Peugeot 307 SW HDI: pojízdný obývák (megatest)

138 komentářů

Denisa
28. února • 16:53

zdravím chci se zeptat chci koupit peugeota 307 SW HDI 1.6 má najeto 185tis.km za 140tisíc poradí mi někdo zda za ty peníze to není moc kilometrů mám 3 děti a potřebuji jezdit bezpečně:-O

Radek
15. března • 11:50

Po dlouhém shánění auta v perfektním stavu jsem si koupil dodávku Renault 2.0 DCi od prvního a velmi pečlivého majitele s prokazatelným nájezdem 112 tis. Člověk se o auto vzorně staral a olej pravidelně měnil po 15 tis km. Auto jezdilo výborně, tichoučké a bylo zcela bez problémů.
Brzo po koupi mě napadla šílenost, nechat si vozidlo nachipovat. Našel jsem kontakt na pána Tunera severně od Brna, říkejme mu třeba Powered by.
Po příjezdu nás očekával v notebookem v ruce venku před garáží. Pána tunera jsem požádal, že chci úpravu provést jen mírně a decentně, aby to nebylo na úkor životnosti. Napíchl se a cca 25 minut Tunil. Mezitím jsem si vyslechl, jak to málokdo umí..
Na moji otázku o kolik upravil hodnoty, krouťák a výkon mi odpovědět neuměl. Chápu, že auto nebylo na brzdě, ale čekal jsem aspoň, že mi řekne orientačně o kolik to posunul.
Poté zůstal připojen a jelo se na zkušební jízdu. Zkušební jízda probíhala tak, že mi říkal na jaké mám jet otáčky /1800/ a rychlostní stupeň, poté prudce šlápnout plyn, na max otáčky a to se v různých režimech opakovalo.
Po ukončení testování jsme měli auto v normálním režimu a zátěži. Už jsme se vraceli pána Tunera odvézt zpět. ke garáži či jeho firmě. Najednou jsem zacítil, že dole auto změnilo zvuk, bylo hlučnější a naráz něco začalo mírně vibrovat. Původně jsem si myslel, že nějak dodatečně změnil předvstřik apod. Auto jsem si vyzkoušel a hned druhý den jsem mu volal, že se s tím nedá kvůli vibracím jezdit. Dohodli jsme se, že mi dá vše do původního stavu a továrního nastavení. To relativně ochotně o víkendu provedl a dokonce mi vrátil i 4 tis. korun. Auto jsem opět odzkoušel, ale vibrace bohužel nezmizely. Následující den jsem mu volal, že problém stále přetrvává s dotazem, jestli je jeho firma na tyto případy pojištěna. Vysmál se mi. Řekl mi že se jedná o auto, který má něco najeto a že je asi načatá dvojhmota. Diskuzi, že auto před jeho zásahem bylo v pořádku pan Tuner nepřipouští. Pánovi Tunerovi jsem pěkně poděkoval a dohodl jsem se s odborníkem, který se za moje peníze pokusí dát auto do pořádku po tomto neautorizovaném zásahu. Proto Vám všem chci doporučit, nechejte si tam sériové nastavení. Auto s chipem jelo trochu líp, dřív se rozjelo, ale reakce na plyn v horní části byla šíleně citlivá, jako by někdo natvrdo utáhl plynové lanko, ale od spodní poloviny plynu dolu se s chipem vůbec nic nedělo. Při sériovém nastavení se auto rozjíždí pěkně plynule. Těch pár kW navíc Vám za to fakt nestojí. Teď už jen čekám co servis zjistí a co mě to všechno bude stát.
R

me
26. září • 19:52

Tak Vam vsem pekne dekuju za prispevky vztahujici se k Peugeotu 307SW. Ze jich ale bylo
To si kurna nemuzete skocit nekam do hospody a pekne se vykecat u piva o tom vasem chipovani, TDI, PD, cerveny pismenka, necerveny pismenka a tuhle diskusi nechat pro tristasedmickovyho pazouta?

Gema
22. března • 8:48

Děkuji za zajímavý server s testy automobilů. Nalezl jsem ho pozdě, ale přece. Kupujeme nový vůz a pomáhá mi ve výběru, ale po přečtení všech příspěvků si mi z toho točí hlava. Přečet jsem řadu Vašich testů a poté v prodejnách auta prohlédli a vyzkoušeli testovací jízdu. Ze všech vozidel zatím vykrastalizoval Peugeot 307 SW 2,0 HDi 110k, ale Váš test a následné diskuze mne uvrhly ve zmatek. Jak je to tedy s tou spotřebou, není to také ovlivněno tím částicovým filtrem, neplatí toto vozidlo daň ve formě vyšší spotřeby za nízké či nulové emise pevných částic. V článku jsem se o tomto filtru moc nedozvěděl, např. o jeho životnosti a tím jeho případné výměně a nákladnosti této výměny v budoucnosti, zda je tato motorizace dodávána i bez tohoto filtru apod. To test Citroenu Xsara Picasso byl více obsažnější a zdělnější. Přesto děkuji za dobré testy a prosím zdali mi může někdo odpovědět

Jano
18. listopadu • 22:18

Vážení,

absolútna väčšina príspevkov v tejto diskusii je bezpredmetná, o ničom a mimo témy, ktorou je Peugeot 307SW 2.0 HDi. Nezmyselné žabo-myšie spory o spotrebe, výkone krútiacom momente HDi vs. TDi.... ako malé deti.
Neviem, aké sú ceny dieslových motorov v Čechách, ale podľa mňa, ak mám 700 - 800 tis. Sk na to či ono dieselové auto v plnej výbave, tak mi je absolútne fuk, či to spotrebuje 5,3 alebo 6,7 l/ 100km. Ide mi hlavne o dobrý pocit z jazdy, o dobrý krútiaci moment pri nízkych otáčkach, o perfektný výhľad z auta (307SW s velikánskym čelným sklom a fantastickým strešným oknom), o vynikajúcu stabilitu vozidla na ceste, o pohodlné sedenie v sedadle 307-čky, o príjemné nastavenie automatickej sektorovej klimatizácie, o dobrú hudbu z nejakého dobrého CD a hlavne o príjemnú spoločnosť mojej spojucestujúcej na vedľajšom sedadle.... Ale to väčšine pisateľov v tejto "akože diskusii" asi nič nehovorí. Je mi to úprimne ľúto, lebo si myslím, že takéto diskusie by mohli mať väčší zmysel a možno by mohli niekomu aj pomôcť napríklad pri rozhodovaní.
A tak si aj naďalej navzájom trhajte vlasy, škaredo si nadávajte, pľujte po sebe a vymýšľajte nezmyselné bájky o tom, že niekto má toľko kilowattov a nie toľko...
A o ohováraní a neobjektivite ani nevravím. Polovička z vás, akože kritikov a odporcov, by si tento Peugeot HDi (alebo iný francúzsky diesel) s radosťou kúpila, len sa obávate že sa vám najbližší kamaráti a známi vysmejú, pričom pravým dôvodom tohto "výsmechu" by bola čistá závisť. Áno je to tak, lebo Oktávku či Golf TDi môže mať hocktorý pako...

Johny
14. prosince • 16:06

Jano, děkuji Ti za ušetření psaní reakce.

Něco podobného jsem totiž chtěl napsat též, takže si mi ušetřil práci.

Mám 307SW  s "málo výkoným a strašně žravým"  2.0HDI 110k. S autem jsem zatím maximálně spokojen a už jsem zjistil, že když s ním jedu opravdu dálku, tak nejsem tak rozlámaný, jako z předchozích aut. Je opravdu pohodlný a je jedno, jestli nás jede 2 nebo 5 s hromadou zavazadel. To se mi třeba nikdy ve fábii RS nepovedlo...

PS: Při výběru vozu jsem přemýšlel i o Oktavii, ale vnitřní prostor, pohodlí, bezpečnost  ale také vzhled, výbava a střešní okno - a bylo to jasné...

AutoRecenze.cz
15. listopadu • 11:31

Zkuste se mrknout zde, je toho tam celkem dost,
postrehy majitelu vsech moznych aut
. www.AutoRecenze.cz

ETERIC
10. listopadu • 0:57

Diagnoza: CHIPaři

Touha po vykonu je neuroza. Chipovat, svym zpusobem znamena uziti chipu jako drogy pro odstraneni komplexu. Subjektu pozadujicimu chipovani se po aplikaci chipu pro zvyseni vykonu dostavuji euforicky slastne pocity, dojde totiz okamzitemu uspokojeni nutkave potreby vykonu. Tyto stavy pozdeji prechazeji do zavislosti na chipu, indikatory zavislosti jsou vzdy ve vsech pripadech stejne: subjekt uvazuje jednostrane, argumentuje zaujate, je zvysena drazdivost, subjekt odmita jezdit nechipovanym vozem.

Zavislost jde resit.
Metoda stejne vykonnych vozu: S uspechem lze aplikovat lecbu stejne vykonnymi, nicmene nechipovanymi vozy. Jde o znamy placebo efekt, v tomto pripade se subjektu nakuka, ze vuz je chipovany, ac tomu tak neni. Subjekt je tedy presvedcen o chipovanosti vozu a postupne ztraci zajem o samotny chip. Je nutno podotknout, ze tuto formu lecby zavislosti je nutno pouzit jen do doby, nez dojde k uplne adaptaci (viz. dale) na chip, jinak je bezuspesna. A je nutno pouzit metodu vykonnejsich vozu.
Metoda vykonnejsich vozu: Leceni tezsich, nebo opakovanych zavislosti (resp. adaptaci) je slozitejsi. Nespornou vyhodou ale je, ze ji lze pouzit i u adaptovanych chiparu. Zhusta vsak vyzaduje investice do podstatne vykonnejsich nechipovanych vozu, nez ma dispozici subjekt. Nevyhodou je, ze ne vsichni chipari na ni svymi financemi dosahnou.

Upozorneni: nikdy se nesnazte zavisleho presvedcovat, ze chipovani neni spravne a ze by teto aktivity mel nechat. Mohlo by to vest ke zvyseni agresivity zavisleho, v krajnim pripade i k fyzicke inzultaci. Toto bylo experimentalne overeno na dostatecne velkem vzorku zavislych.

Velmi zavaznym problemem chipovani je, ze se casem snizuje ucinek aplikace chipu (resp. subjekt se na zvyseny vykon adaptuje), pak bohuzel dochazi ke zvratu a frustraci. Delka adaptace je u kazdeho subjektu jina, nelze ji presne urcit, nektery jedinec se neadaptuje nikdy, nektery je schonen prodelat i vice adaptaci v pomerne kratkem casovem useku.

Navic, adaptace muze byt ovlivnena velkym mnozstvim promennych, napr.:
A) absolutnim prirustkem v kW (nutno presne zmerit, protoze jinak se nelze chlubit),
B) zvysenim relativnim pretizeni pri akceleraci (prirustek G lze indikovat instalaci citlive osoby s pokud mozno plnym mocovym mechyrem, kratkou mocovou trubici a to je dulezite, se zvysenym sklonem k inkontineci do interieru vozu, po durazne akceleraci nasleduje zmereni diametru mokreho mista a vyhodnoceni),
c) popripade i jinymi...

Jak jiz bylo receno, po adaptaci tedy dochazi k nasledne frustraci. Tento stav se dostavuje u 85% subjektu. Lze tedy odvodit, ze priblizne 15% jedincu je neadaptabilnich a velmi pravdepodobne nikdy nezazije frustraci z vymodleneho chipu. Cili, tato skupina je dale ekonomicky nezajimava, je totiz nepravdepodobne, ze by v blizke dobe opet chipovali. Durazny marketing a podpora prodeje by mel smerovat zejmena na spolehlive adaptovane a zavisle jedince, zejmena schopne prodelat nekolik adaptaci za sebou. Na techto jedincich lze velmi rychle profitovat, lze navic ocekavat, ze budou informace o chipovani a pozdeji i samotne chipy sirit k budoucim perspektivnim zavislym. Je znacnou vyhodu, ze tak budou cinit bez naroku na financni ohodnoceni a na nejvice exponovanych mistech.

Zaverem: problematika chipovani je velmi slozita a velikost tohoto clanku je nedostatecna k komplexnimu zhodnoceni dane problematiky.

Leonardo Cupranek
10. listopadu • 14:36

Tak a ted ta pulka naroda, co ma v aute chip, se chytne za hlavu a pujde si ho nechat odstranit. Takhle jasne jim to jeste nikdo nevysvetlil !

Jen jestli ten napor v tech tuningovych firmach zvladnou. Asi budou muset makat na 3 smeny. Chudaci - zrovna pred Vanocema!

A kolik nam tu vznikne nezamestnanych, az vsichni od ABT, pres Irmscher az po ProjektZwo zbankrotujou!

