Perlička: fotografie HUMMERu z Invexu

Tento mastodont není obyčejným autem. Blíž to má možná k tanku či vlaku. Pokud si myslíte, že je to off-road, budete mít z části pravdu, své schopnosti však prokáže až na místech, kde ostatní už ztrácí dech. Hummer - pýcha americké armády a taky herce Arnolda Schwarzeneggera, který se významnou měrou zasloužil o jeho sériovou produkci a rozšíření mezi "obyčejný" lid.

Ten, kdo byl minulý týden na Invexu, mohl být příjemně překvapen. Na IT veletrhu, což už je samo o sobě paradoxní, se potloukalo více automobilů, ale že tam narazíme zrovna na legendu tohoto formátu, to by nám nevěřil nikdo. Nikomu ale nic jiného nezbude. Máme to zdokumentováno. Abyste si uvědomili, s čím máte na fotografiích níže tu čest, neodpustíme si něco málo technických údajů.

Pod kapotou vozu pracuje přeplňovaný vznětový osmiválec objemu 6,5 l s výkonem 145 kW (195 k) a impozantním točivým momentem 583 Nm, což mu uděluje maximální rychlost 134 km/h a zrychlení z 0 - 100 km/h za 18 s při pohotovostní hmotnosti 3,5 tuny. Spotřebu výrobce neudává, pohybuje se však od 20 litrů v běžném provozu po 50 litrů nafty při jízdě v terénu. Spotřebě odpovídá i velikost palivové nádrže: 95 litrů je základní objem, dalších 64 litrů tvoří rezerva. Délka tohoto "drobečka" je 4800 mm, výška 1845 mm a šířka 2 195 mm (!). Pokud o něj budete chtít pečovat ve své vlastní garáži, připravte si okolo 4 500 000 Kč. To už za to stojí, nemyslíte?

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Neznáme auto, které by za jízdy vyzařovalo tolik sebevědomí.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Byť je Hummer pro čtyři osoby, přebytek prostoru uvnitř rozhodně
nenabízí.

Fotografie: Martin Čavrnoch a Jan Rosenauer

TEST Volvo XC40 D4 AWD: Mistr prvního opojení

Volvo XC40 D4 AWD

Na rozdíl od modelů XC60 a XC90 je nové Volvo XC40 postaveno na platformě CMA, určené pro kompaktní vozy. Narostlo však do takových rozměrů, že jedna ze stálic nabídky může přestat dávat smysl.

včera | Jan Mička | 12 příspěvků
TEST Škoda Fabia edition R5: Lehká ochutnávka možností

Škoda Fabia edition R5

Civilní edice sportovní Fabie R5 v mnohém naznačuje, jak dobrá by mohla být sériová malá ostrá škodovka. Přesto se nedá zcela vyhnout myšlence, že tohle je tak trochu promarněná příležitost.

15.  7.  2018 | Miro Mihálik | 20 příspěvků
Minitest Mazda MX-5 RF: Řidičská bohyně s kovovou čepicí

Mazda MX-5 RF (minitest)

Není to zdaleka poprvé, co Mazda pro legendární roadster MX-5 nabízí alternativu s pevnou střechou. Aktuální generace na to jde dost odlišně než předchůdci.

12.  7.  2018 | Milan Lažanský | 21 příspěvků