Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Oproti plechovým diskům mají alu kola na první pohled výhodu hlavně ve své estetičnosti a ve svém moderním vzhledu. Jaké další výhody od nich ale můžeme očekávat? A jak je to s jejich údržbou?
Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Zima je za dveřmi a kromě výměny pneumatik je třeba myslet i na výměnu hliníkových disků za některý typ alu kol, které jsou vůči mrazu mnohem odolnější než disky bez speciální povrchové úpravy, kterým hrozí koroze. Ta může vést až k úniku vzduchu z pneumatiky.

Jakých výhod se můžeme od alu kol dočkat?

Hliníkovým kolům se dostalo obliby už v 80. letech zejména díky jejich vzhledu. Velmi dobře se totiž odlévají a dávají tak výrobcům možnosti ve výrobě nezměrného množství stylů. Disky z Al slitiny s vysokým podílem magnézia jsou navíc i mimořádně lehké, což se projevuje zvýšením dynamiky akcelerace i brzdění. Oproti plechovým diskům se alu kola nedeformují při jízdě v náročnějších podmínkách a zároveň lépe odvádí z kritických komponentů (např. brzd) teplo.

Při přezouvání pak uvítáte možnost výměny celého kola včetně pneumatiky. V praxi to znamená vlastnit dvě sady kol (jednu na letní a druhou na zimní sezónu) s tím, že se pokaždé vymění jedna za druhou. S tím odpadá potřeba měnit zvlášť kolo a zvlášť pneumatiku, díky čemuž ušetříte spoustu času při návštěvě autoservisu.

Klepněte pro větší obrázek

Jak v zimě o alu kola správně pečovat?

Na zimní údržbu jsou bezpochyby vhodnější kola s méně paprsky. Všechna kola je několikrát za zimu vhodné opatrně očistit vodou nebo speciálními přípravky v závislosti na jejich typu. Důvodem jsou nejen posypové materiály, se kterými v zimě přicházejí kola dennodenně do styku, ale i sněhová břečka. Případné oděrky je pak vhodné ošetřit přípravky k tomu určenými, aby se nerozšiřovaly.

Jak a kde sehnat kvalitní disky opravdu nejlevněji?

Chcete-li pořídit kvalitní, ale přesto levná alu kola, tak doporučujeme nákup přímo u dodavatele disků do ČR, kterým je společnost Racing Line CZ, která má obrovské zásoby alu kol pro všechny typy automobilů a nabízí i možnost nákupu přímo pro koncové zákazníky ve svém e-shopu – Alukola-Obchod.cz. K nákupu vám zdarma přibalí i kompletní montážní příslušenství v hodnotě 900 Kč. Před samotným nákupem máte navíc i možnost si disky prohlédnout v konfigurátoru alu kol, takže po nasazení na vaše auto budou disky vypadat přesně tak, jak jste si představovali.

Za volantem Porsche Cayenne Coupé: Podvozek už zase čaruje a kouzlí!

Porsche Cayenne Coupé (první svezení)

Méně auta, praktičnosti i místa na zadních sedadlech, ale zato s vyšší cenou. To je ve zkratce druhá karosářská verze modelu Cayenne s poněkud nepatřičným přídomkem Coupé, která právě zakotvila na českém trhu. Ideální příležitost svézt se…

včera | Miro Mihálik | 9 příspěvků
TEST Range Rover Evoque P250: Stojí tvrdohlavý nezmar za skoro 2 miliony?

Range Rover Evoque P250

Range Rover si prostě nedá říct a i do městského crossoveru nabízí všemožnou výbavu do terénu. Je tolik kilogramů navíc opravdu potřeba? A poradí si s tím mild-hybridní pohon?

21.  7.  2019 | Vladimír Kadera | 16 příspěvků
TEST Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI: Když dva nedělají totéž

Opel Combo Life 1.2 Turbo a Van XL 1.5 CDTI

Opel Combo pochází z kvarteta rodných bratrů, kteří se s obměnami prodávají pod značkami PSA i Toyoty. Je tedy nasnadě, že v odpovídajících verzích se nebudou výrazně lišit. Což je do značné míry pravda, avšak rozdíly se najdou a užitková verze se od osobních modelů liší víc, než by se na první pohled zdálo.

18.  7.  2019 | Petr Schnagl | 11 příspěvků