Peugeot 1,6 Turbo: revoluční motor

(představení) Peugeot nedávno představil ostrou verzi modelu 207 s přídomkem GT. Jeho moderní agregát stojí za blížší představení.
Peugeot 1,6 Turbo: revoluční motor

Peugeot 207 GT - 1,6 Turbo

Nový čtyřválec s kódovým označením EP6DT je první jednotkou z nové skupiny benzínových motoru s přímým vstřikem paliva a ponese označení THP (Turbo High Pressure).

Motor plodem spolupráce koncernu PSA Peugeot Citroen a BMW Group. Jejím cílem bylo vyrobit malou a velmi moderní jednotku, která nabídne solidní litrový výkon, splní všechny příslušné emisní a hlukové normy, bude mít velmi příznivou spotřebu a bude mít potenciál i pro případný další vývoj.

Motor 1,6 THP 16V s objemem válců 1 598 ccm dává nejvyšší výkon 110 kW (150 k) při 5 800 ot./min a točivý moment 240 Nm při 1 400-3 500 ot./min. Malý motor s přeplňováním byl zvolen na úkor větších atmosférických. Peugeot zvolil strategii „downsizingu”, což znamená, že se větší atmosférické motory snaží nahradit menšími přeplňovanými.

Velmi nízko položené maximum točivého momentu a výkonu mají zajistit zajímavou charakteristiku, která je vhodná nejen pro sportovně laděné řidiče, ale i pro ty, kteří vyžadují maximální komfort.

Toho bylo dosaženo zavedením nových technologií, jako jsou:

  • systém přímého vstřiku paliva
  • turbokompresor Twin-Scroll
  • ventilový rozvod se dvěma vačkami s průběžným časováním
  • řízené olejového čerpadla
  • nový blok motoru

Přímý vstřik paliva

Jednou ze zásadních inovací je nasazení přímého vstřikování paliva. To umožnilo zvýšit výkon a snížit spotřebu a také omezit emise škodlivých plynů. Systém přímého vstřikování umožňuje zvýšit výkon motoru a zároveň zachovat nízkou spotřebu paliva. Velmi dobrých výsledků lze díky tomuto systému dosáhnout rovněž z pohledu emisí škodlivin.

Mechanicky poháněné vysokotlaké čerpadlo se dvěma písty, montované na konec vačkového hřídele, zásobuje vstřikovače prostřednictvím ocelové zásobovací rampy. Vysokotlaké vstřikovače rozprašují pod maximálním tlakem 120 barů palivo na přímo a bočně do spalovací komory. Díky tomu je palivová směs ve spalovací komoře rozdělena rovnoměrně a zlepšuje se spalování a chod celého motoru. Systém přímého vstřikování navíc snižuje i množství neúplně spáleného paliva, neboť  dochází k omezení poměru paliva, které přichází do kontaktu se stěnami komory.  

Stojí za povšimnutí, že tento přeplňovaný benzinový motor má poměrně vysoký kompresní poměr 10,5:1.

Turbokompresor Twin-Scroll

Jedná se o první případ, kdy je turbokompresor Twin-Scroll použitý u motoru s podobným zdvihovým objemem válců.

Jak napovídá již samotný název Twin-Scroll, jedná se v prvé řadě o to, seskupit ve výfukovém kolektoru a turbokompresoru výfuková potrubí vedoucí z válců do páru (twin).

Jeden pár potrubí shromažďuje plyny z válců 1 a 4 a druhý z válců 2 a 3 a obě dvě páteře potrubí s pulzujícím plynem následně vyúsťují do závitů (scroll). Proudící plyny se tímto způsobem spojují až na úrovni turbíny a mají tak maximální možný tlak.Takto řešené vedení výfukových plynů, které je odděluje až ke vstupu do turbíny, umožňuje lépe využít jejich dynamiku.

Odezva motoru by měla být skvělá, neboť turbo pracuje již od 1000 ot/min. Rychlost reakce, často kritizovaná u benzinových motorů s přeplňováním, se výrazně zlepšuje. Proudící výfukové plyny roztáčí turbínu až do 220 000 ot/min, ta současně pohání kompresor, který stlačuje vzduch. Upouštěcí ventil (wastegate) reaguje při překročení maximální hranice tlaku 0,8 bar.

Olejové čerpadlo s řízeným výkonem a nižší spotřeba

Čerpadlo s ozubeným věncem poháněné řetězem dodává ve všech situacích přesně nezbytný objem oleje. Díky takto optimalizovanému řízení a snížení zbytečně vynakládané energie má čerpadlo s regulovaným výkonem spotřebu až o 160 Wattů menší než klasické čerpadlo a spotřeba paliva se v kombinovaném provozu snižuje přibližně o 1 %. Při 6 000 ot/min je úspora 1,25 kW.

