Paroubek chce pozastavit účinnost nového silničního zákona

Teprve druhý den jezdí čeští řidiči podle pravidel definovaných novým zákonem o provozu na pozemních komunikacích a vše nasvědčuje tomu, že v současné podobě nepřežije v platnosti ani jediný týden. Premiér Jiří Paroubek dnes v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že zákon je "dosti drastický" a jeho přijetí považuje za chybu. Jako řešení vidí jeho brzkou novelizaci, do níž by byla účinnost současné verze pozastavena a na spáchané přestupky vyhlášena jakási amnestie. "Je tam určitá možnost abolice, milosti, kterou by mohla poskytnout vláda, tedy jakési amnestie na přestupky," řekl dnes Jiří Paroubek v České televizi.

Je smutné, že to byla právě Paroubkova vláda, která zákon připravila a největší měrou se zasadila o jeho přijetí. Na dlouhodobou kritiku z řad odborné veřejnosti přitom nereflektovala a ignorovala hlasy o nesmyslně tvrdých trestech, prakticky nulové toleranci a nerozlišování opravdu nebezpečného jednání od nepříliš podstatných porušení zákona. Vinu dnes premiér Paroubek svaluje na KDU-ČSL, zákon byl podle něj připraven na základě starého a chybného lidoveckého třikrát a dost.

Přesto buďme rádi za sebereflexi ČSSD, zákon je ve své současné podobě zbytečný strašákem, který svými tresty staví přestupky na silnicích na roveň společensky mnohem nebezpečnějšího jednání. Od včerejška platí jsou v ČR rozdáváný jedny z relativně a mnohdy i absolutně nejvyšších finančních postihů v celé Evropě, které jsou navíc doprovázeny okamžitými zákazy činnosti a bodovým systémem.

O podporu ve sněmovně se Jiří Paroubek zřejmě nemusí bát, o zrušení zákona se již dlouhodobě zasazuje ODS, se kterou ČSSD prosadí libovolnou změnu.

Test Dacia Duster II dCi 110 4x4: Pouze pro silnici je jí škoda

Dacia Duster II 1.5 dCi 4x4

Příroda vytvořila v polovině ledna opravdu vhodné podmínky pro testování nové generace oblíbeného SUV Dacia Duster. Jezdili jsme s ním v hlubokém bahně i na zasněžených silnicích.

včera | Radek Pecák | 11 příspěvků
Minitest Volkswagen Touareg Masaj 3.0 TDI: Nesnáším loučení!

VW Touareg Masaj 3.0 TDI (minitest)

Dnešním testem dáváme poslední sbohem druhé generaci Volkswagenu Touareg. Velké a bytelné SUV s oprávněnými terénními ambicemi tady s námi bude už doslova jenom pár týdnů.

21.  1.  2018 | Jan Mička | 30 příspěvků
Test Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D: Žádný úkol není nesplnitelný

Toyota Land Cruiser 2.8 D-4D

Toyota sice v Evropě propaguje hybridy, stále však nabízí i nezničitelná auta, která ji v minulosti proslavila.

18.  1.  2018 | Radek Pecák | 14 příspěvků