Paroubek chce pozastavit účinnost nového silničního zákona

Teprve druhý den jezdí čeští řidiči podle pravidel definovaných novým zákonem o provozu na pozemních komunikacích a vše nasvědčuje tomu, že v současné podobě nepřežije v platnosti ani jediný týden. Premiér Jiří Paroubek dnes v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že zákon je "dosti drastický" a jeho přijetí považuje za chybu. Jako řešení vidí jeho brzkou novelizaci, do níž by byla účinnost současné verze pozastavena a na spáchané přestupky vyhlášena jakási amnestie. "Je tam určitá možnost abolice, milosti, kterou by mohla poskytnout vláda, tedy jakési amnestie na přestupky," řekl dnes Jiří Paroubek v České televizi.

Je smutné, že to byla právě Paroubkova vláda, která zákon připravila a největší měrou se zasadila o jeho přijetí. Na dlouhodobou kritiku z řad odborné veřejnosti přitom nereflektovala a ignorovala hlasy o nesmyslně tvrdých trestech, prakticky nulové toleranci a nerozlišování opravdu nebezpečného jednání od nepříliš podstatných porušení zákona. Vinu dnes premiér Paroubek svaluje na KDU-ČSL, zákon byl podle něj připraven na základě starého a chybného lidoveckého třikrát a dost.

Přesto buďme rádi za sebereflexi ČSSD, zákon je ve své současné podobě zbytečný strašákem, který svými tresty staví přestupky na silnicích na roveň společensky mnohem nebezpečnějšího jednání. Od včerejška platí jsou v ČR rozdáváný jedny z relativně a mnohdy i absolutně nejvyšších finančních postihů v celé Evropě, které jsou navíc doprovázeny okamžitými zákazy činnosti a bodovým systémem.

O podporu ve sněmovně se Jiří Paroubek zřejmě nemusí bát, o zrušení zákona se již dlouhodobě zasazuje ODS, se kterou ČSSD prosadí libovolnou změnu.

Test ojetiny Mini One: Britské retro úžasně jezdí, trápí jej ale motory

Ojetina: Mini One

Druhá generace hatchbacku mini se začala nabízet před jedenácti roky. Dnes ji v nabídce bazarů naleznete za ceny od 120 tisíc korun. Na co si dát pozor?

21.  10.  2017 | David Rusol
Test Hondy CB650F: Slušná dávka adrenalinu pro každý den

Honda CB650F

Výkon vyčtený z technických tabulek vás neuchvátí, ale nenechte se vysmát. S touhle motorkou se vyřádíte jako s málokterou jinou. Vypadá skvěle, je dokonale ovladatelná, je za rozumný peníz a vhodná i pro začátečníky. A pokud chcete, pojede s vámi tak, že vám adrenalin bude stříkat z uší ještě hodně dlouho po tom, co ji zaparkujete doma v garáži.

17.  10.  2017 | Michal Žďárský | 4 příspěvky
Test Mercedesu třídy S po faceliftu: Vyšel návrat k řadovému šestiválci?

Mercedes-Benz S400d

Naší recenzí tentokrát prošel Mercedes nejvyšší řady s nejsilnějším vznětovým motorem, které se kdy montovaly do osobních vozů této automobilky.

13.  10.  2017 | Milan Lažanský | 10 příspěvků