Po celý rok sa bude svietiť aj na Slovensku

Parlament schválil novelu zákona o pozemných komunikáciách, ktorá zahŕňa aj celoročné svietenie. K platnosti už tak chýba len podpis prezidenta SR.

Niektorým vodičom sa podobný krok nepáči, no väčšina s ním súhlasí. Odpadne tak nutnosť zvykať si na letný a zimný „režim“. Svietenie mimo mesta svoj význam určite má, naopak v mestách je možno trochu zbytočné. Novela okrem povinného svietenia zahŕňa aj zvýšenie minimálnej konštrukčnej rýchlosti vozidiel na diaľniciach na 70 km/h (doposiaľ 50 km/h).

Okrem tejto zmeny sa zvažuje aj zníženie rýchlosti v obciach zo 60 km/h na 50 km/h. Zrejme tak nakoniec budeme musieť po vzore ČR spomaliť, no táto prípadná zmena už pravdepodobne mnoho radosti nevyvolá. Najhoršie je, že následné merania políciou bývajú často vykonávané na prehľadných úsekoch, kde je riziko nebezpečenstva minimálne. Efektívnejšie by bolo obmedzenie rýchlosti na neprehľadných cestách alebo v okolí škôl a následne prísnu kontrolu ich dodržiavania.

Kombinovat různé značky pneumatik se nevyplácí. Test ukázal, proč to nedělat

Kombinovat různé značky pneumatik se nevyplácí. Test ukázal, proč to nedělat

Pokud chcete vědět, proč není dobrý nápad kombinovat na autě špičkové pneumatiky s těmi nejlevnějším a kvalitativně podprůměrnými, následující test by vám mohl otevřít oči.

včera | Miro Mihálik | 7 příspěvků
Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid: Konečně něco, co si stojí za svým

Toyota RAV4 2.5 Hybrid (minitest)

Nová Toyota RAV4 nás už dříve překvapila extravagantním vzhledem, ale měli jsme k ní pár výhrad, které se pokusí smazat hybridní verze. Podaří se jí to?

16.  8.  2019 | Vladimír Kadera | 57 příspěvků
TEST Ford Ranger Raptor: The Rock s pisklavým hláskem. I tak je ale boží

Ford Ranger Raptor

Další dva válce by evropský Raptor potřeboval jako prase drbání. Naopak automat klidně mohl mít o tři nebo čtyři kvalty méně. Svým speciálním podvozkem však nový Ranger beztak o parník převyšuje všechno, co jste dosud ve třídě pick-upů znali.

13.  8.  2019 | Miro Mihálik | 8 příspěvků