Uvaha pana ETERICe urcite podniti Skodu a cely VW koncern, jestli od 1.8T 110kW upravou ridici jednotky (tedy chipem) odvozovat verzi 132kW. Jestli by ted radeji nemeli produkci Octavie RS uplne zrusit. A nebo tam dat poradnej nepreplnovanej trilitr, uplne bez chipu - tedy pro jistotu s karburatorem, krotoze v kazde ridici jednotce nejakej chip je a diky tomu by mohla vzniknout zavislost.

Vlastne mozna je 99.999 procent naroda zavislejch na vykonu, protoze jinak by si vsichni kupovali Fabii 1.2, nebo pokud mozno jeste neco linejsiho. Kazdej, kdo si koupi cokoli silnejsiho, je psychopat a mel by se lecit. Po meste by meli jezdit prislusnici specialnich jednotek ETERIC a podobne jedince rovnou zavirat do blazincu.

No a pokud si nekdo u takoveho auta necha vykon zvysit (tedy udela TO SAME, co delaji automobilky, kdyz prodavaji podobne motory naladene na ruzny vykon), to uz je fakt snad rovnou na fyzickou likvidaci! Ani argumenty, ze jde o nejlevneji porizeny kW vykonu, ani argumenty o nizsi spotrebe, ani argumenty, ze vykonnejsi motor si do daneho auta jiz proste od vyrobce koupit nemohli - zadne tyto argumenty jiz nemohou zvratit spravedlivy hnev pracujiciho lidu a jeho zelezne pesti jmenem ETERIC.

ETERIC
11. listopadu • 14:37

Presne takovou hysterickou reakci jsem od tebe cekal. Nezklamal jsi mne, opet jsi nedokazal prekrocit svuj stin.

Dobre minena rada nakonec: Vis, ne vzdy je dobre na sebe vsechno hned vykecat, stavas se pak snadnym tercem pro kohokoliv a pokud to nechapes, pak je kazda rada draha.

Leonardo Cupranek
11. listopadu • 19:58

Jeste ze mam tak dobreho psychoanalytika. Kolik si uctujes? Me to prijde k nezaplaceni !

Carlos
12. listopadu • 8:29

to Leo: nevim, ale i me se zda trochu hloupe, si koupit vuz relativne slaby a potom se s nim doma ruzne popelit a neco na nem bastlit. Bylo popsano mnoho pripadu spatneho provedeni chipu. Ja znam osobne minimalne 5 lidi a to v automobilovem odvetvi nepracuju. Je to velka sazka do loterie. Chci vykon kupuju napr. Subaru Impreza WRX, chci nizkou spotrebu, kupuju 1.9 TDI 81 kW atd. Stejne je hloupe si myslet, ze naftak bude rychlik. O BMW 330d tu psat nechci, pisu o autech co si normalni clovek muze dovolit. Mimochodem 330i ho natre kdy bude chtit. Jedna se i o mnozstvi vyuzitelnych otacek.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Leonardo Cupranek
12. listopadu • 20:52

Jednak se s tim clovek nebastli a nepopeli doma, ale da to (pokud mozno zavedene a seriozni) tuningove firme. A nemusi to preci byt jen "relativne slabe" auto. Octavia RS slaba urcite neni a chip ji jeste o dost pomuze. Ze by TDI 110kW bylo vylozene slabe, to se mi take nezda a take mu cip velmi pomuze. A nejde jen o nejaky spickovy vrchol vykonu ve vysokych otackach - naopak hlavnim prinosem je zlepseni prubehu kroutaku a vykonu (zplosteni krivky), takze nakonec clovek motor toci (a tim opotrebovava) mene, protoze podstatne drive radi. To ma priznivy vliv i na spotrebu. O relativne male nebezpecnosti chipu svedci i to, ze jej nektere automobilky prostrednioctvym svych znackovych prodejcu primo nabizeji. U oficialnich prodejcu Opelu tak muzete koupit chip od Steinmetze (treba u Srby), pri koupi VW ci Audi (treba v Porche Praha) si muzet rovnou nechat nainstalovat chip od ABT. I mnoho oficialnich prodejcu Skody (ale bez jejiho vedomi) nabizi rovnou do novych aut chip.
Proste stejne jako u jineho zbozi zalezi, jestli to kupujete od nezname garazove firmicky o jednom cloveku, nebo jestli to koupite od zavedene a seriozni firmy.

theo
14. listopadu • 18:19

to Leonardo Cupránek: Ty jsi ale ortodoxní monologista

Leonardo Cupranek
12. listopadu • 9:24

Samozrejme, ze s chipem mohou byt problemy. Chce si to (jako u vseho) vybrat (treba podle diskusi "uzivatelu" chipu) osvedcenou a seriozni firmu, ktera v pripade problemu napriklad vse uvede do puvodniho stavu a vrati penize. Rozhodnuti o pouziti chipu je samozrejme vzdy na zvazeni. Pokud nekdo chce Octavii a pritom chce co nejvykonnejsi motor, proste mu nezbyva, nez si koupit Octavii RS 132kW a chipnout ji na dejme tomu 154kW.

Pokud nekdo chce Toledo v dieselu (protoze najede rocne hodne kilometru), a pritom chce jezdit relativne svizne, tak si proste musi koupit 1.9 TDI 110kW a chipnout ho na tech cca 140kW.

Ja bych duvody k tunovani rozdelil ne dva zakladni:

- jsou lidi, kteri si vyberou nejake auto, koupi ho s nejsilnejsim dostupnym motorem a chteji jeste vice (bud hned, nebo k tomu dojdou az casem)

- jsou lidi, kteri si nekoupi tu nejsilnejsi variantu a casem chteji neco silnejsiho. U nich hraje roli i to, ze vykon ziskany chipem je levnejsi, nez priplatit si za vykonnejsi motor. Kdyz si vezmete, jak se lisi cena Octavie TDI 66 a 81kW, je ta kalkulace jasna. Motory se lisi pouze vstrikovacimi tryskami (novejsi TDI 66kW uz maji i VTG), ktere stoji par tisic. Takze za par korun mate z 66kW udelane 81kW. No a pak to za dalsich par korun muzete chipnout treba na 105kW. Kde jinde sezenete auto s tak nizkou spotrebou a tak vysokym vykonem za tak malo penez?

Samozrejme majitele "ochipovanych" aut se take lisi tim, jestli zvyseny vykon pouzivaji stale (tech ale bude drtiva mensina - nikdo vykon nad 100kW nepouziva "stale", at jej ma diky cipu, ci diky trilitru), nebo jestli ho pouzivaji jen obcas (pri predjizdeni), popripade ho maji jen jako "bezpecnostni" rezervu. Nekteri tuneri dokonce nabizeji instalaci prepinace do interieru, kterym muzete prepinat mezi puvodnim a "chipovanym" nastavenim.

A take nerozumim, cim myslite "auto, ktere si normalni clovek muze dovolit". Je to Octavia TDI za 500000? Je to Leon TDI za 820000Kc? Je to Zafira za 600000? Je to BMW nad milion? Kde je ta hranice? Pokud "normalnim" clovekem myslite cloveka s prumernym prijmem (cca 15000 hrubeho), tak ten si muze dovolit (zejmena pokud ma 2 deti a zenu na materske) tak akorat nejakou ojetinu a problemy mu dela i zaplaceni povinneho ruceni nebo dokonce i zaplaceni plne nadrze. Naopak znam par lidi, kteri maji treba petkoveho bavoraka a prijdou mi taky uplne normalni. Takze definovat "normalniho cloveka" asi moc nejde.

ETERIC
12. listopadu • 14:53

S chipem problemy? Vazne jo? To neni mozny, s chipem prece nemuzou byt problemy...

Hm,hm, seriozni firma, vrati penize a jeste vsechno uvedene do puvodniho stavu (zapomnel si jeste dodat, ze ty penize budou vracet s usmevem na tvari a se srdcem na dlani). Tak to je fajn, to je jak v pohadce, konec dobry, vsechno dobre.

Prepinacek v interieru mezi puvodnim a nepuvodnim nastavenim, pan Jekyl a Hyde?

Snaha o definici "normalniho cloveka" je taky taky dost hyper, jen tak dal hochu, libis se mi.

S tebou bych chtel mit dvojdomek.

Leonardo Cupranek
12. listopadu • 20:28

Ja to ale (kupodivu) myslel vazne.
Doba pokrocila a v tomto stoleti jiz nefrci garazove firmicky o jednom cloveku, naopak etablovalo se zde nekolik stabilnich ladicskych firem. Zcela jiste lze konstatovat, ze existuje neco jako "Top-10" ceskych tuningovych firem, ktere jsou zarukou solidnosti a kvality. Nechci tvrdit, ze cipovani je absolutne bez rizika, ale to neni nic.
Tyto zavedene firmy nejenze garantuji uvedeni auta do puvodniho stavu a vraceni penez v pripade nespokojenosti, dokonce vam treba do vaseho vlastniho auta na urcitou dobu pujci upravenou ridici jednotku. Vy si ji vyzkousite a kdyz se vam to libi, tak Vam ji po zaplaceni nechaj. Tyto zavedene firmy si pomerne uzkostlive strezi svoji reputaci. Kvalita jejich prace se totiz casto probira na tuningovych srazech i v diskusich na tunerskych strankach. Jakykoli problem se pomerne rychle roznese a to si nemohou dovolit. Ale samozrejme i dnes je mozne nechat si to na kolene udelat od kamarada za bura a to urcite riziko je. Vy uz jste snad udelal nejakou spatnou zkusenost, ze tak pochybujete? Co to bylo za firmu? Vas negativni postoj si totiz nedovedu vysvetlit jinak, nez "traumatem z detstvi".

O bezpecnosti chiptuningu svedci i to, ze jej nabizeji k novym autum i nekteri "znackovi" autorizovani prodejci (i prodejci Skody). Vetsinou sice bez vedomi materske automobilky, ale ani to neni vzdy pravdou - ke kazdemu VW ci Audi si u nas muzete oficialne koupit chiptuning treba od ABT. Opel preci take oficialne nabizi chiptuning od firmy Steinmetz a to i k novym autum, treba u oficialniho distrubutora Srby.


Nevim, jestli prepinani je Jekyl a Hyde. Nekterym lidem to tak vyhovuje, ale ja to taky nechapu. Vzdyt staci jezdit na pulplyn ci si dat tenisak pod plynovy pedal a vyjde to nastejno. Toto si zrejme porizuji alibisti, kteri chteji mit jistotu, ze auto nepretezuji, ale presto chteji mit moznost zmacknout si "cervene tlacitko". Ja tomu nerozumim, ale proti gustu...

Jestli jste to cetl dobre, ja se o zadnou definici "normalniho cloveka" nepokousel. Prave naopak! Tvrdil jsem, ze to definovat nelze!

Ja Vas chapu. Ja bych nechtel mit dvojdomek s nikym, ani s Vami, ani s Pithartem.

 

MHPlus
12. listopadu • 15:15

Ten přepínač jsem viděl - v řídící jednotce jsou 2 paměti a procesor dostává data z té, která je aktivní.

Moderní řídící jednotky bez EPROM na vás! Většina "chiptunerů" s pájkou pak bude moci zavřít krám...

Leonardo Cupranek
12. listopadu • 19:13

Jojo, tak nejak to asi funguje. Ale je to reseni jen pro alibisty. Stejne tak staci proste nejezdit na plny plyn, resp dat si pod pedal tenisovy micek )

Kdyz uz mit v aute "cervene tlacitko", tak radeji na nitro (nebo propan) ci pridavne chlazeni intercooleru (vodni mlhou, nebo radeji stlacenym CO2), nez na prepinani epromek.

Jo, bez modernich ridicich jednotek by zcela evidentne 90% tuneru bylo v kyblu. Asi i vic. Tech tuneru, kteri umeji i neco vic, nez prehrat soft, neni zas tak moc - ale to je dano hlavne ekonomicky : vetsina lidi chce jen chip, protoze (u turbomotoru) to proste je nejvetsi narust vykonu za nejmene penez. Kdyz si nechate dat ladene vyfukove potrubi, bude stat treba 5x tolik, co chip a narust vykonu bude desetinovy. Do toho se uz vetsine lidi nechce. To jeste tak vymenit trysky, ale uz treba vetsi cooler prijde vetsine lidi moc drahej.

