Pes v autě a úmorné horko: Experti radí, jak v dnešním počasí převážet mazlíčky

S teplotami překračujícími třicítky se britští dopravní experti zaměřili na bezpečnou přepravu psů a dalších mazlíčků v autech.

Britská organizace GEM Motoring Assist, provozující asistenční službu a nabízející rady řidičům, se rozhodla s úderem letních teplot a především současných vln veder sepsat řadu tipů, jak nejlépe zajistit bezpečnou přepravu vaším mazlíčkům. Úpal při vysokých teplotách v autě totiž není problémem jen u lidí.

Parkování v Praze: Ukážeme vám, jak si s ním už nelámat hlavu. Stačí pár kliknutí!

Parkování v Praze: Ukážeme vám, jak si s ním už nelámat hlavu. Stačí pár kliknutí!

V každém případě ale platí, že nechávat psa bez dozoru v autě, byste měli zvážit až jako poslední možnost. Teploty v autě mohou za poměrně krátkou dobu vyšplhat až na 60 či 70 stupňů, i když třeba necháte pootevřená okna. I během pár minut tak hrozí zvířeti v autě nebezpečí přehřátí organismu a další následky už si zřejmě nechce nikdo představovat.

Ministr dopravy uklidňuje Česko: Dálniční známky nezdraží, dokud nebude hotová D1

Ministr dopravy uklidňuje Česko: Dálniční známky nezdraží, dokud nebude hotová D1

Rady GEM Motoring Assist:

  • Pokud je to možné, nechejte psa při vysokých vedrech raději doma.
  • Jestliže psa musíte brát sebou na cestu, zajistěte mu dostatečný a pravidelný přísun tekutin a pobyt ve stínu.
  • Také v horkých dnech převážejte psa zajištěného – v přepravce, kleci, nebo připnutého do postroje na zadních sedačkách.
  • Pokud se vám zdá, že je pes přehřátý, určitě zastavte na bezpečném místě, nechte jej vyvenčit, napít a vyvětrejte prostor auta. Psi se nepotí stejným způsobem jako lidé. Většinu potních žláz najdete na spodní straně jejich tlap a tělesnou teplotu si snižují dýcháním s vypláznutým jazykem. S vyšší tělesnou teplotou je navíc příchod symptomů úpalu u zvířat mnohem rychlejší.
  • Jestliže máte pocit, že má pes blízko k úpalu, opět zastavte na bezpečném místě, nechte psa vydýchat ve stínu či chladnějším prostředí a dopřejte mu dostatek tekutin. Pokud se začnou opravdu ukazovat příznaky přehřátí organismu (například přílišná žízeň, hluboké dýchání, zrychlený puls, horečka, zvracení, lesklé oči, malátnost), neváhejte a jeďte přímo k veterináři.
  • Pokud v horku zahlédnete psa uzavřeného v opuštěném autě, například nejčastěji na parkovišti u supermarketu, zapište si model a značku vozu, jeho barvu, registrační značku a zkuste se uvnitř obchodu najít majitele upozorněním personálu na informacích. Pokud se vám majitele nepodaří najít nebo jste v prostředí, kde je obdobný postup nemožný, zavolejte polici a případně se řiďte instrukcemi do jejich příjezdu.  
TEST Dacia Sandero 1.0 SCe Comfort: Co všechno lze mít za míň než 300 tisíc?

Dacia Sandero 1.0 SCe

Nová Dacia Sandero nám připadá tak zajímavá, že vám ji v krátkém čase servírujeme už podruhé. Tentokrát jsme vyzkoušeli běžné provedení v nejvyšší výbavě, ale zato s nejslabším motorem z celé nabídky. A bylo senzační!

dnes | Jan Mička | 2 příspěvky
TEST Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG: Kam se ještě základní GTI nevydalo

Volkswagen Golf GTI 2.0 TSI DSG

Základní Volkswagen Golf GTI byl vždy střídmou cestou ke každodennímu cestování se sklony k mírnému sportování. Teď už to tak úplně neplatí.

3.  3.  2021 | Vladimír Kadera | 26 příspěvků
TEST Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4: Nové pořádky bez prokletí

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4

Konzervativní crossover se nám proměnil ve výrazný designový povoz, který neumí nebudit emoce. Vyplatila se mu sázka na odvahu?

28.  2.  2021 | Richard Herbich | 34 příspěvků