Peugeot 308, nástupce úspěšné třistasedmičky již příští rok

Model 307, bestseller automobilky Peugeot, je na trhu již poměrně dlouho. I přes facelift, který prodělal, se jeho podíl na trhu zmenšuje, a tak je Peugeot nucen vyvíjet jeho nástupce. Přes původní záměr uvést nový model v roce 2008, rozhodla automobilka tento krok uspíšit, a tak se třistaosmička objeví na trhu již na konci roku příštího. Výstavní premiéru by si měl produkční model odbýt příští rok na autosalonu ve Frankfurtu.

Nový model bude po všech stránkách větší a silnější a s poměrně výraznými změnami. Délka vzroste o 40 mm na 4 250 mm, výška by měla zůstat zhruba stejná a na šířky se rozroste také o 40 mm. Model 308 bude postaven na zcela nové podvozkové platformě, kterou bude poté využívat jak Peugeot, tak i Citroen.

Novinkou u tohoto modelu bude speciální verze ve stylu Golfu Cross. Půjde o model se zvýšenou světlou výškou a náhonem na všechna kola. Techniku tohoto náhonu si Peugeot "vypůjčí" z Mitsubishi Outlander. Další karosářské varianty, mimo 5D hatchback, budou kombi, kabriolet a coupé-cabrio. Spekuluje se také o malém MPV na bázi nového modelu.

Pod kapotou nového modelu se objeví jak inovované, tak nové motory. Nejsilnějším motorem bude v počátku naftový čtyřválec o objemu 2,2 litru s výkonem 125 kW (170 k) a také šestnáctistovka s přímým vstřikem paliva, kterou Peugeot vyvinul společně s BMW. Motorová nabídka bude nabízet i další motory o výkonech 75 až 170 koní. Vrcholnou verzi pak bude přeplňovaný model RS s výkonem přes 154 kW (210 k).

Zdá se, že Peugeot do toho hodlá pořádně šlápnout a nabídnout v kompaktní třídě zase něco navíc. Máme se na co těšit.

TEST Lexus LC 500: Socha na kolech, precizní řidičský nástroj. Má chybu?

Lexus LC 500

Velké kupé od Lexusu má být dokonale vybroušeným, mistrovským dílem japonského automobilového průmyslu. Pro nás je ale podstatný i fakt, že má naprosto úchvatný pětilitrový osmiválec bez přeplňování!

19.  7.  2018 | Milan Lažanský | 51 příspěvků
TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

17.  7.  2018 | Jan Mička | 34 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků