Pneumatika: Obyčejný kousek gumy?

Jako majitelé vozidel si určitě ve většině případů ani neuvědomujete, že pneumatika je nedílnou součástí vašeho vozidla a při provozování vozidla zdaleka nehraje žádnou podřadnou roli.
Pneumatika: Obyčejný kousek gumy?
Tuto skutečnost většinou vezmete v potaz až při technických prohlídkách, jejichž součástí je i kontrola stavu pneumatik. Z hlediska provozu vozidla naopak pneumatika má svoji nezastupitelnou úlohu, kterou z pohledu bezpečnosti provozu vozidla nelze podceňovat. V krátkosti si připomeňme, co pneumatika, jako jeden z nejdůležitějších provozních prvků vozidla, zajišťuje.

Pneumatika vašemu vozidlu zajišťuje přenos záběrových, brzdových a bočních sil, dobrou přilnavost k vozovce a zabezpečuje pohodlnou jízdu. Denně musí být 24 hodin připravena i na extrémní situace jako ostré starty, drastické brždění, dlouhé cesty při vysokých rychlostech a mnoho dalšího. Pneumatika, tak jako i řada jiných výrobků, bude plnit své úkoly pouze za předpokladu, že se o ni dobře postaráte a budete jí věnovat péči, kterou si plně svým významem a důležitostí pro bezpečný provoz vozidla zasluhuje. Úroveň pneumatikou odváděných služeb je přímo úměrná starostlivosti a pozornosti, která jí je provozovatelem vozidla věnována. Významným předpokladem pro zabezpečení dobrých jízdních vlastností je i samotný výběr pneumatiky, která musí svými parametry splňovat výrobcem předepsaná kriteria. Hodnoty pneumatiky (rozměry, nosnost a rychlost), uváděné v tzv. velkém TP, nejsou stanovena pro daný typ vozidla výrobcem náhodně, ale jsou dány parametry konkrétního automobilu po náročných zkouškách s důrazem na zajištění optimální bezpečnosti jízdy. Při záměně pláště za jiný rozměr je třeba dodržet zákonné předpisy, tj. změna musí být zaznamenána v technickém průkazu.

Údaje o pneumatikách z technického průkazu najdete na boku pneumatiky. Je dobré vědět, co který údaj na pneumatice znamená. Současné značení pneumatik odpovídá novému evropskému standardu a setkáváte se s ním nejčastější v této podobě "185/65 R14 86 T", přičemž jednotlivé údaje znamenají:

 • 185, jmenovitá šířka pneumatiky v mm
 • 65, profilové číslo (výška průřezu činí 65% šířky)
 • R, symbol pro radiální pneumatiky (bez označení R se jedná o pneumatiku diagonální )
 • 14, průměr ráfku v palcích (palcový kód )
 • 86, index nosnosti

Klepněte pro větší obrázek

 • T- kategorie rychlosti - kategorie rychlosti pláště musí být nejméně o 10 km/hod vyšší než konstrukční rychlost vašeho vozidla .

Klepněte pro větší obrázek

Pláště s kategorií rychlosti „Z“ nejsou dosud standardní, proto nemají servisní označení na konci svého značení. Tuto kategorii rychlosti lze vyčíst z označení pláště ve tvaru např. 205/55 ZR 16. Symbol kategorie rychlosti „Z“ znamená, že dovolená rychlost této pneumatiky je více než 240 km/h.

Na pneumatice se setkáte s názvy a dalšími údaji, které jsou z hlediska provozovatele vozidla potřebné:

 • RADIAL, plášť s radiální konstrukcí kostry
 • STEEL, nárazník z ocelového kordu
 • TUBELESS, pro bezdušové provedení pláště nebo TUBE TYPE – pro provedení pláště s duší
 • DOT, toto označení vyjadřuje - písmena např. HW -kód výrobce Barum Continental a FB - kód rozměru 185/65 R 14 - v číselném vyjádření např. 2 9 5 značí datum výroby, přičemž 29 je vyjádření týdne výroby v běžném roce a 5 koncové číslo roku výroby (1995).Toto označení je potřebné znát při uplatňování reklamací s ohledem na záruční podmínky výrobce. DOT pneumatik v roce 2000 a následujících jsou již ve tvaru čtyřmístného čísla např. 1900 či 2501, kdy rok výroby označuje poslední dvojčíslí.
 • MAX LOAD RATING – nejvyšší nosnost pneumatiky v kg (lbs) je stanovena v závislosti na předepsaném tlaku huštění pneumatiky. Nosnost pneumatik pro osobní pneumatiky lze zvýšit pouze u vozidel, jejichž max. rychlost nepřekročí 60 km/h a za předpokladu ,že bude současně zvýšeno i huštění dle následujícího doporučení; Zvýšení nosnosti až o 10% proti tabulkovým hodnotám je povoleno i u pneumatik používaných na karavanech nebo přívěsných vozících s max.provozní rychlostí do 100 km/h, základní huštění se v tomto případě musí zvýšit o 20 kPa. Přetěžování pneumatik nad stanovenou míru vede k rychlejší únavě kostry, intenzivnímu opotřebení běhounu a tedy i k předčasnému vyřazení pláště z provozu. Nejhorší případ nastává tehdy, je-li pneumatika přetížená, navíc ještě podhuštěná a vozidlo jede příliš rychle a to vše v letních podmínkách za velkého horka. Tato nešťastná kombinace se většinou projeví při cestách o dovolené a končí nezřídka tragicky.