A to to ti tuneri v posledni dobe maj jeste jednodussi : uz ani nepotrebuji pajku, protoze novejsi motory maj "firmware" ve flash pameti, takze staci k autu pripojit notebook a uploadovat. Ani neni potreba zvednout haubnu, natoz vyndavat ECU a letovat! Ted je to jiz opravdu ciste softwerova zalezitost. V budoucnu to treba pujde i poslat na dalku jako MMS )

 

Carlos
12. listopadu • 11:31

to Leo: toho normalniho cloveka myslim jako nekoho z nas nebo pokud mas doma na blbnuti Porsche Cayenne, tak sorry. Ale nekde si psal, ze mas Seata, ne? Takze tak jsem to myslel. No a s tim chipem si me nepresvedcil, ja bych si ho proste do auta nedal, jelikoz moznost podelani motoru je velka a nikdo ti nic neda. Cena motoru se muze velmi casto rovnat pomerne velke casti ceny vozu. Napr. moje naftove cerpadlo stoji 200 000 Kč, byl jsem takto upozornen, kdyby me napadlo lit naftu do noveho vozu, ze se na to zaruka nevztahuje. Jinak predstava, ze budu mit o tretinu vyssi vykon je pekna, ale holt nemyslim, ze budu mit z naftaka raketu - ted mam vykon 100 kW z vyroby. Radeji ale auto prodam a koupim napr. zminovanou Imprezu WRX.

Leonardo Cupranek
12. listopadu • 20:43

Ne, na hrani Porche fakt nemam )   Bohuzel!
Jo, mam Seata. Ale za tu cenu jsem s rezervou mohl mit BMW, nebo Volvo (S40 je ted za uzasnou cenu a bavoraky taky nejak polevnily)  )

Ja se te ale preci nesnazil presvedcit, aby sis auto ochipoval. To je proste vec kazdeho. Proste kdyz si nekdo ale koupi treba OctaviiRS, nebo Toledo 1.8T 132kW, tak je na vrcholu toho, co do toho auta davaj a dal se uz dostane pouze tuningem. Nehlede k tomu, ze automobilky delaj to same: Uz tady probehlo, ze 1.8T 110kW a 1.8T 132kW se lisej jen tim chipem. Tak proc si tu 1.8T 110kW nenachipovat? A proc si neupravit i tu 1.8T 132kW v OctaviiRS? Vzdyt podobny motor 1.8T ma v AudiTT ci Seatu Leon 165kW !!!
A motory 1.9TDI 66kW a 81kW se zase lisi jen tryskama. Tak proc si je za par korun nevymenit? A proc to rovnou nechipnout na nejakych 105kW, kdyz jini lide v pohode jezdi s motorem 1.9TDI 110kW chipnutym na 140kW? A bez problemu.

Ale to je samozrejme jen muj nazor, nikdo ti tam chip nebude rvat nasilim )

Jo, Impreza WRX by bodla. Ale je dost draha a zere 25 litru benzinu. Takze by me pri mem provozu za ty 3 roky, na ktery si auta tak kupuju, vysla o mnoho SET tisic draz (rozdil v porizovaci cene + rozdil dany spotrebou nejen PHM, ale treba i brzdoveho oblozeni). Ja bych fakt radeji uvazoval o  BMW 330D (kdyby to nebyla zadokolka), nebo o Alfe 156 2.4 JTD (kdyby to nebyl Ital). Ale fakt nevim, uvidim, jak na tom budu za tri roky financne a rodinne. Treba budu mit tak akorat na trabanta, clovek nikdy nevi.

ETERIC
13. listopadu • 10:26

Mylis se, BMW 3 existuje ve verzi 330xd a to je 4x4.

Leonardo Cupranek
13. listopadu • 12:22

Fakt? Tak to je skvely! Ja se v bavoracich nijak zvlast neorientuju, ale BMW 330xd zni jako uzasna volba. Sice to zere o litr vic, nez 330D a stoji to 1.2 mega, ale jinak to vypada uzasne. Ted uz staci, aby Spidla trochu zvednul pridavku na deti a mam na to...

Stardust
13. listopadu • 22:27

No, a vidis.

coxxi
9. listopadu • 23:08

...... mel bych na vas par dotazu (zejmena na redakci :)) , kdyz ste odbornici...

1) Bude se do Fabie davat 1.8T (RS) vsude to slibovali - ze bude zazehovej motor ve F. RS - a porad nic  (jinej nez  1.8T by tam tezko dali -  2.0 FSI atd.. tezko navic je stejne na hovno :)))  ?

2) Proc jsou u nas nekery auta tak predrazeny (mozna ze vsechny) ?

napr. Seat Leon Cupra R v nemecku 24 980 Euro = 800 tis

u nas stoji  "krasnych"  950 tis , asi to bude tim ze vydelavame oproti nemcum desnej balik :)

3) Vite kdy by se mohla v CR zacit prodavat Ibiza Cupra R ?? a cena ??

4) Jo a jeste jeden , daj se do 3-kovejch BMW  namontovat standartni autoradia ? misto tech jejich seriovych ? (jestli to tam de kvuli palubovce), to by me hodne zajimalo

predem thanx za odpovedi :))

ps. jo a redakce by klidne mohla udelat clanek na tema ceny aut u nas a v zahranici - a proc ? jestli se to  da zjistit u dovozcu, zajimala by me jejich rekce napr u toho Leonu Cupra R .... 

Howg :))

Carlos
10. listopadu • 8:26

to coxxi: cena je ovlivnena nekolika ciniteli, napr. u nas je vyssi sazba DPH, na neevropska auta je uvalena vyssi sazba cla - 17,1 % atd. proto je nyni lepsi vyckat s nakupem auta az na vstup do EU. Take je napr. v nemecku vetsi konkurence a musi se tedy prodejci vice snazit a tudiz udelat lepsi cenu. Napriklad jsem objevil na jistem nemeckem serveru Subaru Impreza STi za 27 500 EUR u  nas je prodejni cena 1,3 mil. Kč. Rozdil je patrny. Ja napriste podporim prodejce z EU, uz kvuli lepsimu servisu a lepsim uplatneni zaruky.

snapbar
7. listopadu • 13:39

Mam 307SW 2l/16V  v plnej vybave , na spotrebu serem , som s tym autom spokojny , ziadne problemy , ani vrzganie a buchanie ako som mal na Octavii. Nech si kto chce co chce hovori...  A keby bol este silnejsi motor , tak kupim ten a hotovo... Nejake TDI,HDI a pod. mi netrha zily...  

juro
7. listopadu • 10:18

Dnes som si vsimol celkom zaujimavu diskusiu ktora nasledovala po mojom prispevku Slope ako benzin, kde som popisoval skusenosti s SW 2.0 HDI. Ked som toho auta zbavil, vyskusal som imprezu wrx (225 konova verzia, ziadna sti ) a nedam na nu dopustit. Jediny dizel, ktory prichadzal u mna do uvahy bol uz spominany 330d, ale po prepoctoch celkovych nakladov(nielen spotreba, ale aj poistka a servis) mi vysla uspora 1000 sk mesacne. Aj ked patri bmw k mojim favoritom, jazdu v 330d alebo 330i by som v porovnani s jazdou v impreze opisal ako soferovanie cez prezervativ. A pre porovnanie rovnakeho sofera, rovnaky jazdny styl v 307 co ma stal 8 l nafty ma teraz stoji 11l bezinu98(mimo mesta je ten rozdiel mensi, v meste vacsi).A pri dlhodobej spotrebe 12.5l si imprezu uz dokazem sem tam aj pekne vychutnat a mne tych 150korun na 100km navyse zato stoji. A ked na to nebudem raz mat, tak jednoducho vymenim za skodu tdi, pretoze je to podla mna vo svojej cenovej kategorii predsa len super zvezenie. Tak nechapem preco sa tu hadate, niekde medzi 100-150 konskymi silami su dizle a najma TDI predsa len v sumare na tom lepsie,  ak ale chcem nielen zrychlenie za 6sec, ale aj adekvatne jazdne vlasnosti, tak su urcite lepsie moznosti ako nacipovana 330d, ten by som mozno favorizoval akurat na dialnicu.

Mato
7. listopadu • 11:47

Moja rec. (K tomu mozno Evo VII - je to paradox, ale ma mensi spotrebu ako STi, a je v niecom lepsie). Prajem krasny vikend.

Tomáš Vacek
5. listopadu • 14:51

Mám 307 SW HDI, 79 kW a zatím najeto asi 19.000 km. Je pravdou, že spotřeba není 5,5 l/100 km jak se píše v papírech. Já jezdím v kombinovaném provozu (častější starty, kratší vzdálenosti, delší vzdálenost, atd) asi za 6,5 l/100 km, ale navíc se zapnutou klimatizací. Předpokládám, že spotřeba po řádnem zajetí ještě klesne. Jinak si myslím, že výkon motoru je plně dostačující, dobře se s tím předjíždí. Kdo chce závodit, ať si pořídí jiný auto, třeba Octavii s 1,8T. Měl jsem před tím Octavii 1,8 a motor HDI v Peugeotu mi vyhovuje víc. Octavia se musela honě "točit". Každý motor má své pro a proti. Původně jsem chtěl VW Touran, ale když jsem viděl tu obludu a kolik chtějí za motory TDI...Myslím si, že se obecně auta VW u nás přeceňují...  

 

Maxc
5. listopadu • 20:58

Matka má 307 HDi 66kW  a jezdí dlouhodobě za 6,7l. Já mám Fabii RS a jezdím dlouhodobě s o litr menší spotřebou a to jezdím podstatně rychleji. Motory HDi jsou sice tišší, ale  zase víc žerou.

Majk
14. července • 10:54

To by som netvrdil mam tretie hdi viem aké sú to spoľahlivé a dobre motory... Mam 307 sa 2.0 79kw dlhodobá spotreba 5.5 litra nafty.. Treba pravidelne servis a vedieť jazdiť nezmar motor.. 255000km ani jedna závada...

Petr Broža
5. listopadu • 21:54

Jen potvrzujete to, co jsem napsal výše...

Huhla
6. listopadu • 10:43

U těch joudů co si tady hrajou na odborníky (TDi je hlučnější ,ale úspornější, HDi je..) se to dalo čekat, ale od p. Broži bych to nečekal. Co se takhle podívat třeba hmotnost?

Ještě že to je server je o osobácích. Už tady vidím ty řidiče avií, jak se dohadujou, že ten jejich modrej blesk je sice hluučnější, ale úspornější než FH12

Huhla

Petr Broža
6. listopadu • 11:22

"Co se takhle podívat třeba hmotnost?"

Této větě skutečně nerozumím.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
Anndy
6. listopadu • 14:14

No mozno to bolo myslene, ze pri porovnavani motora TDI o X kw s motorom HDi o X kw by bolo vhodne vziat do uvahy aj hmotnost vozidla... :D

ale mozno sa mylim...

Petr Broža
9. listopadu • 7:53

Ale vždyť ano; někde v této diskusi jsem psal, že jsem jezdil s Octavi kombi TDI 96 kW, což je hmotnostně srovnatelné auto s 307 SW.

Huhla
6. listopadu • 12:36

Huh,

no doufám že rozumíte aspoň autům . Vypadla mi tam předložka NA. A to proto, že se mi to 3x kouslo, než se mi podařilo dopovědět na váš příspěvek. Se vzrůstající zuřivostí se zkracovala délka příspěvků a klesala kontrola napsaného...

btw - f RS je skoro o 200kg lehčí. Myslím že nemusím nic dodávat...

Huhla

Maxc
6. listopadu • 13:02

Srovnávám pouze srovnatelné, Fabia RS má podle TP hmotnost 1320 kg stejně jako matky Peugeot 307 HDi (nemá SW). Když s tou 307mičkou jedu já svým stylem, rozdíl ve spotřebě je ještě vyšší, cca 1,5l.

Huhla
6. listopadu • 14:01

To je zajímavý - my se tady celou dobu bavíme o SW (subject). A ten je o 200Kg těžší. Btw, já jezdil s 406hdi (80) co má taky 1,5T za zhruba 6,5 litrů (kombinace dálnice/město). A to moje noha zdaleka nepatří k nejlehčím...

Huh

Leonardo Cupranek
6. listopadu • 9:13

Ja myslim, ze to je dano jizdnim stylem. Kdyz to prezenu, je mozne, ze jeden s TDI bude mit vyssi spotrebu, nez druhy s 2.5 benzinem. Je to extrem, ale proste zalezi na tom, jestli se clovek snazi jezdit usporne. Ja znam par lidi, kteri maji octavii 1.9 TDI 81kW a maji dlouhodobou spotrebu 4.5 bionafty. To uz je z ekonomickeho pohledu nadhera. Ale pokud rikate, ze TDI PD (Fabia) ma vyrazne nizsi spotrebu, nez HDI, pak klasicke TDI (66kW a hlavne 81kW) ma spotrebu jeste o dost nizsi (alespon pul litru). Proste pro lidi, kteri chteji relativne dynamicke auto a pritom chteji setrit, je idealni volbou TDI 81kW. A to jeste, dle zkusenosti mnoha lidi v mem okoli, neni zadny problem "upgradovat" ho treba na 103kW a pritom jezdit na levnou bionaftu (vlastne vsichni lidi, ktere znam, maji toto TDI cipnute a vsichni jezdi leta na bio). To pak je temer dokonala kombinace ekonomiky provozu a jizdnich vykonu.

