Peugeot 207 1,6 HDi: komfortní maximini

(test) Stane se Peugeot 207 bestsellerem po vzoru 206ky? Zda na to má ty správné vlastnosti zkusíme zjistit v našem testu.
Seznam kapitol
  1. Slovo na úvod, Exteriér, Interiér, Zavazadelník
  2. Motor, Dynamika, Spotřeba, Jízda s Peugeotem 207
  3. Zhodnocení, Plusy a mínusy, Cena, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie (vč. nepublikovaných snímků)

Jeden z nejúspěšnějších malých kompaktů, Peugeot 206, se před nedávnem dočkal nástupce - Peugeotu 207. Novinka na sebe okamžitě strhla pozornost, protože 206ka dosáhla velkých úspěchů a bylo jasné, že navázat na její úspěchy nebude jednoduché.

První pohled odhalí, že vše zůstává ve stejných kolejích. Žádné dramatické změny designu neproběhly a tak se může na první pohled zdát, že vše je pouze větším faceliftem. Zdání ovšem klame. Nenechme se ovšem oklamat vzhledem, pod kapotou bude monoho zcela nových a bezesporu lepších věcí.

Peugeot navíc v rámci politiky „prvky větších vozů do malých” nasadil i výbavy, které byly ještě do nedávná chloubou vozů o jednu, případně dvě třídy výš.

První seznámení, které proběhlo na v květnu, ukázalo, že Peugeot 207 má v sobě ohromný potenciál stát se opět prodejním trhákem. Navíc by ho nové pojetí mohlo zbavit označení "auto pro ženy". Jak tedy obstál malý Francouz v našem testu?

Tip: Peugeot 207 dostal do vínku i novátorský benzinový motor 1,6 Turbo, přečtěte si jeho podrobné představení.

Malý velký vánoční stromeček

Základní silueta karoserie zůstala zachována a to je také jedním z důvodů, proč je občas 207 brána jen jako faceliftovaná 206. Peugeotovská velká ústa, velké a protažené přední světlomety a splývavá záď patří neodmyslitelně k dnešním vozům francouzské automobilky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Proti 206 malý vůz pořádně vyrostl a mírně překonal pomyslnou hranici kompaktů - čtyři metry. Se svou délkou 4 030 mm, šířkou 1 720 mm, výškou 1 472 mm a rozvorem 2 540 mm se zařadil mezi největší vozy svého segmentu. Velký vliv však má prodloužený zadní nárazník a pozvolněji splývavá záď. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Některé detaily zůstaly téměř nezměněny. Tvarování zádě a zadního nárazníku je téměř identické jako u 206. Naopak jiné prvky jsou zcela nové. Vnější zpětná zrcátka jsou umístněna na módních stopkách na dveřích. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Věnujme se nyní trochu předním světlometům. Ne, že by jejich tvar byl nějak revoluční, ovšem jsou vybaveny zajímavou funkci, kterou Peugeot nazývá "statické osvětlení zatáčky". Celý fígl je v tom, že pokud vytočíte kola v určitém úhlu, rozsvítí se ve světlometu malá žárovka, která osvěcuje zatáčku či křižovatku. Jedná se tak o levnější a méně náročnou technologii, která supluje adaptivní natáčecí světlomety.

Zdá se to být velmi přínosné a dobré, ovšem má to malou chybou. Přisvětlování je aktivováno již při velmi malém úhlu vytočení kol. Výsledkem je, že při jízdě i po rovné silnice stačí mírně změnit směr třeba při vyhýbáni se víku kanálu a již blikáte jako vánoční stromeček. Světla se aktivují přibližně v osmině otáčky volantu, což je vskutku brzo.

Přestože statické osvětlení zatáčky používá více automobilek, tak jen u Peugeotu jsem se setkal s tím, že rozsvícení se odehraje při tak malém úhlu vytočení kol. Jinde je potřeba kola vytočit daleko více a při běžné jízdě se vám tak nestane, že si osvětlujete chodník kolem cesty. Každopádně jde o lepší řešení než nasvěcování mlhovkami, ktere používají některé jiné automobilky. Ty mnohdy ani pořádně nesvítí tam, kam mají...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zadní světlomety nepřináší tvarově nic převratného, ovšem vytváří krásnou iluzi. Pokud jste jako náš šéfredaktor a máte rádi vzhled světlometů vybavených LE diodami, přijdete na chuť i malému Peugeotu. Ten sice LED ve světlech nemá, ale jelikož je kryt zadních světel děrovaný, tak to tak alespoň vypadá.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Malý luxus

Peugeot se nesnížil k tomu, aby do nižších výbav nasadil příliš ořezané interiéry. Zákazník tak již od základní verze získává propracovanou kabinu s poměrně solidním designem a zpracováním. Jednoduše i zde pokračuje v již zmíněném trendu „prvky z vyšších tříd do malých”. Vizuální luxus je tak dopřán každému.

