Plug-in hybridní Toyota RAV4 si v losím testu nevedla dobře. Nebyla však sama

Toyota se k nelichotivému výsledku už vyjádřila. Chování svého SUV se bude snažit vylepšit.

Švédský magazín Teknikens Värld se již roky zabývá prováděním standardizovaného losího testu. Zkouška prověřující stabilitu vozu při náhlém vyhnutí se překážce a navrácení do jízdního pruhu tak nyní čekala i novou plug-in hybridní verzi Toyoty RAV4, která nedávno dorazila i na český trh. Výsledky testu však nejsou pro SUV do zásuvky zrovna lichotivé.

RAV4 s plug-in hybridním ústrojím neprošla losím testem úspěšně. Při zkouškách s nájezdovými rychlostmi v rozmezí 70 a 65 km/h se u SUV pokaždé dostavila silná přetáčivost s vyjetím vozu mimo kužely, často v kombinaci s houpavými náklony karoserie.

Toyota RAV4 do zásuvky je v Česku. Plug-in hybrid začíná na 1,4 milionu Kč

Toyota RAV4 do zásuvky je v Česku. Plug-in hybrid začíná na 1,4 milionu Kč

Až při rychlosti 63 km/h se SUV zdálo stabilnější, to však na úspěch v testu zdaleka nestačí. Ta nejlepší auta v losím testu zvládají stabilní průjezd v rychlostech nad 70 km/h, často i kolem 80 km/h. Stavba vozů SUV s vyšším těžištěm a hmotností je jasnou nevýhodou, tím více, když sebou plug-iny hybridní modely vozí baterie a elektromotory navíc.

Ostatně záběr testované RAV4 při rychlosti 68 km/h odhaluje i částečně svlečenou pneumatiku z ráfku. Podle Teknikens Värld se zdálo, že stabilizační systém jednoduše nezabránil vozu v přechodu do smyku. Na svém webu publikace uvádí, že ani po vystřídání řidičů se výsledky nezlepšily.

Škoda Superb iV propadla v losím testu. VW Passat GTE si nevedl o moc lépe

Škoda Superb iV propadla v losím testu. VW Passat GTE si nevedl o moc lépe

Toyota už se k testu vyjádřila a chystá se problém vyřešit. „Jako protiopatření nyní podnikneme kroky k zajištění, aby plug-in hybridní RAV4 prošla losím testem magazínu Teknikens Värld úspěšně,“ stojí v prohlášení automobilky. Nutno dodat, že podobná situace nastala i při testování full-hybridní RAV4 v roce 2019. Až po úpravě nastavení stabilizace Toyota losí test zvládla.

Plug-in hybridní Toyota RAV4 nicméně není s nedostatečnými výsledky sama. Teknikens Värld zmiňuje i starší testy plug-in hybridního Mitsubishi Outlander a Volva XC40 T4 Recharge. Ani tato SUV losím testem neprošla, ačkoliv ve srovnání s Toyotou dosáhla vyšších rychlostí a jejich neúspěšné jízdy nepůsobily natolik dramaticky.

Toyota RAV4

Kdysi měla Toyota RAV segment kompaktních SUV jen pro sebe, dnes musí o místo na slunci bojovat s nesčetnými konkurenty. V roce 2018 se začala prodávat už pátá řada Toyoty RAV, která zaujme excentrickým vzhledem a je na nové platformě TGNA, což znamená mírné rozšíření vozu.

Ceny a výbava • Minitest Toyota RAV4 2.5 Hybrid • Nejčernější SUV • Test Toyota RAV4 2.0 AWD Multidrive S

Dacia Duster na LPG vládne všem. Byl o ni největší zájem, porazila i novou Octavii

Nejčtenější testy roku 2020

Nikde není psáno, že největší zájem musí být o pecky za miliony. Letos to v redakčních testech všem nandala Dacia Duster na LPG!

včera | Jan Mička | 157 příspěvků
TEST VW Arteon Shooting Brake 2.0 TDI DSG R-Line: Styl a komfort především

VW Arteon SB 2.0 TDI/147 kW

Že model Arteon dorazí také v provedení kombi, Volkswagen oficiálně potvrdil až loni v červnu. Shooting Brake působí takřka dokonale, ale je takový i ve skutečnosti?

17.  1.  2021 | Jan Mička | 55 příspěvků
TEST Subaru BRZ Final Edition: Devět let nás učilo tlačit na pilu. Teď už naposledy

Subaru BRZ Final Edition

Subaru již devátým rokem připomíná, že teď je ten správný čas na pořízení řidičského kupé za hodně dobré peníze. Kdo i letos zaváhá, nejspíš bude mít na nějakou dobu smůlu.

13.  1.  2021 | Vladimír Kadera | 32 příspěvků