Na druhou stranu spotreba plusminus litr-dva vetsinu lidi nezabije )

Juro
4. listopadu • 12:58

 Mal som rovnake auto 9 mesiacov a 20 tkm, dlhodoba spotreba 8,3l, pri pokusoch o rychlejsiu jazdu na dialnici 170 km 11l, Bratislava priemer 9. K tomu neodstranitelne vybracie v riadeni, tak som sa toho radsej zbavil. Ten interier chyti za srdce, ale nedajte sa oklamat, na ceste Vas sklame. Stryko ma SW 1,6, asi o liter vyssia spotreba, ale takisto ma problemy s chvenim volantu, ktore vrcholi pri 130kmh. HDI jednoznacne chyba vykon. A zmierit sa s usadlou jazdou s 2lirovym modernym turbodizlom je tazke.

Majk
14. července • 10:49

Ja mam 307 v hdi 2.0 79kw najazdené 255000km všetko pôvodne motor bez problémov. Žiadne také veľké spotreby ako píšete nemám.. Dlhodobo 5.5 až 5.6 litra... Mal som aj 5.0...hdi je veľmi dobrý motor... Len sa treba on starať a odmeniť sa spoľahlivosťou.. To už mám tretie hdi... Osobne budúce ak 100kw ten je top..

robert
30. října • 4:58

jak se mu to chveje co stim udelal vivazil kola

Lubos
4. listopadu • 16:44

No fujtajbl, vzdyt takovy Passat pri 180 zere mozna 8, ve meste 6-7 nebo jak to je, kubatura 1.9 .

Petr Broža
4. listopadu • 17:00

Obecně TDI mají při stejném výkonu nižší spotřebu než HDI, je to obecně přijímaná pravda  

Peter L
5. listopadu • 7:42

nedá mi aby som si nerýpol. Pri nekončiacich debatách o tom či je lepšie HDI alebo TDI tu každý chválil do neba tichý zvuk HDI oproti traktoru TDI, kultivovanejší chod HDI a ja neviem čo všetko ešte. Ale že to žerie ako benzín to tu sakra nikto nespomenul !!

V podstate som sa to dozvedel až teraz.

Petr Broža
5. listopadu • 8:27

S tím se dá jen souhlasit. HDI mají sice obecně vyrovnanější a tišší chod, nicméně vyšší spotřebu. Ostatně to samé se dá napsat i o dCi.

Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
RV
5. listopadu • 11:04

Mám Alfu 1.9 JTD 16V-103 kW a spotřeba je 6.3l/100 km a že se s Alfou nejezdí pomalu je snad jasný.

Petr Broža
5. listopadu • 11:21

Jezdil jsem s Alfou 156 JTD 103 kW, stejně jako Octavii TDI 96 kW - spotřeba TDI 5,3 l/100, spotřeba JTD o litr vyšší; jezdím se všemi auty zhruba stejně. Cesta z Prahy do Brna, popojížďky po Brně a okolí, testovací okruh, pak zpět z Brna do Prahy. U obou aut byla zapnutá klima.

Stejným stylem jízdy jsem u 1,9 dCi dosáhl v Laguně spotřeby 7,8 litru (uff), u 2,2 HDI v Citroenu 7,7 l/100 km - pravda, byl tam automat.

Staropramen
6. listopadu • 10:16

Ale no fuj! Srovnavat dokonalou Alfu s tou popelnici od skody a jeste navic vybavenou motorem ze staryho Zetoru, to gentleman nedela

Peter L
5. listopadu • 11:38

tak toto by stálo za samostatný článok - zhodnotiť vozy podľa reálnej spotreby (nie tej utopickej v techničáku), najlepšie jazdené jedným človekom. Nerozmýšlali ste o tom?  - vozov ste už testovali hodne, takže nejaká tá štatistika by sa hádam urobiť dala.

Spúste ľudí by sa asi otvorili oči.

Petr Broža
5. listopadu • 12:11

Bohužel moc srovnávat se nedá, každý test konkrétního auta by byl zatížen okolnostmi:

  • ucpané silnice (vyšší spotřeba)

  • prázdné silnice (nižší spotřeba)

  • počasí (studený motor se déle zahřívá)

  • zapnutá/vypnutá klimatizace za různých venkovních teplot

  • atd... Zkrátka to není tak jednoduché.

    bmw
    6. listopadu • 1:59

    Pozicajte 5 aut a vyrazte na cestu. Inokedy zasa dalsich 5. Pojde sa v zavese tam a spat. Celkom objektivne nie?

    Leonardo Cupranek
    5. listopadu • 16:23

    To je fakt, takhle "empiricky" se spotreba merit neda. Nikdy nepoznas, jestli je silnice mirne zkopce ci mirne dokopce, nekdy je povrch kvalitnejsi, nekdy mene, atd... To ale muzes vyloucit tim, ze testujes vzdy na stejnem useku.

    Jenze vliv ma treba i sila protivetru. Ale vliv ma i teplota, tlak ci dokonce vlhkost vzduchu! A to rozhodne ne nepodstatny.

    Taky pri porovnani spotreby dvou aut urcite hraje roli rozdilna chyba v senzorech a ukazatelich spotreby/rychlosti/otacek/...

    Petr Broža
    5. listopadu • 22:01

    Fakt je, že měřit podle palubáku se nedá; jediný možný a přesný způsob je nádrž do plna, ujet dejme tomu 300 km, dolít a podle toho změřit spotřebu. Je ale nutné dolít skutečně do plna, jako na Economy Run, kdy se už do nádrže nevešla ani kapka. Obávám se, že takový test není v podmínkám malorozpočtového webového časáku dost dobře možný - chybí čas i finance

    Lubos
    6. listopadu • 8:08

    Palubak je zakerak. Ale ja jsem uz zjistil, ze (az na extremni pripady) mi ukazuje o cca 0,5l/100km vic nez skutecnost.

    Maxc
    6. listopadu • 13:07

    Mně zase ukazuje palubák o cca 0,5l méně

    Lubos
    5. listopadu • 11:44

    Dobry napad ... inac k tomu TDi v Passate, pri 180km/h bol hodne tichy, ten traktorovy zvuk bol pocut len asi na zastavkach na krizovatke, alebo pri malych rychlostiach.

    Peter L
    5. listopadu • 11:56

    bohužiaľ Passat dosť trpí uložením motora - prejavuje sa to na hluku a vibráciách vo vnútri. V iných autách (paradoxne lacnejších), ktoré majú motor uložený opačne (Octavia, Bora, Toledo..) už tento problém nie je.  

    Lubos
    5. listopadu • 12:03

    To bol nejaky uuuplne najnovsi Passat , niekedy koncom minuleho roka.

    Leonardo Cupranek
    5. listopadu • 13:16

    Spotreba: mam obavu, ze muj dlouhodoby prumer je 8l/100km.

    Hlucnost: po instalaci nezavisleho topeni slovni spojeni "studeny start" a "klapot studeneho motoru" prestavaji existovat 

    Spis je trapne, ze do "velkeho" a "draheho" auta jako je 307SW davaji jen slaby diesel. Myslim slaby oproti o tridu a pul mensim autum typu Ibiza/Fabia.

    ETERIC
    5. listopadu • 15:23

    Covece, ty pokazde udavas jinou hodnotu, uz jsem te nekde videl tvrdit, ze mas 145 kW (myslim, ze to byl priblizne 7. - 8. mesic 2003 na www.auta.cz) a tedka zas "140", nämlich to same s "kroutakem"... Udelej si poradek v tom, jakou verzi vlastne budes pouzivat, nedela to dobrej dojem, ok? Je jen zajimave, ze ten vykon casem snizujes, paradoxne asi proto, ze 145 kW bylo na normalni lidsky mozky asi moc utopickych vid? Nezlob se, ale ja ti osobne neverim ani tech 140 kW, ani max.220 km/h na smerem Rudnou jak to kazdymu stale dokola cpes. Byl jsi vubec na brzde??? Mas grafy (ne ty z excelu)??? Dokaz to!!! Jinak jsi pro smich...
    Cus

    Leonardo Cupranek
    5. listopadu • 15:43

    Pro smich si ty a klidne se v tom kopci na Rudnou muzeme potkat. V nedeli tak v 16:30. Poznas me podle toho, ze budu ta rychle se vzdalujici tecka pred tebou v kopci.

    Udaje jsou dva proto, ze jsem byl na brzde 2x. Resp trikrat - jeste pred jakymkoli zasahem. Jeden vysledek byl 137.5 a druhej 144, tak jsem to proste zaokrouhlil. Ale i kdyby pravda nebyla nekde mezi, ale "pouze" ta nizsi, na rychlosti te vzdalujici se tecky to nepoznas, to si muzes byt jist.

    Ale pokud mam pocit, tak v teto diskusi jsem o svem vykonu nic nepsal, takze pokud na to ted nejak reagujes, tak mas dost zvlastni reakce (resp. ponekud opozdene a zcela mimo kontext).

    Stardust
    5. listopadu • 22:12

    Spravne je: 140,75 kW......cili zaokrouhleno nahoru....141 kW
    Prekvapuje me, ze si skalni tuner jako ty neohlida kazdej ten konik výkonu navic a obere se o něj, víš, tady se opravdu jedná o více než jeden kůň (0,7355 Kw = 1 K), čili o sílu potřebnou ke zdvižení břemena o hmotnosti 75 kg o jeden metr za časový úsek 1 sec.Docela by mě zajímalo, jestli bys ty osobně byl schopen krátkodobě vyvinout sílu alespoň ekvivalentní 1 k, samozrejme za podmínky, ze vystoupíš ze svého supersportu zn: Rudna220-kupa smradu, ale spíše nikoliv, takový jako ty maji totiz jen hubu plnou kecu a rychlý jsou jen za volantem a u svý starý v posteli.

    P.S. Jaký máš názor na oxymóron "úsporný sporťák"?

    Arkobad
    6. listopadu • 9:00

    Proc myslis, ze to je oxymoron? Plno automobilek uvedlo prinejmensim prototyp dieseloveho sportaku (Opel, Peugeot, ...).

    Leon TopSport/Cupra TDI 110kW ti prijdou malo sportovni? Oproti cemu?

    Je BMW 330D malo sportovni? Oproti cemu? Octavii RS? Alfe Romeo 2.0?

    Ale i benzinova auta mohou byt delana s ohledem na ekonomicnost. Je snad Audi TT malo sportovni? Ma vykon jako nepreplnovany trilitr a spotrebu bude mit vyrazne nizsi. Takze i AudiTT je oxymoron "usporny sportak". Podle tebe se sportovni auto pozna podle spotreby sto na sto? Takze nejsportovnejsi je asi tank...

    ETERIC
    6. listopadu • 12:05

    Vysvetlim nazorne rozdil mezi souslovim sportovni, resp. usporny vuz.

    Sportovni vozy – tim rozumim takove, ktere jsou vytvoreny primarne pro sport. Provozni uspornost zde neni smerodatny faktor. Tyto vyrobky jsou obecne staveny na specificke provozni podminky a pozadavky, mají urcite unikatni znaky, nektere provozni charakteristiky tu jsou tu zamerne potlaceny v prospech jinych, atd.
    * Ja sportuju hodne, ne v aute, nemam totiz sportovni vuz. Ale vim moc dobre, jaky je ohromny rozdil nabehat desitky km tydne v kvalitnich sportovnich botach renomovane znacky ve srovnani s „uspornou“ sportovni obuvi od Vietnamcu. Doporucuji vyzkouset.

    Usporne vozy – jsou staveny zejména s ohledem na nizke provozni naklady, to je hlavni kriterium. Pokud k tomu mají ještě pomerne slusny vykon, je to bonus navíc, ale o sportovnim voze stale nelze mluvit.

    K turbodieselum obecne:
    Vyhody: Vysoka ucinnost motoru, relativne nizka spotreba paliva, vysoky tocivy moment v nizkych otackach, vyhoda levnejsiho paliva (jak kde, u nas zatim).
    Nevyhody: Hluk, vibrace (zejména u 3 a 4 válců), nizsi rozsah pouzitelnych otacek, vyssi naklady na koupi vozu (jsou castecne vyrovnany vyssi cenou při prodeji ojetiny - nekdy), nutnost castejsich vymen naplni a filtru (timto tvrzenim si nejsem uplne jist), horsi ekologicke parametry, tezsi motory – z vyplývající vetsi zatizeni naprav a odlisne rozlozeni hmotnosti.

