Paroubek chce pozastavit účinnost nového silničního zákona

Teprve druhý den jezdí čeští řidiči podle pravidel definovaných novým zákonem o provozu na pozemních komunikacích a vše nasvědčuje tomu, že v současné podobě nepřežije v platnosti ani jediný týden. Premiér Jiří Paroubek dnes v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že zákon je "dosti drastický" a jeho přijetí považuje za chybu. Jako řešení vidí jeho brzkou novelizaci, do níž by byla účinnost současné verze pozastavena a na spáchané přestupky vyhlášena jakási amnestie. "Je tam určitá možnost abolice, milosti, kterou by mohla poskytnout vláda, tedy jakési amnestie na přestupky," řekl dnes Jiří Paroubek v České televizi.

Je smutné, že to byla právě Paroubkova vláda, která zákon připravila a největší měrou se zasadila o jeho přijetí. Na dlouhodobou kritiku z řad odborné veřejnosti přitom nereflektovala a ignorovala hlasy o nesmyslně tvrdých trestech, prakticky nulové toleranci a nerozlišování opravdu nebezpečného jednání od nepříliš podstatných porušení zákona. Vinu dnes premiér Paroubek svaluje na KDU-ČSL, zákon byl podle něj připraven na základě starého a chybného lidoveckého třikrát a dost.

Přesto buďme rádi za sebereflexi ČSSD, zákon je ve své současné podobě zbytečný strašákem, který svými tresty staví přestupky na silnicích na roveň společensky mnohem nebezpečnějšího jednání. Od včerejška platí jsou v ČR rozdáváný jedny z relativně a mnohdy i absolutně nejvyšších finančních postihů v celé Evropě, které jsou navíc doprovázeny okamžitými zákazy činnosti a bodovým systémem.

O podporu ve sněmovně se Jiří Paroubek zřejmě nemusí bát, o zrušení zákona se již dlouhodobě zasazuje ODS, se kterou ČSSD prosadí libovolnou změnu.

TEST Citroën C3 Aircross 110 PureTech EAT6: Váš městský obývák

Citroën C3 Aircross 110 PT EAT6

Tentokrát jsme C3 Aircross vyzkoušeli v silnější z benzinových dvanáctistovek. Jaký je tento extrovertní crossover?

15.  5.  2018 | Milan Lažanský | 9 příspěvků
Minitest Škoda Karoq 1.0 TSI: Dělám, co můžu! Stačí to?

Škoda Karoq 1.0 TSI (minitest)

Zázraky od malého litrového tříválce v poměrně velkém crossoveru raději nečekejte, poněkud překvapivě však základní motor z Karoqu nepoužitelnou brzdu provozu nedělá.

12.  5.  2018 | Miro Mihálik | 86 příspěvků
Minitest BMW 630d xDrive Gran Turismo: Rudý samet

BMW 630d xDrive GT (minitest)

Třílitrový šestiválce s jedním turbodmychadlem byl ještě donedávna základním vznětovým agregátem BMW 6 GT. Výkon 195 kW není malý, dost možná ani více nepotřebujete.

8.  5.  2018 | Jan Mička | 12 příspěvků