Pizzu jako z Itálie si připravíte i doma. Na kamado grilu Big Green Egg

Patříte mezi milovníky pizzy? Pak vás jistě potěší, že si ji můžete připravit i doma. A nemusíte k tomu mít kamennou pec.

Keramický gril Big Green Egg vám totiž kromě grilování, smažení, dušení, uzení či vaření umožní také péct. Díky kamado grilu si tak pochutnáte na pizze s krásně křupavým těstem a dokonale uvařenou omáčkou. 

Tři, dva, jedna, teď. Připravte svůj keramický gril

Pizzu, která bude téměř k nerozeznání od té italské, snadno upečete i na kamado grilu. Kamado gril ale musíte předem připravit a naplnit ho dostatečným množstvím dřevěného uhlí těsně nad okraj topeniště. Uhlí snadno a bezpečně zapálíte speciálními podpalovači. Nezapomeňte ale nechat otevřené víko a také dvířka ve spodní části keramické základny. A to přibližně po dobu 20 minut, dokud se uhlí nerozpálí.

Jakmile bude uhlí připravené, zavřete víko, umístěte na něj litinový regulátor a nastavte teplotu venkovního grilu Big Green Egg na 300 °C. Přibližně po pěti minutách nainstalujte convEGGtor a na rošt položte pečicí kámen. Jakmile vše nachystáte, zavřete víko kamado grilu a nechte pečicí kámen zahřívat přibližně 15 až 20 minut. Vložení chladných předmětů způsobí prudký pokles teploty keramického grilu. Dvířka a komínek proto můžete lehce otevřít. Nepřekračujte ale doporučenou teplotu.

autorevue-cz-2-..png

Na křehkou pizzu nemusíte až do Neapole

Přemýšlíte, jak správně umístit do venkovního grilu convEGGtor, abyste docílili dokonale křupavé pizzy? Existují dokonce dvě možnosti. První a bezpečnější způsob je vložit convEGGtor do grilu nožičkami nahoru. Na něj položíte rošt a pečicí kámen. Kámen bude v této poloze ohříván pouze horkým vzduchem a nikdy se nezahřeje na extrémní teplotu. Pečení pizzy tak trvá sice déle a kůrka nebude tak křehká, ale na pizze si i přesto pochutnáte.

Druhý způsob, který můžete vyzkoušet, je vložit convEGGtor do kamado grilu nožičkami dolů. Pečicí kámen pak položíte přímo na něj. Docílíte tím lepšího tahu a také kontaktního tepla. Kámen rozžhavíte na vyšší teplotu a pizzu budete péct kratší dobu. Odměnou vám pak bude úžasně tenká a křupavá pizza jako z Neapole. Mňam! 

Máte správně rozpálený kámen?

Těsně předtím, než budete dávat pizzu na pečicí kámen, posypte ho trochou mouky. Použít můžete i kukuřičnou. Těsto se nebude lepit a vy snadno posoudíte, zda je pečicí kámen dostatečně rozpálený. Pokud mouka nezmění barvu, chvíli počkejte. Mouka musí pomalu hnědnout a rozvíjet svou vůni. V případě, že se mouka spálí, je kámen rozžhavený příliš. Kámen otřete kruhovým pohybem třikrát vlhkou utěrkou. Povrchová teplota kamene se tak sníží o 20 až 25 °C. Pokud je to nutné, postup zopakujte a kámen znovu posypte moukou. Jakmile bude kámen rozpálený tak akorát, můžete se pustit do pečení.

autorevue-cz-3-.png

Inspirujte se Itálií

Italové přesně vědí, jak připravit perfektní pizzu, na kterou budou vaši přátelé vzpomínat ještě pěkně dlouho. Kromě omáčky a surovin je důležitá také tloušťka těsta. Obecně platí, že čím tenčí je těsto pizzy, tím vyšší teplotu zahradního grilu Big Green Egg byste měli nastavit. Většina pizz o tloušťce 1 milimetr se peče při teplotě 300 až 400 °C. Pokud máte tenké těsto, je teplota 300 °C ideální. V případě, že je tloušťka těsta 2 milimetry nebo více, pečte pizzu maximálně při 250 až 275 °C. Díky tomu se těsto nespálí a navíc dostatečně propeče. Tak a teď už jen zbývá správně vytvarovat pizzu a vykouzlit perfektní omáčku. Tak dobrou chuť!

Doporučujeme

Články odjinud