Nádherný Peugeot 908 RC měl motor V12 HDi. Nový směr značky bohužel neudal

Možná už je většinou lidí zapomenut, přesto ale 908 RC zůstává jedním z nejambicióznějších konceptů Peugeotu.

Čirý luxus a nejvrcholnější příčky motorsportu jdou překvapivě dobře kombinovat. Když tedy Peugeot potřeboval schopně propagovat techniku pro třídu Le Mans prototypů (LMP1) a zároveň udržovat povědomí o svých nejluxusnějších modelech, pro pařížský autosalon v roce 2006 vytvořil honosný koncept 908 RC. Nádherně přehnanou noblesní limuzínu s veškerým komfortem, ale také závodním motorem V12 uprostřed, u níž by si dnešní marketingoví experti pomysleli „Hle, čtyřdveřové kupé!“.

Chevrolet Blazer XT-1: Řízení zadních kol i digitální štít měl už před 32 lety!

Chevrolet Blazer XT-1: Řízení zadních kol i digitální štít měl už před 32 lety!

Na jedné straně byl závodní Le Mans program s vývojem LMP1 prototypu Peugeot 908 HDi FAP, na druhé straně zase silný zájem o segment komfortních limuzín, ve kterém již dosavadní 607 potřebovala nástupce, a Peugeot si hrál s myšlenkou novinky označené 608. Touto cestou se sice francouzská značka nakonec nevydala, ve výsledku však dala alespoň vzniknout právě konceptu ohromné limuzíny 908 RC, která vše zmíněné kombinuje.

Přestože se nevracíme tak daleko do minulosti, i po 13 letech umí 908 RC po stránce techniky i designu zaujmout. Maskou nasvědčoval tehdejšímu stylu špičaté přídě, ostře řezaným světlometům a velké „tlamě“ mřížky v nárazníku. Nízkou siluetou a splývající zádí ovšem připomíná současný trend „čtyřdveřových kupé“.

Mercedes F100 z roku 1991 dokazuje, že Němci umějí předpovídat budoucnost

Mercedes F100 z roku 1991 dokazuje, že Němci umějí předpovídat budoucnost

A jednalo se o pořádný kus auta, na délku měřící 5123 mm s rozvorem dlouhým 3150 mm, zatímco šířka čítala 2154 mm a auto bylo vysoké jen 1370 mm. Rozměrné čelní okno o ploše 3 m² zasahovalo až daleko k úrovni B sloupku, odkud pokračovala panoramatická střecha. Konstrukce využívala kombinaci hliníkových slitin a uhlíkových kompozitu. Za koly s dvaceti paprsky a průměrem 20 palců vpředu a 21 vzadu se pak schovávaly karbon-keramické brzdy Brembo, kdežto podvozek vycházel z komponentů náprav Peugeotu 407.

Pokud někoho nezaujal design 908 RC, možná byl více překvapen použitou motorizací. Uprostřed napříč totiž inženýři zasadili právě dvojicí turbodmychadel přeplňovaný naftový V12 o objemu 5,5 litru z Le Mans závoďáku 908 HDi FAP. I zde byl tedy motor vybaven dvojicí filtrů pevných částic, poukazující na čistou cestu výkonných dieselů. Ostatně na Le Mans vyrazil Peugeot do boje proti Audi a jeho začínající nadvládě TDI strojů.

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

Takto před 30 lety vypadal Renault Mégane. Jeho výbava ohromí i dnes

Síla tedy limuzíně 908 RC v žádném případě nechyběla. Dvanáctiválec uložený v pomocném trubkovém rámu produkoval výkon 522 kW (710 koní) a točivý moment 1200 N.m. Převod směrem na zadní kola měla na starost šestistupňová sekvenční převodovka. Těžko říct, jestli Peugeot u konceptu provedl opravdové testování, uváděná maximální rychlost 908 RC však dosahovala hodnoty kolem 300 km/h.

Překvapivě, konceptu i přes uložení velkého dvanáctiválce doprostřed zůstal i jaksi použitelný zavazadlový prostor vzadu, a to o objemu 300 litrů. Další úložný prostor byste přitom našli pod přední kapotou, kde čítal objem 220 litrů.

BMW schovává v tajném archivu M5 Touring V12. Možná už nikdy nevyjede

BMW schovává v tajném archivu M5 Touring V12. Možná už nikdy nevyjede

Architekturou kabina připomíná myšlenky hojně využívané v dnešní produkci. Jasná je absence velkého počtu fyzických tlačítek, kdy měl většinu funkcí vozu řidič ovládat přes středový dotykový displej infotainmentu a digitálnímu zpracování neunikla ani přístrojová kaplička. Pár tlačítek ovšem stále zbylo na multifunkčním volantu nebo kolem voliče převodovky.

Ovládání funkcí přes displej bylo použito i pro pasažéry vzadu, kde se mezi sedadly objevil menší dotykový displej, kopírující rozhraní vepředu. Čtveřice anatomických sedaček pak byla vyvedena v šedé kůži, stejně jako další části interiéru, kdežto zbytek interiéru doplnilo dubové dřevo.

Mazda Mono-Posto: Když v Japonsku vzpomínali na 50. léta

Mazda Mono-Posto: Když v Japonsku vzpomínali na 50. léta

Po premiéře v Paříži v roce 2006 se Peugeot 908 RC ukázal ještě na další řadě autosalonů a motoristických akcí. Možná přispěl svou troškou k rozvoji budoucích modelů, výrazně poukázal na působení značky v motorsportu i na poli komfortních modelů, nakonec je ale silným zástupcem dlouhé výstřední éry, kdy Peugeot neměl v kategorii konceptů skoro žádné zábrany.

TEST Volkswagen Grand California 680: Dovolená na Slovensku jezdící, spící

Volkswagen Grand California 680

Největší obytný Volkswagen měří na délku skoro sedm metrů, přitom ale jezdí jako klasická dodávka. Jeho schopnosti jsme vyrazili prověřit na Slovensko.

dnes | Vladimír Kadera
Za volantem nové Toyoty Yaris: Hybrid s třemi válci nelže a má skvělý podvozek!

Toyota Yaris 1.5 Hybrid

Čtvrtá generace yarisu je v Evropě nejdůležitějším modelem značky. Pro Čechy navíc zajímavá i tím, že se bude nově vyrábět u nás u Kolína. S novinkou jsme se mohli blíže seznámit na prázdných silnicích v okolí Bruselu.

11.  8.  2020 | Michal Dokoupil | 65 příspěvků
TEST Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4: Jak roztomilý Japonec vyzrál na EU

Suzuki Ignis 1.2 DualJet Hybrid 4x4

Zatímco řada evropských automobilek šíří názor, že malá SUV a crossovery pohon 4x4 nepotřebují, Suzuki se s tím nepáře a v modelu Ignis jej nabízí. Po nedávné modernizaci dokonce s hybridním pohonem, který je pro daný model jedinou možností.

9.  8.  2020 | Jan Mička | 55 příspěvků