Výborné materiály, výborné zpracování, výborné tvarování a ergonomie. To je interiér 207ičky. V drobném nesouladu se zbytkem je jen středový panel, který je sice výborně zpracován, ale jeho povrchová úprava nějak nekoresponduje s okolními plasty.   

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Tříramenný volant za sebou skrývá velmi povedený přístrojový panel. Kulaté, mírně vystouplé budíky vypadají velmi dobře. Navíc u vyšších výbav dostanou bíle podbarvení, které dodá více sportovního šarmu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ani v dnešní době nebývá samozřejmostí očalounit loketní opěrky. Často se tak lze setkat s tvrdým plastem na tom nejméně vhodném místě. Peugeot to vyřešil po svém. Tvrdé plasty potáhl látkou, která je poměrně silná a tak dostatečně změkčí místo, kam si opřete loket.  

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Jedním z prvků výbavy, který je u malých vozů velmi neobvyklý, je automatická dvouzónová klimatizace. Prvek dříve dostupný pouze u vozů střední a vyšší třídy dorazil do nižší střední teprve nedávno. Peugeot nabízí tuto komfortní záležitost i pro malý kompakt. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek   

Displej palubního počítače najdeme uprostřed palubní desky pod oknem. Informací je dostatek a v několika módech. V tomto ohledu patří Peugeot na špici segmentu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Panoramatická prosklená střecha už dnes patří ke standardům v nabídkách výbav všech vozů. Najdete jí i zde. Pokud jste drobná žena a bude vás za jízdy pálit do zátylku slunce, budete mít problém. Prosklenou střechu totiž kryje praktická shrnovací roletka, jejíž madlo je umístěno poměrně dost vzadu. Hodilo by se její elektrické posouvání, ale to bychom už chtěli od Peugeotu příliš...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Základním stavebním kamenem interiéru, který naleznete téměř všude, je měkčený perforovaný plast. Vytváří velmi zajímavý vizuální dojem, který bych označil za jeden z nejlepších ve své třídě. To samé platí i pro dekorace. Proužkovaný plast v kombinaci stříbrná-černá dobře doplňuje zbytek vozu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Zapomenutý kufr

V čem ovšem 207-ka zaostává je objem a variabilita zavazadlového prostoru. 270 l objemu je v dnešní době průměrnou hodnotou. Peugeot bohužel neuvádí objem po sklopení sedaček a tak nezbývá, než hádat.

Přístup do kufru je solidní, otvor je dostatečně široký a zadní dveře se vyklápí dostatečně vysoko. Nakládací hrana je sice překážkou, ale v této třídě to není žádná výjimka. Sklopením asymetricky dělených opěradel a sedáků získáme poměrně velkou plochu, která bohužel není rovná.

Celý systém sklápění sedaček je navíc velmi subtilní a svým způsobem odfláknutý. Lavice sedáků je velmi měkká a při manipulaci se mírně deformuje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Peugeot

Peugeot je největší francouzská automobilka, součást skupiny Groupe PSA a druhý největší evropský výrobce aut.

Rodinná firma vznikla už v roce 1810, roku 1858 přijala svůj typický znak. První vozítko, kterému lze říkat automobil, Peugeot vyrobil v roce 1899.

Peugeot 108 • Peugeot 208 • Peugeot 308 • Peugeot 2008 • Peugeot 3008 • Peugeot 5008 • Peugeot 508 SW • Peugeot Rifter • Peugeot Traveller • Peugeot Boxer

Následující kapitola
Seznam kapitol
  1. Slovo na úvod, Exteriér, Interiér, Zavazadelník
  2. Motor, Dynamika, Spotřeba, Jízda s Peugeotem 207
  3. Zhodnocení, Plusy a mínusy, Cena, Technické parametry
  4. Kompletní fotogalerie (vč. nepublikovaných snímků)
Poprvé za volantem Škody Octavia RS iV: Eso v rukávu spořivého manažera

Škoda Octavia RS iV

Nová Škoda Octavia RS je k mání ve třech verzích pohonu. Vyzkoušeli jsme tu, která je z pohledu techniky nejkomplikovanější.

včera | Vladimír Kadera | 69 příspěvků
S elektrickým VW ID.3 poprvé v Česku: Velký skok pro VW, problém pro ostatní?

VW ID.3 1st Edition 150 kW

Volkswagen ID.3 se na našem trhu už nějaký ten pátek prodává, vůbec první kontakt na české půdě jsme s ním však zažili až minulý týden. A vy můžete taky.

14.  9.  2020 | Jan Mička | 59 příspěvků
TEST VW California Beach vs. levná vestavba: Těžká volba dnešního hipíka?

Obytné vozy Volkswagen T6.1

Užitkový Volkswagen slaví letos sedmdesátiny. Tentokrát jsme se podívali na zoubek dvěma obytným kouskům, kdy každý razí trochu jiný přístup.

11.  9.  2020 | Vladimír Kadera | 15 příspěvků