    Opravdu si stojim za tim, ze spojeni „usporny sportak“ je oxymóron.
    Kazdemu z nas je doufam jasne, ze nic na tomto svete neni zadarmo. Pokud se nekde prida, je nutne nekde zase ubrat – nelze sledovat zaroven dva cile na stejne kvalitativni urovni. Pokud se natvrdo rozhodneme preferovat vykonnost (napr. při sportu), nelze to delat usporne. Stejne tak nelze uspornym treninkem dahnout vrcholove vykonnosti. Tot vse.

    Lubos
    6. listopadu • 18:33

    Usporny se obecne (co ja vim) mysli usporny co se tyce spotreby.
    Sportovni vuz ale neni jenom o spotrebe.

    Arkobad
    6. listopadu • 13:36

    1) Nechapu, co znamena nutnost castejsich vymen naplni a filtru. On nejaky benzinak muze do servisu jeste po vice, jak 50000km? (TDI LongLife)

    2) Porizovaci cena nemusi byt nutne vyssi. A to nejen pri akcich typu "diesel za cenu benzinu". Nehlede k tomu, ze zastanci "sportovnich" aut by vyssi cena preci nemela vadit.

    3) Neslusela by "vyssi ucinnost" prave spise sportovnim autum?

    Proste zalezi na tom, cemu rikas "sportovni auto". Pokud tak rikas i treba OctaviiRS, pak BMW 330D je zcela jiste sportovnejsi!

    Pokud je benzinovy Opel Tigra ci Ford Puma "sportovni auto", pak FabiaRS je jeste sportovnejsi a Seat Leon TopSport TDI 110kW ci Golf GTI TDI 110kW jakbysmet.

    Ale mozna, ze OctaviaRS, Opel Tigra/Calibra, Peugeot 406 Coupe, atd... take nepovazujes za sportovni auta. Pokud je podle tebe sportovnim autem pouze "supersport" typu Ferari, pak ano, pak je mozne, ze neexistuje srovnatelny diesel a je pak mozno tvrdit, ze "sportovni diesel" je oxymoron. Pokud ale budes brat treba Octavii RS jako sportovni auto, pak mi dokaz, v cem je BMW 330D mene sportovni!  V cem je Alfa Romeo 156 2.4 JTD mene sportovni, nez jakekoli benzinove dvoulitrove coupe?

    ETERIC
    6. listopadu • 15:12

    ad 1) K tomuto jsem napsal jen cituji: "nutnost castejsich vymen naplni a filtru (timto tvrzenim si nejsem uplne jist)", tak tomu skutecne bylo drive, ale jelikoz me naftové motory nijak moc nezajimaji, mohl jsem se mylit, protoze evoluce pokracuje a do krve, resp. vubec, bych se o tom nehadal, proto to slovicko "nejsem si uplne jist".Protri si oci.

    ad 2) Opravdu skvely marketingovy tah, umet prodat slabsi, kourici a hlucnejsi vuz za stejnou cenu, tomu se pak rika super koupe.

    ad 3) Sluselo nesluselo, to neni otazka pro mne.

    Pro kazdeho je sportovni vuz neco jineho, proti gustu zadny disputat,ale nejdriv si ujasni pojem sportovni, totiz presneji rozdil mezi pojmem sportovni a vykonny vuz. Mezi temito pojmy totiz neni vzdy rovnitko.


    Arkobad
    6. listopadu • 16:21

    On ten diesel neni drazsi protoze je linejsi a smrdi, ale proto, ze v nem je sofistikovana technika, vysokotlake preplnovani, vysokotlake vstriky, intercooler, VTG, a podobne veci. Benzinak s takovou technikou byva jeste drazsi. 

    Nejak prestavam rozumet teto diskusi. Ani nevim, jak delit auta na "sportovni" a "vykonna". Pokud sportovnim autem byla treba Skoda Rapid/Garde (prestoze vubec nebyla vykonna) a zminovane BMW 330D podle tebe neni sportovnim autem, ale "jen" vykonnym, tak bych si asi zdovolenim radeji vzal to vykonne.

    Vetsina lidi nema na to, aby mela v garazi sportovni auto (Porsche) a vedle toho auto pro bezne pouziti. Proto pro ne je idealni volbou neco ve stylu "sportovni sedan", tedy neco jako OctaviaRS ci MondeoST220. Nebo ani treba SAAB SportSedan se vam nezda dostatecne sportovni? Ja netusim, jake mate naroky... Ja proste uznavam, ze za (pro bezneho cloveka) dostatecne sportovni je obycejny sedan se sportovnejsim.nizsim podvozkem, lepsimi brzdami (vetsi dute kotouce, lepsi brzdice), tlumici a s vykonem od 150ti koni vyse. A tam proste spada jak OctaviaRS, tak ale treba vetsina silnejsich TDI (TDI 110kW, V6 TDI, V5 TDI).

    Co je "nesportovniho" na aute, ktere ma z 0 na 100 pod 7 vterin, maximalku ma nad 220, ma dobry/tuhy sportovni podvozek, kvalitni brzdy, atd... Je pro vas nesportovni jen proto, ze ma na zadku napsano D, nebo TDI ?   To fakt nechapu.

    Ano, oproti benzinovym naslapnutym autum (pocinaje Subaru WRX a Porsche konce) je to ubohe, ale pro vetsinu lidi dostatecne. Ja chapu, ze vy mate extremne vytunovane Porsche na hrani (a nevadi vam, ze zere 30l) a na jezdeni s rodinou mate BMW X5. Ale vetsine lidi musi holt stacit "sportovni sedan".

    Podle oficialni statistiky se v CR loni prodalo pouze 4000 aut s konstrukcni rychlosti nad 210km/h. Prijde mi to podezrele malo, ale kdyby to byla pravda, velka cast z nich budou prave Bory, Golfy, Leony a Toleda TDI 110kW, BMW 320D a 330D, Mercedesy 270CDI a vyssi, atd... Kdyby vsichni ti chudaci vedeli, jak jimi majitele sportovnich Skodovek Rapidu pohrdaji, asi by ty svoje plecky dali rovnou sesrotovat. Holt, kdyz nejaky ETERIC prohlasi, ze S-coupe od mercedesu neni sportak jen proto, ze ma v sobe motor 3.2 litru CDI, tak fakt nechapu, proc si to lidi kupujou.

    ETERIC
    6. listopadu • 19:06

    Mily Arkobade, budte tak laskav a nepredhazujte te mi neco, co jsem nikdy nerekl, na to jsem dost haklivej. Naopak myslim, ze mate evidentni problem se orientovat v mem jednoduchem textu, protoze nektere veci, na ktere jsem vas uz drive upozornoval, jste vubec nevstrebal.

    Tak jeste jednou pro mene chapave: NEMAM SPORTOVNI VUZ.

    Ted jinak. Jezisi a proc si nepriznat, ze rozumnych argumentu, proc si poridit diesel motor do auta je tak zalostne malo. Jediny uznanihodny argument je jen nizsi spotreba. Ostatni nejsou.
    Zkus se nekdy podivat treba treba do GB, Jizni Korei nebo Australie (osobne jsem tam byl) a pak povidej, tam techto rachotaku moc neuvidis a vis proc??? Protoze tam ne kazdej matlak, tak jako tady, potrebuje nutne setrit kazdou korunku do prasatka.

    Dale by mne zajimal jeden fakt, kdyz jsou vsichni majitele "sportovnich a vykonnych" ropaku tak dokonale spokojeni s jeho vykonem, proc si ho 85% jeste chipuje???

    ad. Sofistikovana technika) To ale fakt na nic, kdyz potrebuju VTG, vysokotlaky vstriky, chladice vzduchu a vsechny ty dalsi drahy bejkarny jen k tomu, abych stezi drzel krok s obycejnym benzinem o stejnem obsahu. Mene je nekdy vice.

    ad. E320 CDI) Opravdu nevim, proc si to kupujou, neumim odpovedet.Muze se jednat o snobsky efekt, jine osobni preference nebo touhu zkusit neco jineho.

    PS: To Arkobad: doporucuji Vam zretelne si rozsirit obzory a pak filosofovat. Osa Evropy, natoz sveta, totiz neprotina mestecko Prahu a okolni ceske zeme.

    Peter L
    7. listopadu • 8:32

    ňo ja neviem, ale výkonný automobil (aspoň 80 kW) so spotrebou 5,5 litra bol vždy môj sen.

    A vôbec ma netrápi, že si o mne myslíš, že som socka, čo má hlboko do kapsy. Asi aj všetci ostatní, čo si kúpili TDI , HDI... sú pakovia, že?

    Arkobad
    6. listopadu • 23:24

    85% (ja odhaduju lehce pod 50%) si ho chipuje proto, ze to je za malo penez veliky prinos. Za cca 15 az 20 tisic se vykon zvysi az o 30%. To proste mnoha lidem stoji za to. Nepreplnovani benzinisti to moou odsuzovat, ale je to jen z nouze ctnost, protoze oni proste takovou moznost nemaji.

    V nemecku jsou taky tak chudy a musej setrit kazdou kacku? Ropaku tam je totiz velmi vysoke procento...

    Jak to, ze spotreba je jediny duvod? Neni take velmi uzitecne mit maximalni vykon uz v 2500ot a necekat az nekam k 6000ot jako nepreplnovany benzin? Vzdyt s dieselem se jezdi nadherne, jako by clovek mel automat : v padesati tam dam petku a pak po zbytek dne nemusim radit. Servisni prohlidky po 50000km jsou take vyhodou a to nejen z pohledu  nakladu, ale take z pohledu casu.

    Vase filosoficke PS nechapu. Asi nejsem na rozdil od vas filosof.

    Velmi by mne ale zajimalo, jakymi auty jste se v zivote svezl a co s cim porovnavate. Ja znam plno lidi, kteri byli zurivymi zastanci benzinu - tedy dokud neusedli do slusneho dieselu. Pokud ale porovnavate patnact let starou Omegu 2.5 benzin a 2.5 diesel, pak chapu, ze davate prednost benzinu. Jenze svet se za tech patnact let zmenil. A jasnym dukazem toho je rostouci podil prodanych dieselu. Lide preci nejsou idioti a ve vyspelych zemich Evropy naftaky preci nekupuji proto, ze maji hluboko do kapsy. Nekdo, kdo si koupi BMW330D, nebo Mercedes 320CDI asi nebude zrovna nekdo, kdo nema na palivo. A presto: kouknete se zrovna u techto drahych aut (BMW, Audi, Mercedes), jaky je podil benzinu a dieselu. Dieselu je naprosta vetsina! Vzdyt si take srovnejte srovnatelne, treba BMW 330 benzin a BMW 330D - vidite nejaky zasadni rozdil v jizdnich vykonech? Ja tedy vubec ne. A to pomijim fakt, ze ten 330D velice jednoduse chipete na jeste vyssi vykon a kroutak, kdezto benzin 330 ne. Proc by tedy 330 benzin mel byt "sportovni auto" a 330D ne???

    ETERIC
    7. listopadu • 8:33

    Preplnovany automobil mam take, ale s benzinovym motorem. S vykonem jsem naprosto spokojen. O prinosu za malej peniz by se dalo s uspechem polemizovat - v pripade chipovani bych pouzil dve okridlene fraze: 1)tonouci se stebla chyta a hned na to 2)z nouze ctnost. O levnych resenim mam sve mineni.

    Ad SRN) Pokud budu abstrahovat od faktu, ze cesi jsou jako narod uz vice nez 1000 let ve vleku nemcu. Lze tedy generalizovat v tom smyslu, ze trendy v CR se nemohou prilis lisit od velkeho bratra SRN - ale je stale lepsi se nechat tahnout nemci nez bolseviky.

    Ad cim jsem se svezl) trabant, wartburg, lada, Fiat uno,punto, s 105,120,130, favorit, felicia 1.3,1.6,sdi, Porsche Boxter, E 270 cdi, A8 4.2, A6 2.7T, A4 2.4, Octa sdi,mpi,tdi,1.8,1.8t, fabia,mpi,sdi, sierra 2.0,d, mondeo 1.8,2.0,td, focus 1.8, Chrysler Vision, astra 1.8,1.6,1.4,calibra 16v,omega 3.0, corsa 1.2,1.2 16v, imschrer vectra turbo, Holden Apollo, BMW 320i,325tds,530i, Passat 1.8t,tdi,Rover 75, Peugeot 205,309,405,406, Citroen xsara,xsara picasso,xantia, Renault megane,laguna,scenic, Lancia, Saab 9.3 2.0, 2.0t,vigen, Subaru legacy outback 2.5 a kupa dalsich,Honda CRV,Land Rover freelander a ted uz fakt ani nevim.

    Myslim,ze mohu smele porovnavat.

