Plošné měření rychlosti: kladivo na piráty silnic?

Standardnímu měření rychlosti, kdy pečlivě maskovaná policejní hlídka chytá hříšníky, zvoní hrana. Hlasitě se začíná hovořit o měření rychlosti pomocí satelitu, kterému neunikne sebemenší přestupek.
Plošné měření rychlosti: kladivo na piráty silnic?

Volnost a svoboda se pomalu stávají minulosti. Uvědomujete si to? Pokud ne, nabídnu vám hned několik příkladů: Když se procházíte městem, zkuste se podívat nahoru, na domy a okapy. Možná se budete divit, kolik kamer vás ve velkých městech na každém kroku sleduje. Vystoupíte z vlaku na nádrží a jste monitorování. Jdete okolo banky, kamera vás vidí, nastupujete do tramvaje a plošné monitorování vás sleduje.

Myslíte si, že se schováte někam do budovy? Obchody s luxusním zbožím, supermarkety, banky, hotely a skoro každá větší firma má na vrátnici kameru a zase vás sledují. Jestliže si uvědomíte tento fakt a budete si stále připadat svobodní, sdělím vám sladké tajemství. Každý mobilní telefon je možné zaměřit s přesností na 5 metrů a může jistým institucím posloužit jako odposlouchavací zařízení. Necháte tedy mobil doma a utíkáte z velkoměst na venkov, ale ouha. 

Neproklouzne ani myš

Jste majitelem vozu, který je vybaven systémem GPS. Myslím, že navigační systém GPS je všem znám a jeho původní záměr byl více než dobrý: umožnit dispečerům v centrále sledovat, kde se nachází policejní vozy či sanitky a daným hlídkám aktuálně sdělovat, kde se právě stala nehoda atd. Při širším pojetí GPS slouží především jako navigační systém a v dnešní době také jako jedno z nejlepších zabezpečení proti krádeži automobilů.  

GPS dokáže nejen přesně zjistit polohu, ale umí i velmi přesně měřit rychlost. Jako příklad uvedu zařízení od firmy Racelogic, které se už dnes používá k testům aut na měření rychlosti a akcelerace a je založeno na systému GPS. Vědci a inženýři říkají, že po technické stránce je vše vyřešeno, teď už se jen čeká na uvedení do provozu. Měření rychlosti by tak probíhalo přes satelit, který by vaši aktuální rychlost a polohu odeslal na příslušný server.

Ten by ji posoudil, zda jste v obci či na dálnici a hned by vám vystavil případnou pokutu. A buďte upřímní, dodržíte vždy, i když spěcháte, povolednou rychlost? Vyzkoušel jsem si to na sobě. Jednou jsem pečlivě sledoval rychlost při cestě do Brna a zpět a přistihl jsem se, že jedu asi o 10 km/h rychleji, než byla předepsaná rychlost. Dvakrát jsem lehce přišlápl plyn, když jsem předjížděl pomalé auto, jednou, když jsem dojížděl oranžovou na semaforu atd.

Konec všem přestupkům?

Vždy to však to stačilo k tomu, aby mě druzice změřila a poslala můj přestupek do centrálního počítače. Jedna jízda by mě navíc stála asi 5000 Kč a po zavedení bodového systému bych měl tolik bodů, že bych zřejmě přišel o řidičák. O plošném měření rychlosti se přesto začíná vážně uvažovat. Myslím, že by dokázalo zamezit určitému procentu nehod, zranění a snad i odstranit korupci. Policisté budou mít více času na řešení jíných záležitostí a silnice budou bezpečnější a klidnější.

Otázkou zůstává, zda výsledky budou takové, jaké jsem naznačil a zda je vůbec plošné měření rychlosti nutné? Jaký je váš názor?

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

dnes | Michal Žďárský
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků
Test Suzuki Swift SHVS: Tady elektromotor rozhodně dává smysl!

Suzuki Swift SHVS

Naší recenzí prošla nová generace Suzuki Swift. Vyzkoušeli jsme ji v mild-hybridní variantě.

4.  10.  2017 | Milan Lažanský | 16 příspěvků