Plošné měření rychlosti: kladivo na piráty silnic?

Standardnímu měření rychlosti, kdy pečlivě maskovaná policejní hlídka chytá hříšníky, zvoní hrana. Hlasitě se začíná hovořit o měření rychlosti pomocí satelitu, kterému neunikne sebemenší přestupek.
Plošné měření rychlosti: kladivo na piráty silnic?

Volnost a svoboda se pomalu stávají minulosti. Uvědomujete si to? Pokud ne, nabídnu vám hned několik příkladů: Když se procházíte městem, zkuste se podívat nahoru, na domy a okapy. Možná se budete divit, kolik kamer vás ve velkých městech na každém kroku sleduje. Vystoupíte z vlaku na nádrží a jste monitorování. Jdete okolo banky, kamera vás vidí, nastupujete do tramvaje a plošné monitorování vás sleduje.

Myslíte si, že se schováte někam do budovy? Obchody s luxusním zbožím, supermarkety, banky, hotely a skoro každá větší firma má na vrátnici kameru a zase vás sledují. Jestliže si uvědomíte tento fakt a budete si stále připadat svobodní, sdělím vám sladké tajemství. Každý mobilní telefon je možné zaměřit s přesností na 5 metrů a může jistým institucím posloužit jako odposlouchavací zařízení. Necháte tedy mobil doma a utíkáte z velkoměst na venkov, ale ouha. 

Neproklouzne ani myš

Jste majitelem vozu, který je vybaven systémem GPS. Myslím, že navigační systém GPS je všem znám a jeho původní záměr byl více než dobrý: umožnit dispečerům v centrále sledovat, kde se nachází policejní vozy či sanitky a daným hlídkám aktuálně sdělovat, kde se právě stala nehoda atd. Při širším pojetí GPS slouží především jako navigační systém a v dnešní době také jako jedno z nejlepších zabezpečení proti krádeži automobilů.  

GPS dokáže nejen přesně zjistit polohu, ale umí i velmi přesně měřit rychlost. Jako příklad uvedu zařízení od firmy Racelogic, které se už dnes používá k testům aut na měření rychlosti a akcelerace a je založeno na systému GPS. Vědci a inženýři říkají, že po technické stránce je vše vyřešeno, teď už se jen čeká na uvedení do provozu. Měření rychlosti by tak probíhalo přes satelit, který by vaši aktuální rychlost a polohu odeslal na příslušný server.

Ten by ji posoudil, zda jste v obci či na dálnici a hned by vám vystavil případnou pokutu. A buďte upřímní, dodržíte vždy, i když spěcháte, povolednou rychlost? Vyzkoušel jsem si to na sobě. Jednou jsem pečlivě sledoval rychlost při cestě do Brna a zpět a přistihl jsem se, že jedu asi o 10 km/h rychleji, než byla předepsaná rychlost. Dvakrát jsem lehce přišlápl plyn, když jsem předjížděl pomalé auto, jednou, když jsem dojížděl oranžovou na semaforu atd.

Konec všem přestupkům?

Vždy to však to stačilo k tomu, aby mě druzice změřila a poslala můj přestupek do centrálního počítače. Jedna jízda by mě navíc stála asi 5000 Kč a po zavedení bodového systému bych měl tolik bodů, že bych zřejmě přišel o řidičák. O plošném měření rychlosti se přesto začíná vážně uvažovat. Myslím, že by dokázalo zamezit určitému procentu nehod, zranění a snad i odstranit korupci. Policisté budou mít více času na řešení jíných záležitostí a silnice budou bezpečnější a klidnější.

Otázkou zůstává, zda výsledky budou takové, jaké jsem naznačil a zda je vůbec plošné měření rychlosti nutné? Jaký je váš názor?

bazar

Nissan Juke 1,2
Rok výroby: 2017
Stav: nový vůz
Cena: 370 000 Kč
Renault Thalia 1,4
Rok výroby: 2006
Stav: 52 888 km
Cena: 60 000 Kč
Hyundai ix20 1,6
Rok výroby: 2011
Stav: 67 361 km
Cena: 216 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2005
Stav: 349 860 km
Cena: 73 000 Kč
Skoda Octavia 1,9
Rok výroby: 2006
Stav: 267 318 km
Cena: 90 000 Kč
Skoda Superb 2
Rok výroby: 2010
Stav: 159 691 km
Cena: 295 000 Kč
Nabídka dalších vozů
Test Fiatu Fullback: Převlečené Mitsubishi se jeví jako správná volba

Fiat Fullback

Fiat se po vzoru Renaultu a Mercedesu také rozhodl nabízet pracovní pickup, který původně pochází z úplně jiné dílny. A rozhodl se více než správně, protože Fiat Fullback alias Mitsubishi L200 je vynikajícím pracovním pickupem. V terénu má dost potence a na silnici dostatek kultivovanosti.

včera | Jiří Švamberk | 2 příspěvky
Test Renaultu Koleos: Druhý pokus je o dost lepší, ale není ozdob moc?

Renault Koleos

Tentokrát jsme se v naší recenzi zaměřili na druhou generaci Renaultu Koleos. Od předchůdce se vzdálil mílovými kroky.

17.  8.  2017 | Milan Lažanský | 4 příspěvky
Test Suzuki Ignis: Nejlevnější čtyřkolka boduje i tam, kde byste nečekali!

Suzuki Ignis

Naší recenzí tentokrát prošlo Suzuki Ignis - nejlevnější čtyřkolka na českém trhu.

13.  8.  2017 | Milan Lažanský | 34 příspěvků