Ford bojuje s plastovým odpadem po svém. Z PET lahví vyrábí koberečky

Nakládání s plastovým odpadem se dnes řeší více než kdy jindy. Ford například recykluje plastové lahve, aby z nich poté vyráběl příslušenství do svých aut.

Jde o zajímavost, o které jste možná nevěděli. V každém Fordu EcoSport  najdete koberečky, jež byly vyrobeny z recyklovaného plastu PET lahví – přesněji jich bylo pro koberečky každého auta recyklováno na 470 kusů. A to již od chvíle, kdy EcoSport přišel na trh v roce 2012. Ford tedy uvádí, že při produkci modelu již znovu využil přes 650 milionů půl litrových plastových lahví.

Recyklaci plastů pro příslušenství svých modelů začal Ford praktikovat už před více jak 20 lety u Mondea. Nyní má automobilka ročně v rámci produkce recyklovat na 1,2 miliardy lahví. V případě celkové výroby EcoSportu pak mluvíme o přibližně 8,2 tunách odpadu, který je zpětně využit právě jen na koberečky zmíněného crossoveru.

První svezení: Ford Mondeo Hybrid chytá druhý dech jako kombi. Má šanci uspět?

První svezení: Ford Mondeo Hybrid chytá druhý dech jako kombi. Má šanci uspět?

Pro ještě důraznější přirovnání, kolik plastových lahví bylo během produkce EcoSportu již recyklováno, si představte všechny půllitrové lahve naskládané za sebe. Ford uvádí, že tento „plastový řetěz“ by zvládl obepnout celou naši planetu – více než dvakrát.

V celkovém měřítku se přitom ke spotřebitelům dostane ročně na 562 miliard lahví. Každou minutu si na světě koupí nápoj v plastové lahvi přibližně 1 milion lidí. A jelikož většina plastového odpadu skončí na skládkách, ve vodních tocích či oceánech, a pouze 30 % je v Evropě recyklováno, Ford se alespoň tímto způsobem snaží bojovat proti znečišťování životního prostředí.

Ford už plánuje náhradu za stárnoucí EcoSport. Možná využije platformu Fiesty

Ford už plánuje náhradu za stárnoucí EcoSport. Možná využije platformu Fiesty

Pro výrobu koberečků se nejprve plastové lahve včetně jejich víček rozdrtí na malé vločky, které jsou poté roztaveny při teplotě 260 °C na hmotu, z níž následně už vznikají vlákna o tloušťce lidského vlasu. Tento materiál je nakonec vetkáván do koberečků.

A v budoucnu určitě nepůjde pouze o EcoSport, kterého navíc čeká nepřímý nástupce na základě Fiesty. „Dlouhodobým cílem je kompletně navýšit počet recyklovaných a obnovitelných materiálů využívaných v každém novém modelu naší značky,“ uvedl inženýr pro oddělení materiálů Fordu Tony Weatherhead.

Za volantem Volkswagenu ID.3 (150 kW): Zásadní? To ano! Ale vážně i revoluční?

Volkswagenu ID.3 (150 kW)

Pro značku Volkswagen má být zásadním modelem jako kdysi Brouk a Golf. Elektromobil ID.3 nabral zpoždění, teď se ale konečně hlásí o slovo.

dnes | Stanislav Kolman | 10 příspěvků
Minitest elektromobilu Mini Cooper SE: Kulový blesk září jasně, ale jen krátce

Mini Cooper SE

Je lépe vyvážený než benzinový originál, a navíc má dost elektrických koní na to, abychom mu mohli bez ironie říkat ostrý hatchback. S malou kapacitou akumulátorů je to ale omezená, a kvůli ceně ne právě levná forma zábavy.

2.  8.  2020 | Miro Mihálik | 26 příspěvků
Minitest Honda Civic Type-R GT 2020: Limp Bizkit, komiksy a tanec na hraně

Honda Civic Type-R GT 2020

Honda vylepšila svůj nejostřejší model a vypustila ho mezi lidi ve třech verzích. Vyzkoušeli jsme tu prostřední, která má přinést vyvážený mix mezi sportovním a kultivovaným vozem.

30.  7.  2020 | Vladimír Kadera | 69 příspěvků