Klepněte pro větší obrázek

 • MAX INFLATION PRESSURE – odpovídající tlak huštění pneumatiky v kPa (psi). Hodnoty huštění se vždy vztahují na studenou pneumatiku před vyjetím a jsou uváděny jako minimální hodnoty huštění platné pro rychlosti až 160 km/h. Zvýšení tlaku se doporučuje pro rychlosti vyšší než 160 km/h z důvodu jízdní stability a v případě, že osobní automobil táhne přívěsný vozík nebo karavan ( s ohledem na přídavné zatížení od tažného háku se huštění zadní nápravy má zvýšit o 50 kPa ). Dodržování správného huštění je nutné, jinak nevyhnutelně dochází k nepravidelnému opotřebení běhounu. Proto pravidelně 1x za 14 dnů kontrolujte stav huštění, vždy u studených pneumatik.Tak jako u nedodržení max.nosnosti pláště, při nedodržení předepsaných hodnot huštění, rovněž dochází k rychlejší únavě kostry a ostatních průvodních jevů nadměrného opotřebení, vedoucích k předčasnému vyřazení pláště z provozu.
 • TWI – indikátory opotřebení – jsou výstupky na dně dezénových drážek vysoké 1,6 mm, které procházejí napříč běhounem. Určují výšku, po kterou smí být dezén ojet. Indikátory jsou umístěny rovnoměrně po obvodu a jejich označení je symbolem TWI na bočnici pláště. Pokud je desén opotřebován až na hloubku 1,6 mm, objeví se v drážkách desénu příčné souvislé pruhy, signalizující provozovateli vozidla nutnost bezpodmínečné výměny pneumatiky. Rovnoměrné opotřebení běhounu všech pneumatik na vozidle prodlužuje jejich životnost a přispívá i k vyšší bezpečnosti provozu. I když je stanovena minimální hloubka desénu na 1,6 mm, výrobci pneumatik však doporučují provést výměnu pneumatik již dříve, u letních plášťů při zbytkové hloubce desénu 2mm, u nízkoprofilových plášťů 3 mm, u zimních plášťů je mít třeba na paměti, že vlastnosti zimních plášťů se začínají zhoršovat, klesne-li zbytková hloubka drážky pod 4 mm. S opotřebením desénu má souvislost i brzdná dráha vozidla, která se zejména na mokré vozovce podstatně prodlužuje. U pneumatik s malou zbytkovou hloubkou desénu se zvyšuje nebezpečí aquaplaningu (ztráty kontaktu vozidla s vozovkou v důsledku vodního klínu mezi pneumatikou a povrchem vozovky).
Pro zachování potřebných vlastností plášťů je nutno mít na zřeteli i základní provozní zásady. Mezi základní provozní zásady patří:

 • pravidelná kontrola opotřebení a stavu pneumatik, 1x za 14dní kontrola huštění pneumatik
 • odborná montáž pneumatik na vozidlo
 • do bezdušového provedení pláště nevkládat duši jako způsob provizorní opravy
 • opravy pneumatik svěřit odborníkům
 • vyhýbat se tvrdým střetnutím pneumatiky s hranami obrubníků a jinými ostrými předměty
 • nepřetěžovat pneumatiky a dodržovat správné hodnoty huštění
 • nepoužívat pneumatiky starší 6 – 8 let, zejména používaných na karavanech, trpících při déletrvajících provozních přestávkách jednostranným zatížením
 • pneumatiky starší 6 let používat pouze v případě nutnosti na dojetí
Sezónní pneumatiky uskladňovat očištěné, označené směrem otáčení a pozicí na vozidle, v chladné, tmavé a suché místnosti dle níže uvedených pravidel : 
 • na jedné nápravě měnit obě pneumatiky současně
 • zimní pneumatiky na všechna kola od stejného výrobce se stejným desénem, kombinace letních a zimních pneumatik je akceptovatelná pouze tehdy, jestliže zbytková hloubka desénu zimní pneumatiky není nižší než 4 mm
 • pneumatiky na vozidlech vždy stejné konstrukce, nekombinovat pneumatiky různé konstrukce
 • při kombinaci letních pneumatik vždy na nápravě stejný výrobce a stejný dezén
 • nově montované pneumatiky nutno vyvážit a doporučuje se po ujetí 5 000 km zkontrolovat vyvážení

Klepněte pro větší obrázek

Při dodržení výše uvedených rad a pravidel, vám pneumatiky zabezpečí vámi očekávané služby a budou vám sloužit k vaší vysoké spokojenosti.
TEST Audi Q5 Sportback 40 TDI quattro: Stylu hodně, válců málo? Ne tak docela

Audi Q5 SB 40 TDI quattro

Stylovější souputník klasické Q5 útočí na city, ale použitelnost bere smrtelně vážně. Kompromisů má opravdu málo.

včera | Richard Herbich | 12 příspěvků
Nový VW Golf R Variant je pořád božsky všestranný a je s ním sranda. I na dráze!

VW Golf R Variant

Novou generaci Volkswagenu Golf R Variant jste si mohli prohlédnout už na konci prázdnin na výstavě Světa motorů Auta na náplavce. My jsme se však poprvé svezli až o měsíc později v Německu a dalo nám to víc, než jsme si vůbec dokázali představit.

15.  10.  2021 | Jan Mička | 24 příspěvků
TEST SsangYong Musso Grand Premium 2.2 e-XDI: Fachman za cenu brigádníka

SsangYong Musso Grand

Korejský pick-up prošel omlazením, které poznáte na první pohled. Pod novou tváří se toho ale moc nezměnilo. Stačí to k udržení kroku s ostatními?

14.  10.  2021 | Vladimír Kadera | 4 příspěvky