    Arkobad
    7. listopadu • 11:46

    Nechapu, v cem je majitel TDI "tonouci". TDI 110kW ma stejnych 110kW jako slavna 1.8T a dalsi kilowatty navic ziskane chipem proste jsou prijemnou premii za rozumny peniz. Chip od renomovane nemecke firmy za 18 tisic je levny pouze v porovnani se ziskanym vykonem, jinak je to dost predrazene (na to, ze to je jedna epromka). Takze fakt nechapu, v cem jsou majitele TDI tonouci a v cem je ta z nouze ctnost. Bohuzel jsem v tom seznamu nenasel moc srovnatelnych aut se srovnatelnym motorem. Zkuste BMW 330i oproti 33OD. Pred chipem budou oba motory srovnaelne, po chipu bude D vyrazne prijemnejsi. Kdyz srovnate Alfu s benzinem a srovnatelnym dieselem , jaky asi budete mit pocit? 1.9 JTD 16V 103kW oproti 1.6 benzinu je jasna, oproti 1.8 taky a pravdepodobne i oproti 2.0. A to opomijim fakt, ze JTD zvednete lehce o 30%, kdezto atmosfericky benzin ne. U VW taky - je prijemnejsi 2.5 V6 TDI 136kW (pred chipem), nebo 2.8 V6 150kW benzin? A to ten enzin je vlastne o docela dost vetsi a za nizky peniz nelze moc ladit (lze samozrejme pridat treba biturbo, ale za 200000Kc).

    ETERIC
    8. listopadu • 3:55

    Ad 330i vs 330d) Az najdete cloveka (krome Vas), ktery bude tvrdit, ze by vymenil 330i za 330d, protoze je vyrazne prijemnejsi dejte mi vedet, ano?

    Ad 2.8 V6 vs 2.5 tdi) Analogie Ad 330i vs 330d)

    Ad ostatni) No comment - nehodne reakce.

    Arkobad
    8. listopadu • 16:15

    No to vam ty lidi klidne ukazu : jsou to vsichni, kteri si

    koupili BMW 330D misto BMW 330i, vsicni, co koupili VW

    2.5TDI misto 2.8V6, vsichni, co si do Mercedesu dali motor

    CDI misto benzinu, atd... A kouknete se na silnice.

    Uvidite, ze vetsina bavoraku, medaku i audin jezdi na

    naftu. I auto se "sportovnim srdcem" jako je Alfa je na

    silnici hojne videt s JTD. Ze by si nekdo kupoval

    "sportovni" auto a pak do nej strcil "nesportovni" motor?

    Divne, ze?!?!
    U techto lidi naprosto  nelze predpokladat, ze pri

    sedmimistne sume, kterou dali za auto, maji potrebu usetrit

    mesicne par korun na palivu. To nemuzete tvrdit ani po

    desatem pivu. A rikat, ze to koupili ze snobarny, to uz

    najde ani po patnactem - bmW 330i je meminimalne stejna

    (ne-li vetsi) snobarna jako BMW 330D, ne? V techto cenovych

    relacich se pohybuji lide, kteri jsou ochotni priplatit si

    za kvalitu a komfort. Proc si tedy kupuji neco, co podle

    vas jen smrdi, vydava divne zvuky a nejede? Ze by vetsina

    uspesnych manazeru byla na hlavu padla? To by se k tomu

    uspechu asi nebyli dopracovali, ne?
    Kdyby si lidi kupovali diesely jen kvuli uspore, kazdy by

    si koupil SDI 50kW, maximalne TDI 66kW. Proc by si nekdo

    kupoval TDI 81, 96, 110kW, nebo dokonce sesti a osmivalcova

    TDI? Kdyby TDI byla takova sracka, davalo by se pouze do

    uzitkovych aut a do sluzebnich vozu nejakych poduredniku.

    Asi to ale az takova sracka nebude, kdyz se dava do

    sedmickovych bavoraku, Jaguaru, atd... To jsou auta, kde

    vzhledem k porizovaci cene uspora paliva je uplne na

    poslednim miste.

    Maxc
    9. listopadu • 16:26

    Nemůžu si pomoc, ty jseš prostě Cupránek.

    Mimochodem testoval jsem ten tvůj kopec na D5 k Loděnicům. S nečipovanou Fabii RS jsem nahoře měl 180.

    Leonardo Cupranek
    9. listopadu • 20:52

    Nevim, jestli je na FabiiRS 180km/h do kopce moc, nebo malo. Mela by byt lehci, nez Toledo, ale zase ma o 60 koni min. Ale je pravda, ze psat na neco hrde "RS", kdyz to do prudsiho kopce jede jen 180, je asi prilis nadnesene. Kazdopadne je ale Fabia RS velmi dobra koupe - je levnejsi, nez benzinovy dvoulitr, zere o dost mene a jede asi o dost lepe.

    Jen je skoda, ze ten "RS" motor davaj jen do hatchbacku, v takovem kombiku by se mi libil moc.

    Rekl bych, ze jelikoz jde motorove o vrcholnou verzi Fabie, vetsina z nich se docka chipu na takovych 120kW. Dat tam pak jeste vetsi intercooler (pokud se ale pod kapotu Fabie vubec vejde) a chladic oleje - je z toho supr kara za skvele penize. Pak uz jen privstrikovani propanu (ne ze by do TDI neslo nitro) a chlazeni intercooleru stlacenym CO2 a oxymoron "sportovni diesel" je na svete )

    Slysel jsem ale uz i o nadsencich, kteri do Fabie naroubovali motor 1.8T. Treba se diky koncernove kompatibilite dockame doby, kdy si na prani do jakehokoli koncernoveho auta budeme moct objednat (temer) jakykoli koncernovy motor. Proc by treba do Octavie nesel dat 3.2 V6 z Golfu? A proc by jako v Golfu nemel jit "upgradovat" na biturbo? A ze by to vadilo treba na STK? No, kdyz STK muze "obalkovou metodou" absolvovat kdejaka stopetka se spotrebou oleje stejnou jako spotreba benzinu...

     

    Maxc
    10. listopadu • 19:23

    Prijde mi ze 180 je tak akorat, kopec je dost prudky a Fabie ma maximalku 204. Sve mereni ale samozrejme jeste zopakuji. Na to ze mam o 60 koni slabsi auto, tak oproti tvym 220 v tom samem kopci to zas neni tak hrozne. Nevim kolik vazi tve Toledo, ale RSo ma dle TP 1320kg a ve skutecnosti 1296kg, takze rozdil nebude asi moc velky.

    Je mi jedno, ze to ma oznaceni RS, chtel jsem mensi auto s motorem TDi a tohle zvitezilo diky vyhodnemu pomeru cena/vybava/vykon a jestli se to jmenuje RS nebo GTI je mi jedno, stejne jako jsou mi ukradeny zeleny trmeny brzd apod.

    ETERIC
    10. listopadu • 0:56

    Diagnoza: CHIPaři

    Touha po vykonu je neuroza. Chipovat, svym zpusobem znamena uziti chipu jako drogy pro odstraneni komplexu. Subjektu pozadujicimu chipovani se po aplikaci chipu pro zvyseni vykonu dostavuji euforicky slastne pocity, dojde totiz okamzitemu uspokojeni nutkave potreby vykonu. Tyto stavy pozdeji prechazeji do zavislosti na chipu, indikatory zavislosti jsou vzdy ve vsech pripadech stejne: subjekt uvazuje jednostrane, argumentuje zaujate, je zvysena drazdivost, subjekt odmita jezdit nechipovanym vozem.

    Zavislost jde resit.
    Metoda stejne vykonnych vozu: S uspechem lze aplikovat lecbu stejne vykonnymi, nicmene nechipovanymi vozy. Jde o znamy placebo efekt, v tomto pripade se subjektu nakuka, ze vuz je chipovany, ac tomu tak neni. Subjekt je tedy presvedcen o chipovanosti vozu a postupne ztraci zajem o samotny chip. Je nutno podotknout, ze tuto formu lecby zavislosti je nutno pouzit jen do doby, nez dojde k uplne adaptaci (viz. dale) na chip, jinak je bezuspesna. A je nutno pouzit metodu vykonnejsich vozu.
    Metoda vykonnejsich vozu: Leceni tezsich, nebo opakovanych zavislosti (resp. adaptaci) je slozitejsi. Nespornou vyhodou ale je, ze ji lze pouzit i u adaptovanych chiparu. Zhusta vsak vyzaduje investice do podstatne vykonnejsich nechipovanych vozu, nez ma dispozici subjekt. Nevyhodou je, ze ne vsichni chipari na ni svymi financemi dosahnou.

    Upozorneni: nikdy se nesnazte zavisleho presvedcovat, ze chipovani neni spravne a ze by teto aktivity mel nechat. Mohlo by to vest ke zvyseni agresivity zavisleho, v krajnim pripade i k fyzicke inzultaci. Toto bylo experimentalne overeno na dostatecne velkem vzorku zavislych.

    Velmi zavaznym problemem chipovani je, ze se casem snizuje ucinek aplikace chipu (resp. subjekt se na zvyseny vykon adaptuje), pak bohuzel dochazi ke zvratu a frustraci. Delka adaptace je u kazdeho subjektu jina, nelze ji presne urcit, nektery jedinec se neadaptuje nikdy, nektery je schonen prodelat i vice adaptaci v pomerne kratkem casovem useku.

    Navic, adaptace muze byt ovlivnena velkym mnozstvim promennych, napr.:
    A) absolutnim prirustkem v kW (nutno presne zmerit, protoze jinak se nelze chlubit),
    B) zvysenim relativnim pretizeni pri akceleraci (prirustek G lze indikovat instalaci citlive osoby s pokud mozno plnym mocovym mechyrem, kratkou mocovou trubici a to je dulezite, se zvysenym sklonem k inkontineci do interieru vozu, po durazne akceleraci nasleduje zmereni diametru mokreho mista a vyhodnoceni),
    c) popripade i jinymi...

    Jak jiz bylo receno, po adaptaci tedy dochazi k nasledne frustraci. Tento stav se dostavuje u 85% subjektu. Lze tedy odvodit, ze priblizne 15% jedincu je neadaptabilnich a velmi pravdepodobne nikdy nezazije frustraci z vymodleneho chipu. Cili, tato skupina je dale ekonomicky nezajimava, je totiz nepravdepodobne, ze by v blizke dobe opet chipovali. Durazny marketing a podpora prodeje by mel smerovat zejmena na spolehlive adaptovane a zavisle jedince, zejmena schopne prodelat nekolik adaptaci za sebou. Na techto jedincich lze velmi rychle profitovat, lze navic ocekavat, ze budou informace o chipovani a pozdeji i samotne chipy sirit k budoucim perspektivnim zavislym. Je znacnou vyhodu, ze tak budou cinit bez naroku na financni ohodnoceni a na nejvice exponovanych mistech.

    Zaverem: problematika chipovani je velmi slozita a velikost tohoto clanku je nedostatecna k komplexnimu zhodnoceni dane problematiky.

    Arkobad
    10. listopadu • 13:56

    Na takovy prispevek lze reagovat pouze v podobne "humornem" stylu, jenze jelikoz absolutne nemam (diky zavislosti na chipu) smysl pro humor, reagovat nemohu. A to je nespravedlive!

    Arkobad
    9. listopadu • 18:57

    Ne, jsme nevlastni brachove. Ale vlastne skoro vlastni. Leonardova matka utekla s mym otcem a moje matka si pak ze soucitu vzala Leonardova otce.

    Leonardo Cupranek
    9. listopadu • 18:54

    Asi se budu muset kouknout do zrcadla.
    180 je hodne, nebo malo?

    ETERIC
    8. listopadu • 23:22

    Musim konstatovat, ze Vase posledni prispevky jsou velmi "podnetne". Pokud se budou i nadale nest ve stejnem duchu (pravdepodobne ano), tak toto je moje posledni reakce na ne. Nesouhlasim s Vami, ostatne, na to mam pravo. Presvedcovat Vas o mych nazorech nebudu, protoze v pripade Vasi osoby jsem si temer jist, ze ani racionalni argumentace by nevedla ke kompromisu, cili povazuji takovou snahu za bezpredmetnou. Mejte se fajn a uzijte si svuj naftovy vuz ve zdravi.ETERIC

    Arkobad
    8. listopadu • 23:56

    Tak to vypada, kdyz dojdou argumenty. Ucebnicovy priklad.
    Take me uz ta diskuse nebavi. Uzijte si svuj benzinovy vuz.

