Pes v autě a úmorné horko: Experti radí, jak v dnešním počasí převážet mazlíčky

S teplotami překračujícími třicítky se britští dopravní experti zaměřili na bezpečnou přepravu psů a dalších mazlíčků v autech.

Britská organizace GEM Motoring Assist, provozující asistenční službu a nabízející rady řidičům, se rozhodla s úderem letních teplot a především současných vln veder sepsat řadu tipů, jak nejlépe zajistit bezpečnou přepravu vaším mazlíčkům. Úpal při vysokých teplotách v autě totiž není problémem jen u lidí.

Parkování v Praze: Ukážeme vám, jak si s ním už nelámat hlavu. Stačí pár kliknutí!

Parkování v Praze: Ukážeme vám, jak si s ním už nelámat hlavu. Stačí pár kliknutí!

V každém případě ale platí, že nechávat psa bez dozoru v autě, byste měli zvážit až jako poslední možnost. Teploty v autě mohou za poměrně krátkou dobu vyšplhat až na 60 či 70 stupňů, i když třeba necháte pootevřená okna. I během pár minut tak hrozí zvířeti v autě nebezpečí přehřátí organismu a další následky už si zřejmě nechce nikdo představovat.

Ministr dopravy uklidňuje Česko: Dálniční známky nezdraží, dokud nebude hotová D1

Ministr dopravy uklidňuje Česko: Dálniční známky nezdraží, dokud nebude hotová D1

Rady GEM Motoring Assist:

  • Pokud je to možné, nechejte psa při vysokých vedrech raději doma.
  • Jestliže psa musíte brát sebou na cestu, zajistěte mu dostatečný a pravidelný přísun tekutin a pobyt ve stínu.
  • Také v horkých dnech převážejte psa zajištěného – v přepravce, kleci, nebo připnutého do postroje na zadních sedačkách.
  • Pokud se vám zdá, že je pes přehřátý, určitě zastavte na bezpečném místě, nechte jej vyvenčit, napít a vyvětrejte prostor auta. Psi se nepotí stejným způsobem jako lidé. Většinu potních žláz najdete na spodní straně jejich tlap a tělesnou teplotu si snižují dýcháním s vypláznutým jazykem. S vyšší tělesnou teplotou je navíc příchod symptomů úpalu u zvířat mnohem rychlejší.
  • Jestliže máte pocit, že má pes blízko k úpalu, opět zastavte na bezpečném místě, nechte psa vydýchat ve stínu či chladnějším prostředí a dopřejte mu dostatek tekutin. Pokud se začnou opravdu ukazovat příznaky přehřátí organismu (například přílišná žízeň, hluboké dýchání, zrychlený puls, horečka, zvracení, lesklé oči, malátnost), neváhejte a jeďte přímo k veterináři.
  • Pokud v horku zahlédnete psa uzavřeného v opuštěném autě, například nejčastěji na parkovišti u supermarketu, zapište si model a značku vozu, jeho barvu, registrační značku a zkuste se uvnitř obchodu najít majitele upozorněním personálu na informacích. Pokud se vám majitele nepodaří najít nebo jste v prostředí, kde je obdobný postup nemožný, zavolejte polici a případně se řiďte instrukcemi do jejich příjezdu.  
Minitest Honda HR-V 1.5 VTEC Sport: Uhájí vyšší cenu slušnou dynamikou?

Honda HR-V 1.5 VTEC Sport

Honda se rozhodla ještě více zatraktivnit svůj crossover HR-V a jeho nabídku rozšířila i o verzi Sport. Podívali jsme se jí na zoubek s převodovkou CVT i s klasickou šaltpákou.

17.  10.  2019 | Vladimír Kadera | 18 příspěvků
TEST BMW M2 Competition M-DCT: Jednoduše to nejlepší

BMW M2 Competition M-DCT

S německými výkonovými válkami podpořenými opulentním luxusem a bezpečností se ze scény potichu vypařil důraz kladený na tu nejdůležitější esenci sportovních aut – lehkost. M2 Competition tento trend vysloveně neboří, protože je ale u BMW nejmenší, na odkaz staré školy úplně nezapomněla.

15.  10.  2019 | Miro Mihálik
TEST Peugeot 508 SW GT 2.0 BlueHDi EAT8: Cena za design

Peugeot 508 SW GT 2.0 HDi EAT8

Kombi varianta nové 508 je pohledný a jemně avantgardní vůz, však také po zásluze získal letos ocenění Red Dot Design Award. Není to ale jediná jeho cena za design. Cenu za design totiž zaplatí i zákazníci. Jak fakticky, tak především v přeneseném významu.

13.  10.  2019 | Petr Schnagl | 105 příspěvků