Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Oproti plechovým diskům mají alu kola na první pohled výhodu hlavně ve své estetičnosti a ve svém moderním vzhledu. Jaké další výhody od nich ale můžeme očekávat? A jak je to s jejich údržbou?
Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Zima je za dveřmi a kromě výměny pneumatik je třeba myslet i na výměnu hliníkových disků za některý typ alu kol, které jsou vůči mrazu mnohem odolnější než disky bez speciální povrchové úpravy, kterým hrozí koroze. Ta může vést až k úniku vzduchu z pneumatiky.

Jakých výhod se můžeme od alu kol dočkat?

Hliníkovým kolům se dostalo obliby už v 80. letech zejména díky jejich vzhledu. Velmi dobře se totiž odlévají a dávají tak výrobcům možnosti ve výrobě nezměrného množství stylů. Disky z Al slitiny s vysokým podílem magnézia jsou navíc i mimořádně lehké, což se projevuje zvýšením dynamiky akcelerace i brzdění. Oproti plechovým diskům se alu kola nedeformují při jízdě v náročnějších podmínkách a zároveň lépe odvádí z kritických komponentů (např. brzd) teplo.

Při přezouvání pak uvítáte možnost výměny celého kola včetně pneumatiky. V praxi to znamená vlastnit dvě sady kol (jednu na letní a druhou na zimní sezónu) s tím, že se pokaždé vymění jedna za druhou. S tím odpadá potřeba měnit zvlášť kolo a zvlášť pneumatiku, díky čemuž ušetříte spoustu času při návštěvě autoservisu.

Klepněte pro větší obrázek

Jak v zimě o alu kola správně pečovat?

Na zimní údržbu jsou bezpochyby vhodnější kola s méně paprsky. Všechna kola je několikrát za zimu vhodné opatrně očistit vodou nebo speciálními přípravky v závislosti na jejich typu. Důvodem jsou nejen posypové materiály, se kterými v zimě přicházejí kola dennodenně do styku, ale i sněhová břečka. Případné oděrky je pak vhodné ošetřit přípravky k tomu určenými, aby se nerozšiřovaly.

Jak a kde sehnat kvalitní disky opravdu nejlevněji?

Chcete-li pořídit kvalitní, ale přesto levná alu kola, tak doporučujeme nákup přímo u dodavatele disků do ČR, kterým je společnost Racing Line CZ, která má obrovské zásoby alu kol pro všechny typy automobilů a nabízí i možnost nákupu přímo pro koncové zákazníky ve svém e-shopu – Alukola-Obchod.cz. K nákupu vám zdarma přibalí i kompletní montážní příslušenství v hodnotě 900 Kč. Před samotným nákupem máte navíc i možnost si disky prohlédnout v konfigurátoru alu kol, takže po nasazení na vaše auto budou disky vypadat přesně tak, jak jste si představovali.

Minitest VW Amarok 3.0 TDI V6 4Motion Aventura: Všech pick-upů král

VW Amarok 3.0 TDI/190 kW 4M (minitest)

Volkswagen, nikoli bez souvislosti s novým emisním měřícím cyklem WLPT, pozměnil motorovou nabídku svého již deset let sloužícího pick-upu Amarok, který nyní nabízí v podstatě jediný motor. Nebojte se, jsou to dobré zprávy.

21.  3.  2019 | Petr Schnagl | 46 příspěvků
Minitest Renault Kadjar 1.3 TCe: Malé srdce, velké odhodlání

Renault Kadjar 1.3 TCe (minitest)

Kadjar se v přívalu nových crossoverů možná poněkud ztrácí. O to více ale zaujme, když začnete zkoumat, co je za tou nenápadnou fasádu. A to i malé třináctistovce navzdory, protože funguje pozoruhodně dobře.

19.  3.  2019 | Miro Mihálik | 13 příspěvků
Minitest Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid 2WD: Napravení reputace?

Honda CR-V 2.0 i-MMD Hybrid (minitest)

Honda se u nové generace modelu CR-V vzdala naftového motoru. Alternativou je hybrid s velice slušným výkonem 135 kW, který mě fascinoval ve více ohledech. Hlavně pak technikou.

17.  3.  2019 | Jan Mička | 37 příspěvků