    ETERIC
    9. listopadu • 0:54

    Lubos
    7. listopadu • 12:31

    No, podla mna je treba porovnavat turbo vs turbo. Nie diesel turbo vs. atmosfericky benzin. Mimochodom, benzinove turbo sa da za rovnaky peniaz prechipovat na vacsi vykona rovnako ako ten diesel. Lenze vsetky tieto chipovacky su podla mna len listok do hrobu auta, pretoze pridat 30kW na vykone s tym ze sa to aj pouziva znamena enormnu zataz napriklad na klukovku. A to sa za tych asi 20tis nemeni.
    Dalsia vec je ta, ze 110kW u diesela nie je celkom to iste ako 110kW benzin. Ak by to bolo rovnake a zaroven bola vyhoda vacsieho krutiaceho momentu diesela, preco sa diesel nepouziva na pretekoch ?

    Arkobad
    7. listopadu • 14:37

    1) Navyseni vykonu se pouziva jen obcas. Preci ani majitel vykonneho trilitroveho benzinaku taky nejezdi furt s plynem na zemi.

    2) Motor nejvic nici studene starty a turbomotor navic "nevydychavani". To se tyka chipovaneho i nechipovaneho auta. Samotne opotrebeni zvysenym vykonem (pokud byl tuning udelany dobre) je oproti prvnim dvema zdrojum opotrebeni temer zanedbatelne. Nehlede k tomu, ze zivotnost motoru je natolik vysoka, ze snizeni o treba i 20% (jako ze k nemu ale dobrym chipem nedojde) vlastne nevadi. A tem, kteri si kupuji nova auta na 3 roky to uz nevadi ani nahodou. Naopak samozrejme pokud se clovek k autu chova jako prase, dupe na plyn studenemu autu, pozde radi, pretaci motor, po jizde na plny plyn to bez vydychani chcipne, leje tam levne oleje, atd.... tak takovy clovek znici uplne stejne auto chipoane i nechipovane, naftove jako benzinove jako plynove.

    3) A jeste jedna vec k teoretickemu vyssimu opotrebeni diky chipu: jak si myslite, ze se lisi jednotlive vykonove varianty dieselu? 1.9D 47kW, 1.9SDI 50kW, 1.9TDI 66kW, 1.9TDI 74kW, 1.9TDI 81kW, 1.9TDI 85kW, 1.9TDI96kW, 1.9TDI 110kW? Samozrejme, ze tam jsou hardwarove rozdily, ale vzhledem k tomu, ze i TDI 96, nebo 110kW ma stale jeste rezervu ve vykonnosti i zivotnosti (cipnutych TDI 96kW bude dost hodne a o problem temer nezavadite), proc si myslite, ze kdyz chipnete TDI 66kW na 86kW, ze ho neak neumerne opotrebovavate? Vzdyt TDI 66 a 81kW se lisi jen vstrikovacimi tryskami! Kdyz vymenite trysky (cca 8000Kc),

    dostanete se na 81kW a kdyz to chipnete, tak treba na 105kW. A riziko nejakeho problemu je zcela minimalni a za priplatek cca 20000Kc mate naftaka, kteremu se 90% benzinovych aut na nasich silnicich vykonove nevyrovna. A pokud chcete opravdu vykon vyuzivat na plno, je dobre si tam domontovt chladic oleje (kazde TDI 110kW a cast TDI 96kW ho jiz ale maji z vyroby). Samozrejme cim lepsi olej, tim lepe. Takovy 0W-40 dokaze divy.

    4) Porovnavat TDI s turbobenzinem? Proc ne. Ale na druhou stranu proc jo? Nepreplnovane diesely se uz prakticky nevyrabi, naopak preplnovanych benzinu moc neni. Pokud srovnanavam benzinove BMW 330i a dieselove 330D, delam to proto, ze proste stojej skoro stejne, jedou skoro stejne (ale D zere pulku). A zadne benzinove BMW 330T proste neexistuje.

    Maxc
    8. listopadu • 16:34

    Přijde mi že Arkobad = Leonardo Cupránek, alespoň podle názorů.

    Maxc
    8. listopadu • 20:54

    Prijde mi, ze Maxc = detektiv Stika. Alespon podle investigativnich schopnosti.

    UFO
    9. listopadu • 0:00

    Prijde mi, ze poslanec Talir = mimozemstan. Alepon podle toho talire.

    gen.Lorenc
    8. listopadu • 23:59

    Prijde mi, ze Jan Kavan = Kato. Alespon podle jeho spisu.

    Lubos
    7. listopadu • 15:07

    1) Myslel jsem to v souvislosti se sportovnim vozem tudiz i primerenou jizdou k tomu
    2) v pripade tech TDI ano, pravda, myslel jsem to ponekud jinak, konkretne ... Saab 9000, 2.3 z cca 220k na 320k, pokud se nevymeni klikovka, tak ten motor vic nez 20tisic km nevydrzi. Resp. ten hridel. A to neni jedina zmena. Ale uznavam je to ponekud brutalni tuning, ale cca v tom smyslu jsem to myslel.
    3) zalezi asi na provedeni prechipovani ... pokud se vlastne udela jenom to co ve fabrice .. proc ne, ale nejsem si jist, ze tomu tak vzdycky je ... nevim.
    4) no protoze byla rec o sportovnich vozech (v mem chapani zavody) ... kdyz pominu maly rozsah otacek, jiste se da sportovne jezdit i s turbodieselem, do urcite miry, jenomze, s atmosferickym dieselem ne. Proste ten solidni vykon a kroutak tomu dieselu dava dmychadlo.
    Ale jinak to s tou cenou beru. Imho jde sportovne jezdit i s dieselem, taky s wanklem, elektromobilem, tryskacem, bicyklem, nebo s konem. Moto-sport neni jenom o motoru, a uz vubec ne o spotrebe. Sveho casu dokonce primo v F1 se museli delat usporne motory

    matuS
    6. listopadu • 19:35

    eteric> kedy si bol naposledy v australii? donedavna tam ropakov naozaj nebolo, konieckoncov nafta je minimalne o 10centov drahsia ako regular unleaded, na ktory tam jazdi vacsina aut.

    ale s prichodom CDI, HDI a pod je ich cim dalej tym viac, najme u SUV

    Leonardo Cupranek
    5. listopadu • 23:01

    Teda jeste ze tu mame takovy odusevnely ombudsmany, kteri vse moudre uvedou na pravou miru a vsechny zaradi do tech sprvnych skatulek. Kdebychom bez nich byli!

    ETERIC
    5. listopadu • 18:45

    Jses padlej na hlavu ze jo??? Opravdu si myslis,ze se necham vyprovokovat jednim narcistnim, ehm, jak to rici slusne, troubou??? No comment hochu. Nejsem zase tak starej, ale jednu vec uz jsem v zivote pochopil, blbcu je vsude hojne.A ted poslouchej,specialne takovejch jako ty ja naseru kýble.Cus

    Arkobad
    5. listopadu • 23:04

    Ale nasral sis akorat do vlastni huby

    Peter L
    5. listopadu • 15:38

    a všimol si si , na koho príspevok vlastne reaguješ? Tak nabudúce tak urob.

    Peter L
    5. listopadu • 14:17

    no ty si ale iný prípad. 140 kW a ešte k tomu často využívaných nebude predsa makať zadarmo. Radšej spomeň, koľko ti žralo 66, alebo lepšie 81 kW.

    Leonardo Cupranek
    5. listopadu • 16:19

    Ja mam obavy, ze s TDI 66kW cipnutym na 85kW jsem mel spotrebu taky nad 7.

    Clovek preci jen na to musel vic slapat, aby to jelo a taky to nemelo sestikvalt.

    Rekl bych, ze na te spotrebe se take podepisuji 17'' siroka kola - na zimacich mi spotreba vzdy klesne.

    Ale PD obecne zere vic, nez klasicke TDI. Fakt nejuspornejsi asi bylo stare dobre TDI 81kW.

    Petr Broža
    5. listopadu • 14:09

    Mám 1.8T a můj dlouhodobý průměr je taky 8 l

    Carlos
    5. listopadu • 9:01

    ke to fakt, ze TDi-cka od VW zerou malo, avsak kdyz ho rano kolega nahodi, tak mam pocit, ze pojede nekam orat, to i Citroen Berlingo 1,9 D je na tom lepe. Nyni mam Mazdu 6 100 kW diesel a oproti Octavii je to neuveritelny skok, motor je tichounky i kdyz je 15 pod nulou. Oproti jinym naftakum samozrejme. Rozdil oproti benzinu uz neni takovy.

    Lubos
    4. listopadu • 11:52

    Nerozumim dvema vecem

    a) vete "Co se týče akcelerace, při orientačním měření jsme se dopracovali hodnoty zrychlení z 0 na 100 km/h 12,4 s a největší rychlosti 178 km/h, což jsou čísla odpovídající bezmála 1500 kg těžkému automobilu."

    b) proc po hodnoceni turbodieseleveho motoru se rozepisujete o velike spotrebe benzinoveho motoru. Kdyz jsem to cetl nejprve jsem nechapal, proc ma tak desivou spotrebu, kdyz je diesel. Az pak ... jenomze pak v clanku neni nic o spotrebe dieselu a nic o popisu benzinaku. Nebo jsem slepejs.

    Tomáš Votruba
    4. listopadu • 12:09

    A) Co na tom nechápete?

    B) Už je to opraveno, viz odpověď výše.

    Lubos
    4. listopadu • 16:42

    ja to pochopil tak, ze (kazdy) automobil ktery ma 1500kg ma priblizne stejne parametry ako jste namerili
    Ale asi jiz chapu, jak to bylo mysleno

    Peter L
    4. listopadu • 15:19

    vôbec ste to nemusel opravovať, ten turbodízel žere fakt ako benzín.

    LK
    4. listopadu • 13:59

    A) buď tam chybí "na" - dopracovali jsme se na hodnoty... nebo to opravdu nedává smysl

    x
    3. listopadu • 23:12

    "Při jízdě po dálnici ovšem konzumace benzinu zase stoupá".
    U motoru HDI je to opravdu na pováženou........ :-o

    X.

    Tomáš Votruba
    4. listopadu • 12:34

    To bylo myšleno spíš obecně, ale pro jistotu jsem to opravil.

    LK
    4. listopadu • 8:04

    Vy jste ještě neslyšel o novince od PSA - benzínovém turbodieselu?

    Zabijec
    4. listopadu • 8:58

    Jako stará dobrá PRAGA V3S, ta taky uměla oboje, ale jestli žrala víc benzínu nebo nafty, to fakt nevím

    mates
    3. listopadu • 14:53

    jak si stoji francouzi v posledni dobe?? co ja vim tak meli vzdycky problemy s dost nekvalitni dilenskym zpracovanim a s prevodovkami, u 206 ot plati porad, 307 je na tom uz konecne lip???? mate nekdo zkusenosti, protoze to je dnes jediny duvod proc bych do jinak nadherny 307 nesel.... dik

    Maxim
    5. listopadu • 20:17


    Peugeot 307 je jedno z nejuspěchanějších aut poslední doby, pokud máte čas - na auto.cz v diskusním fóru je téma Peugeot 307 a myslím, že spousta problému je tam identických - krásné auto, vlastně to jezdí, ale ten servis a drobné závady ....

    Je to dlouhé čtení, ale třeba tam najdete něco užitečného.  Jeden příběh našeho známého za všechny:

    V prosinci minulého roku si koupil Peugeot 307 SW benzin 2,0l s automatickou převodovkou. Od samého začátku se potýká jak s kvalitou vouzu, tak s kvalitou servisu. Několikrát měl již vůz v opravě a nyní si již není jist tím, co je v pořádku, nebot´ servis mu sice spoustu věcí vysvětlí, ale v podstatě neodstraní s tím, že je to normální chování vozu.  V prosinci mu končí záruka a  obává se, aby zbytečně něco nepřehlédl a pak jen neplatil.

    Z motorového prostoru je slyšet silné drnčení a při zvýšených otáčkách je slyšet něco jako prasklý výfuk.Již jednou mu měnili katalyzátor, prý je špatný "vlnovec ". Ale ani přes výměnu zvuk nepřestal,ale prý je to běžné- zvuk jako když jede traktor.(nyní je objednán na další výměnu katalyzátoru...)

    V návodu je psáno, že tempomat u manuální převodovky má být funkční od 40km/hod. Jemu u automatu funguje až od 68km/hod, což je prý normální, protože musí být zařazen minimálně 2 rychlostní stupeň-ale ten je zařazen prakticky od začátku jízdy,ale.....(prý je chyba v návodu)

    Z různých částí vozu se ozývá drnčení ( volant, střecha, sloupky mezi dveřmi....) Tlumiče či silentbloky také nevypadají O.K, některé přejezdy nerovností jsou dost tvrdé a hlasité .

    V podstatě spousta "maličkostí" které možná zbytečně kazí dojem z nového a dost drahého vozu.

