  2018 | Jan Mička | 19 příspěvků