Perličky a kuriozity: víte, kolik lze vymáčknout z traktoru?

Chcete se na našich stránkách taky trošku pobavit? Od této chvíle vám budeme pravidelně přinášet peprné zprávičky o kuriózních poruchách, řidičské patáliích a zážitcích z exotických krajů. Dnešní várku rozhodně nevynechejte - Stovkou v traktůrku - Pokuta pro hříšníky, sladká koule pro poctivce - 6 měsíců vězení a 1000 let bez řidičáku. Čtěte pouze u nás!
Perličky a kuriozity: víte, kolik lze vymáčknout z traktoru?

V životě řidiče, zvláště toho českého, se nenajde mnoho chvil, které by mu vykouzlily úsměv na tváři. Mnohem častěji se setkáváme se situacemi, které nám zvedají žluč. Jednou jsou to nepříjemní úředníci, po druhé děravé silnice, po třetí neméně děravé zákony. Abychom však na svět zpoza volantu nenahlíželi pouze v černých barvách, rozhodli jsme se založit na stránkách Autorevue novou (pomyslnou) rubriku, jejímž účelem bude přinášet zajímavosti trochu jiného ražení, než jste byli doposud zvyklí, nahlížet na existující rádoby seriózní problémy specifickým úhlem pohledu.

Terčem naší kritiky se tak mnohdy stanou i méně veselé záležitosti, jenž postavíme do jiného světla aplikací ironie. Někdy budeme trochu škodolibí a pousmějeme se nad patáliemi kolegů řidičů z rozličných zemí. Nemineme stahování modelů automobilů s nefunkčními brzdami, upadajícími výfuky či samovolně vystřelujícími airbagy. Zavítáme do exotických krajů, poučíme se z nezvyklých postupů cizokrajných orgánů a nevynecháme samozřejmě ani výstřelky jejich českých ekvivalentů. Týden co týden budeme přinášet nejzajímavější informace ze světa automobilismu, které není vždy potřeba brát úplně vážně. Příště již v kolonce krátkých zpráv (bleskovek), která je aktualizována denně.


Stovkou v traktůrku

Klepněte pro větší obrázekBelgický farmář Marc Veys nestačil žasnout, když jednoho rána objevil ve své poštovní schránce dopis zaslaný nizozemskou policií. Ještě více se však podivil, když z útrob dopisu vytáhl fotografii jeho stařičkého traktoru doplněnou vzkazem od policejního úředníka. Ten farmáři ukládal povinnost zaplatit 1700 Kč pokuty za to, že byl kamerou přistižen, jak si to se svým traktůrkem frčí téměř stokilometrovou rychlostí po výpadovce z nizozemského města. Nebylo by na tom nic divného, kdyby se místo farmářova přestupku nenacházelo více jak 250 km od jeho domova a maximální rychlost jeho pracovního stroje nedosahovala pouhých 10 km/h.

Šokovaný farmář se rozhodl domoci pravdy přímo na příslušném policejním oddělení. Svůj domnělý přestupek tam komentoval slovy: „Nechápu, jak mohu být pokutován za rychlou jízdu v místě, které jsem v životě neviděl. Navíc můj traktor jede maximálně desetikilometrovou rychlostí a to jen z kopce a podporou větru v zádech.“ Leč úředníci zůstali neoblomní. Korunu celému případu nakonec nasadil vrchní velitel stanice, který nejenže neakceptoval farmářovy námitky, nýbrž pobouřen jeho drzostí navýšil pokutu na rovné 3000 Kč.


Pokuta pro hříšníky, sladká koule pro poctivce

Klepněte pro větší obrázekSladká odměna čeká nyní na maďarské řidiče, kteří respektují zákon. Obdrží ji v rámci uplatňování nové strategie maďarské policie, která se rozhodla specifickým způsobem motivovat řidiče k dodržování zákona o silničním provozu. Zatímco hříšníci cestující vozem bez zapnutého pásu či s mobilním telefonem u ucha zaplatí policistům nemalou pokutu, poctivci budou zastaveni a obdarováni sladkou „Mozartovou koulí“. Ty si maďarská policie nechala vyrobit u jedné rakouské firmy speciálně pro tento účel. Policie věří, že se jí díky této progresivní metodě podaří snížit počet řidičů porušujících zákon.


6 měsíců vězení a 1000 let bez řidičáku

Klepněte pro větší obrázekTak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne, praví notoricky známé přísloví a nejlépe tak vystihuje příběh mladého Američana Raymonda George Morgana. Ten se stal v průběhu několika let noční můrou úředníků v jednom malém americkém městě. Raymond „proslulý“ svou nezkrotnou vášní v porušování předpisů pravidelně předstupoval před přestupkovou komisi, aby udiven vyslechl vždy stejná obvinění a zatížen pokutou vyrazil vstříc dalším dobrodružstvím – přestupkům. Když se však Raymod ocitl na úřadě po třicáté, došla úředníkům tvořícím přestupkovou komisi trpělivost a sáhli k nejtvrdším opatřením. Raymondovu „kariéru“ nenapravitelného řidiče nakonec ukončil šesti měsíční pobyt ve vězení a zákaz řízení motorových vozidel do roku 3003. Nebohý Raymond si tak na další legální projížďku ve svém voze nějaký ten pátek počká.

TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 18 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků
TEST Lada Vesta SW Cross: Mnohem lepší, než by měla být!

Lada Vesta SW Cross

Přestože jsou vozy Lada na českých silnicích jako doma už celá desetiletí, potkat, nebo ještě lépe řídit nejnovější modely, není zase tak snadné. A víte co? Je to velká škoda…

10.  7.  2018 | Jan Mička | 207 příspěvků