Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Oproti plechovým diskům mají alu kola na první pohled výhodu hlavně ve své estetičnosti a ve svém moderním vzhledu. Jaké další výhody od nich ale můžeme očekávat? A jak je to s jejich údržbou?
Jsou alu kola správnou volbou i v zimě? A jak o ně pečovat?

Zima je za dveřmi a kromě výměny pneumatik je třeba myslet i na výměnu hliníkových disků za některý typ alu kol, které jsou vůči mrazu mnohem odolnější než disky bez speciální povrchové úpravy, kterým hrozí koroze. Ta může vést až k úniku vzduchu z pneumatiky.

Jakých výhod se můžeme od alu kol dočkat?

Hliníkovým kolům se dostalo obliby už v 80. letech zejména díky jejich vzhledu. Velmi dobře se totiž odlévají a dávají tak výrobcům možnosti ve výrobě nezměrného množství stylů. Disky z Al slitiny s vysokým podílem magnézia jsou navíc i mimořádně lehké, což se projevuje zvýšením dynamiky akcelerace i brzdění. Oproti plechovým diskům se alu kola nedeformují při jízdě v náročnějších podmínkách a zároveň lépe odvádí z kritických komponentů (např. brzd) teplo.

Při přezouvání pak uvítáte možnost výměny celého kola včetně pneumatiky. V praxi to znamená vlastnit dvě sady kol (jednu na letní a druhou na zimní sezónu) s tím, že se pokaždé vymění jedna za druhou. S tím odpadá potřeba měnit zvlášť kolo a zvlášť pneumatiku, díky čemuž ušetříte spoustu času při návštěvě autoservisu.

Klepněte pro větší obrázek

Jak v zimě o alu kola správně pečovat?

Na zimní údržbu jsou bezpochyby vhodnější kola s méně paprsky. Všechna kola je několikrát za zimu vhodné opatrně očistit vodou nebo speciálními přípravky v závislosti na jejich typu. Důvodem jsou nejen posypové materiály, se kterými v zimě přicházejí kola dennodenně do styku, ale i sněhová břečka. Případné oděrky je pak vhodné ošetřit přípravky k tomu určenými, aby se nerozšiřovaly.

Jak a kde sehnat kvalitní disky opravdu nejlevněji?

Chcete-li pořídit kvalitní, ale přesto levná alu kola, tak doporučujeme nákup přímo u dodavatele disků do ČR, kterým je společnost Racing Line CZ, která má obrovské zásoby alu kol pro všechny typy automobilů a nabízí i možnost nákupu přímo pro koncové zákazníky ve svém e-shopu – Alukola-Obchod.cz. K nákupu vám zdarma přibalí i kompletní montážní příslušenství v hodnotě 900 Kč. Před samotným nákupem máte navíc i možnost si disky prohlédnout v konfigurátoru alu kol, takže po nasazení na vaše auto budou disky vypadat přesně tak, jak jste si představovali.

TEST Mazda 2 1.5 Skyactiv-G75: Co nabídne nejlevnější zoom-zoom?

TEST Mazda 2 1.5 Skyactiv G75

Zástupce segmentu B automobilky Mazda má v Evropě opravdu tvrdou konkurenci. Co všechno dostanete za tři sta tisíc?

dnes | Vladimír Kadera | 22 příspěvků
Minitest Toyota Hilux 2.4 D4-D: I ta už se umí vyšňořit!

Toyota Hilux 2.4 D4-D (minitest)

Hilux osmé generace už má nový čumák. V rámci výroční edice se snaží zaujmout i tu klientelu kolem tunových pick-upů, která touží po co nejosobnějším vzezření a chování svého pracanta.

20.  1.  2019 | AutoRevue.cz | 11 příspěvků
Minitest Mercedes-Benz Vito Tourer Family 114 CDI: Na míru k vašim službám

Mercedes-Benz Vito Tourer Family (minitest)

Mít větší než běžnou rodinu znamená kromě jiného i obtížnější výběr auta. Především pak dnes, když jsou minivany na ústupu. Stojí za to dát přednost osobní dodávce od Mercedesu před čímkoli jiným?

17.  1.  2019 | Miro Mihálik | 3 příspěvky