Vzhledem k tomu, že jsou přeplňované motory vystavovány vysoké tepelné zátěži, je v olejovém filtru zabudován výměník tepla olej/voda ovládaný řízeným termostatem, který i při plném zatížení motoru udržuje teplotu motorového oleje na  bezpečné úrovni. Navíc rychlejším ohřevem motorového oleje zkracuje výměník fázi zahřátí motoru a tím snižuje spotřebu paliva i emise. 

Inovativní konstrukce bloku motoru

Konstrukce děleného bloku motoru ze slitiny hliníku zajišťuje:

  • extrémní pevnost díky zpevňujícímu žebrování, 
  • vynikající potlačení akustických projevů, srovnatelné s daleko těžšími litinovými bloky.

Do bloku válců motoru ze slitiny hliníku jsou při výrobě vkládány litinové vložky válců. Oddělený blok hlavních ložisek je spojen přímo s blokem válců šroubovými spoji, což zajišťuje bezpečné ustavení klikové hřídele. Zvýšený točivý moment při použití turbodmychadla vyvíjí značné zatížení klikového ústrojí, z tohoto důvodu byly do oblasti hlavních ložisek vloženy výztuhy se slinuté oceli. Důraz na snížení tření byl i jedním z hlavních cílů při konstrukci klikového ústrojí, proto je blok motoru navržen tak, aby minimalizoval ztráty způsobené vibracemi od pohybu klikové hřídele a ojnic.

Grafy a obrázky

Klepněte pro větší obrázek
Graf výkonu, točivého momentu a převodů (+ legenda)
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Přímé vstřikování paliva (+ popis) --- Turbokompresor Twin-Scroll (+ popis)

Technické parametry Peugeotu 207 GT

Motor
Zdvihový objem válců (cm3 1598
Maximální výkon (kW) při ot/min 110 / 5 800
Maximální točivý moment (Nm) při ot/min 240 / 1 400
Převodovka
Počet rychlostních stupňů 5
Typ převodovky  BE4/5S
Stálý převod 19 / 72
Rychlost (km/h) při 1000 ot/min na 1. st.  8,61
2. st. 15,94
3. st. 21,77
4. st. 28,23
5. st. 34,58
Pneu a kola
Rozměry 205 / 45 R 17
Obvod pneumatiky (m) 1,879
Dynamika
Maximální rychlost (km/h) 210
   
400 m pevným startem (s)  15,9
1000 m pevným startem (s)  29,4
Zrychlení z 0 na 100 km/h (s)  8,1
   
Zrychlení z 80 na 120 km/h na 5.st. (s)  8,2
Zrychlení z 80 na 120 km/h na 4.st. (s)  6,6
Spotřeba
Městský provoz 9,3
Mimoměstský provoz 5,6
Kombinovaný provoz/CO2 7,0 / 166
 
Pohotovostní hmotnost 1 281

Peugeot

Peugeot je největší francouzská automobilka, od roku 2021 patřící do skupiny Stellantis.

Rodinná firma vznikla už v roce 1810, roku 1858 přijala svůj typický znak. První vozítko, kterému lze říkat automobil, Peugeot vyrobil v roce 1899.

Peugeot 108 • Peugeot 208 • Peugeot 308 • Peugeot 2008 • Peugeot 3008 • Peugeot 5008 • Peugeot 508 SW • Peugeot Rifter • Peugeot Traveller • Peugeot Boxer

Řídili jsme nové Porsche Taycan Cross Turismo: Letí na silnici, dovádí v terénu!

Porsche Taycan Cross Turismo

Dostali jsme příležitost vyzkoušet nový přírůstek do elektrické rodiny Porsche Taycan. Je praktičtější a neztratí se ani mimo zpevněné cesty.

včera | Stanislav Kolman | 4 příspěvky
TEST Subaru Forester 2.0ie-S ES Sport: Pozor, vezu rybičky!

Subaru Forester ES Sport

Subaru Forester se nyní prodává i ve verzi Sport. Nečekejte ale žádné turbohrátky, tohle je hraní si s barvičkami.

9.  5.  2021 | Vladimír Kadera | 2 příspěvky
TEST Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line: Bejby nebude sedět v koutě!

Hyundai i10 1.0 T-GDI N Line

Městskou krabičku se sportovním vzhledem asi nebudou všichni brát úplně vážně. V Hyundai i10 se 100koňovým přeplňovaným motorem se však skrývá víc, než se na první pohled zdá.

7.  5.  2021 | Jan Mička