    Většina závad, o kterých se píše na auto.cz prostě má na svém voze. A´t je to cukání sedadla řidiče- již jednou měněná kostra, leč pořád nic moc, postupně mu byly měněny všechny páčkové přepínače, zámky u obou zadních dveří- prostě se mechanicky "kously" a teď už zlobí znova, jakýsi motorek ? a spousta dalších věcí. 

    V autech se odborně pohybuje, vybírání nového vozu mu tak trvalo 2 roky (má rád italská auta, ale kvalita nic moc, ví, že Francouzi taky někdy pozlobí, ale tohle u nového vozu prostě něčekal). Když přijede do servisu se seznamem a podrobným popisem závad, už si připadá jako cvok. Naposledy mu při výměně kostry sedadla urvali loketní opěrku a poškodili zadní část  sedadla řidiče ...zjistil to druhý den , ihned reklamoval, tak se omluvili a opět objednali. Měnili mu přední brzdové kotouče-byly zvlněné (10 000km!!!)a teď  to zase vibruje do volantu, asi hnuli s kolama. Nejhorší je, že prakticky pořád od nich odchází z nějakým škrábancem v interiéru od nějakého nářadí.

    Dále NO COMMENT!

    LK
    6. listopadu • 7:30

    Ten tempomat mi přijde divný. Já mám taky popelnici od PSA (Citrouš), sice už pár let starou (nicméně 2.0i a automat je to taky), ale tempomat mi funguje opravdu od 40km/h, že by u Peugeota downgradovali a tempomat nechali až od 70km/hod? To je pak docela k ničemu (ve městě na dodržování limitu).

    Leonardo Cupranek
    6. listopadu • 8:53

    A nejde nastaveni tempomatu zmenit diagnostickym pristrojem? Muj tempomat zacina fungovat na 30km/h a rekl bych, ze by to pomoci VAG mohlo jit zmenit (snad obema smery). Ale pravda je, ze po meste (v hustsim provozu) to stejne clovek moc neuzije. Vetsinou pouziju tempomat jen az kdyz me zacne bolet pata. Nehlede k tomu, ze po meste to na sestku jede 55km/h na volnobezne otacky.

    LK
    6. listopadu • 13:35

    To mě nikdy nenapadlo, přenastavovat to, já jsem s funkcí tempomatu spokojenej (a ve městě ho docela používám, protože je snadno ovladatenej rukou (páčka podobná té od blinkrů) na zvyšování i snižování rychlosti

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    Leonardo Cupranek
    6. listopadu • 23:48

    U VW to je asi podobny. Tempomat je na pacce vlevo od volantu (blinkry) a ovladani je uplne stejne, jak ovladani pocitace (ten je zase na pacce vpravo) - je to proste takova kolibka s tlacitky plus a minus. Lze zafixovat soucasnou rychlost, rucne pridavt a ubirat, po brzdeni se vratit na puvodni rychlost, po zrychleni klesnout na puvodni rychlost.
    Ale po meste to pro mne nema smysl, protoze na petku to jede na volnobeh lehce pod padesat a na sestku to pri volnobeznych otackach ma rovnych 55km/h - takze pokud chci ject po meste a pokud neni hustsi provoz, tak proste necham traktor klapat na volnobezne otacky (asi tak 800ot.min) a ono si to drzi 55km/h. To je vlastne takovej jednoucelovej tempomat do mesta  ;=))

    Samotnej tempomat fakt pouzivam jen pri delsich strekach, az si o to rekne pata prave nohy.

    Ja nevim, po jakem meste jezdis, ale v Praze (ve spicce) si clovek tempomatu fakt moc neuzije ;-((  

    Ja spis tempomat pouzivam, kdyz chci ject (mimo mesto) ekonomicky. Pristihl jsem se totiz, ze kdyz si myslim, ze jedu konstantni rychlosti, tak ve skutecnosti stale mirne akceleruju. Takze pokud si na to vzpomenu, primerenou rychlost tam zacvaknu a jedu ekonomicky )

    krTEKK
    5. listopadu • 20:33

    tak to je husty

    masinka
    3. listopadu • 18:24

    Zpracovani je v pohode, kvalita materialu je vyztizne popsana v clanku. Co je horsi, je kvalita prevodovky, ktera se lisi, kus od kusu, neboli, jak se frantik dobre vyspi. V nekterych modelech jde razeni hladce a presne a jinde ty rychlosti musite hledat, to uz i moje stara 405 radi lip.

    K naftakum jenom tolik, je znamoze HDI se musi zajizdet delsi dobu (20t km) pak spotreba klesne na udavane hodnoty. jinak motor uz je to pomerne prestarly ajajeom cekam kdyz se i k nam na vychod zacnou dovazet adekvatni motory, tak jako to je na zapade. viz. 1,6 HDI 110 PS, 2,0 HDI 136 PS, 2,2 HDI 160 PS, atd.

    Milan M.
    4. listopadu • 16:23

    1,6 HDI 110 PS, 2,0 HDI 136 PS, 2,2 HDI 160 PS, atd. ??????

    Kde jsi to vzal ???? Co ja vim tak se tam prodává totéž co zde. VIZhttp://www.peugeot.de/ihr_peugeot/modelle/motorisierung.php?ppdb_id=134

    krTEKK
    4. listopadu • 19:41

    ten tvuj odkaz je na 406ku ! ta opravdu 2.0 HDI 100 kW nema ani v Deutschlandu.

    ale mrkni sem :

    http://www.peugeot.de/ihr_peugeot/modelle/preisliste/307_sw.pdf

    tam pisou, ze 307 SW ma i 2.0 HDI 100 kW!

     napr. SW Prémium HDI FAP 135 ( 2.0 - 100 kW )  23800 euro ...

     

     

     

    masinka
    4. listopadu • 16:50

    Spatne jsem to formuloval, ne ze se to tam hned ted prodava, ale ze se to tam v nejblizsi dobe prodavat bude a u nas az za dlouhou chvilku, jako priklad jsem chtel uvest 206 rc a 307 cc, ktere uz se na zapade nejaky cas prodavaji a u nas jeste ne, ale spatne jsem to formuloval. Takze vzhledem k poctu otazniku kteryma jsi svuj prispevek obdaril, to vypada ze jsem te pobouril, za coz se ti omlouvat nebudu, tak snad se s tim vyporadas

    Peter L
    3. listopadu • 12:07

    Citujem: Při rozjezdu však nemůžete čekat nijak ohromující „turboefekt“.

    Už tu bolo niekoľkokrát napísané, že turboefekt nerovná sa nástup turba !!

    Tá spotreba mi ale dosť vyrazila dych, asi pekne zostanem pri nemeckom motore. Za ten traktorový zvuk mi to stojí.

    Fidel Castrol
    3. listopadu • 14:44

    7-10 litrů na sto? No potěšpámbu! Za to Oktávka TDI ujede 150-200km. Tuším že i čtyřkolka Sharan jezdil v testu za podstatně míň.

    Turboefekt je prodleva v nárůstu výkonu po sešlápnutí plynu u přeplňovaných motorů. Způsobuje ji to že neroztočené turbo nedává dostatečný tlak vzduchu hned po sešlápnutí ale až po pár desetinkách sekundy poté co se turbína roztočí a dotlačí stlačený vzduch do válců. Redaktoři autorevue si tento jev nesprávně vykládají jako "spínání turba".

    Robo
    4. listopadu • 11:15

    No, môj známy má 307 - klasiku niek ombi s motorom 1.4 HDI a tam, dosahuje priemernú spotrebu v menste okolo 4.5 l nafty na 100km, čo je podľa mňa výborné. Je pravda, že nejazdí na doraz. Je ale pravda, že motor 1.4 je najnovší z ponuky.

    ETERIC
    3. listopadu • 11:00

    Ta maximalka na ten vykon teda neni nijak slavna a zrychleni jakbysmet, tedy zadna hitparada. A 79 kw a 250Nm na diesel o objemu dvou litru je dnes uz take slabsi hodnota. Co se tyce designu 307, je hezkej, ale driv se mi libil vic, postupem casu jsem otupel, ne tak u 206, ta je zajimava stale.

    PS: Ja mam takovej pocit, ze ty Peugeoty maji ty motory pocitove slaby, viz. 406 s 1.8 nebo 2.0, kdo s tim jel vi, ze na ty vykony to vubec, ale vubec nejede, oproti konkurenci (mozna je to tezkyma prevodama a vahou)

    Jan Ludvicek
    3. listopadu • 9:13

    "silnější varianta dvoulitrového turbodieselu HDI o výkonu 79 kW/108 k" - to je fakt "sila".

    No, ono 2.0 16v s vykonem 100kW taky neni na 2.0 16v zadna slava. Ale ten diesel je fakt skoro trapnej.

    Jinak se mi ale 307SW libi strasne moc. Nedavno tu bylo srovnani Octavie Combi a Stilo Wagon. Ale 307 je rozhodne nejhezci. Fakt moc prima, nadhera, atd... jen ty motory, to je fakt hruza.

    Kdybych si vybiral z tehle trech aut, urcite bych nejvic touzil po 307SW. Ale kvuli motoru bych si mozna nakonec koupil Octavii Combi RS, nebo TDI 96kW. A nebo bych si mozna pockal na novou Octavii Combi. Ale jak dlouho bych cekal a ceho bych se dockal? Jakepak asi motory daj do nove Octavie, za jak dlouho po liftbacku bude combi? A kolikpak si za to asi reknou? 1.8T 132kW mozna zrusej, protoze kdo by si pak kupoval o hodne drazsi a linejsi VW Golf Combi 2.0 FSI?

    MHPlus
    4. listopadu • 10:26

    Není možné hodnotit motory jen podle papírových údajů - motor s nižším max.výkonem může mít daleko lepší vlastnosti než motor s vyšším výkonem. Záleží na křivce kroutícího momentu a otáčkách, samozřejmě pominu-li zpřevodování a hmotnost auta...
    Třeba mně osobně nevyhovují motory, které mají při nízkých otáčkách "díru" - v recenzích se to popisuje třeba jako "výrazný nárůst nad 2000otáčkami" ap. Obávám se, že jak testovaný HDI, tak TDI-PD či tuto vlastnost nebo nectnost (jak je libo) mají.
    Jinak je pravdou, že PSA asi považuje český trh za rozvojový či co, protože se u nás zpravidla nenabízejí "lepší" motorizace - třeba v Německu do 307SW nabízí i 2.0HDi 100kW.

     

     

    Petr Broža
    4. listopadu • 13:19

    Spíš jde o to, že si tuto motorizaci stejně nikdo nekoupí. Většina lidí má stejně TDI s 66 kW, u PSA tomu nebude jinak. Pro běžného řidiče je lepší připlatit za klimu a další výbavu, než 50 tisíc za 20 kW.

    Leonardo Cupranek
    4. listopadu • 19:57

    Ja mam pocit, ze treba Toledo TDI 81kW je castejsi, nez Toledo 66kW.

    A Superb TDI 96kW je castejsi, nez TDI 74kW.

    Pokud bude trvat prihodna cena Fabie RS, treba za 2 roky bude vic Fabii RS, nez TDI 74kW.

    Octavii je take vic TDI, nez SDI, takze lide si evidentne priplaceji.

    Petr Broža
    4. listopadu • 20:40

    Jasně, ale koupí 66 kW. Mimochodem TDI 74 kW je v Superbu daleko kratší dobu než 96 kW, takže není divu, že jich moc nejezdí; a kromě toho, když si někdo kupí Superba, lze předpokládat, že už nějaké finanční zázemí má.

    Reakce pod tímto příspěvkem se už neodsazují
    Leonardo Cupranek
    4. listopadu • 22:56

    A kdyz si koupi nejakeho zabozrouta za 600000, tak zazemi nema a par desitek tisic za kloudnej motor by ho zruinovalo?

    Ale fakt koukni treba na ta Toleda - koukej jim na zadky, kdyz je potkas. Urcite je vic TDI, nez TDI. Tato jsem na Toledech zatim nevidel zadna TDI, prestoze se tam snad jiz delsi dobu davaji, ale cim dal vic potkavam i TDI - asi jim lidi zacinaji prichazet na chut ) Ty se dam davaj uz hodne dlouho.

    kobranek
    6. listopadu • 21:53

    TDI ? To je ten slavnej klapáč Tractor Diesel Inside ? A teď už si klape úplně červeně ?

    Leonardo Cupranek
    6. listopadu • 23:33

    Jo, to je presne von...

    Petr Broža
    6. listopadu • 9:25

    Octavia TDI se dá pořídit tuším už za nějakých 435 tisíc...

    MHPlus
    4. listopadu • 14:20

    Třeba ne, ne všichni Češi kupují auta jen podle ceny - já si nekoupil "Pikaču" (Picasso) zejména díky jediné naftové volbě HDi 66kW.

    Doporučujeme

    Články odjinud